Rasistisuus/rasismisuus!!.

Miksi Suomen laki ei kiristä rangaistuksia rasistisia kohtaan?.
Tilanne menee muuten vain pahempaan suuntaan!!.
Suomalaisille ja myöskin ulkomaalaisille rasisteille tasavertaiset rangaistukset,jotka olisivat nykyistä kovemmat!!!.
1219
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rikoslaista ei löydy sellaista rikosta, kuin rasismi. Ainakin toistaiseksi mitkään ismit eivät ole Suomessa rikoksia. Kapitalismi, kommunismi, sosialismi, rasismi jne ovat mielipitelitä.
Mutta eihän sitä koskaan tiedä, milloin Suomessakin joutuu mielipiteistään vankilaan. Jäljet peloittavat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


judge ... kirjoitti:

Miksi Suomen laki ei kiristä rangaistuksia rasistisia kohtaan?.
Tilanne menee muuten vain pahempaan suuntaan!!.
Suomalaisille ja myöskin ulkomaalaisille rasisteille tasavertaiset rangaistukset,jotka olisivat nykyistä kovemmat!!!.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu