Eli ongelmana on se, että Saabini (900i, '84, 380tkm) alkoi yllättäin nykimään tasakaasulla pienillä kierroksilla ajettaessa. Tulpat, johdot, puola, jakajan kansi ja pyörijä vaihdettu. Voiko syynä olla se, että jakajassa kiinni oleva ufon näköinen mötikkä (en muista nimee..) rikki. Siitä lähtevä johto katkes ja oli niin laho, että mureni tuhanteen palaan. Suodattimetkin vaihdettu ajallaan.
Nykii...
900i
5684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se ufo on alipainesäädin ja siihen pitäisi tulla alipaineletku imusarjasta.
tulee letku. Se oli murtunu. Huomasin sytkän osia vaihtaessa. Onko ufo hajalla? Tekeekö käyntiongelmia? Miten testaan? Paljon uus? Entä käytetty? Kiitti.
ime alipaineletkusta, ilma ei saa mennä lävitte. uus 15-20 euroa jos ostat alkuperäisen bosch-liikkeestä.
eli alipaine säädin säätää ennakkoa, ja toiseksi jos letku on poikki tai muuten vapaassa ilmassa on imusarjassa reikä eli sama jos kaikki olis ok ja jostain sarjan tiivisteistä vuotais.
on kyllä nyt kiinni, mut onkohan se säädin nyt rikki, kun se on ollu ilman johtoo päivän pari? Pitää testata, kunhan selviää töistä kotiin. Muuta mahdollisesti vialla? Tuntuu olevan noi polttoainejärjestelmän ja sytkän jutut välillä aika henkimaailman hommia ja vika saattaa olla monesti yllättävä ja "mitätönkin" juttu. Näin on tullu vaan monesti huomattua.