Ostin pyörän tarjouksesta (Citymarket 150e ovh399)vastoin merkkipyörien myyjien ohjeita. Se on komee Maxim 28 Trekkig vaihdepyörä. Käytän tätä pyörää pelkästään työmatka ajoon. Tietysti sää varauksella. Jolloin käytän autoa. Vaihteet on jämäkät ja pyörä on toiminut alustavasti hienosti. On aivan käsittämätön väite että työmatkaan tarvii olla vähintään 500e pyörä. Tietysti jos olisin kauppias jolla on varastot pullollaan näitä ylihintaisin “merkki” pyöriä , niin samaa soopaa varmaan minäkin laulaisin.
halpa
pyörä.
6916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Milloin ostit pyörän?
Monta kilometriä olet ajanut?
Missä maastossa pyöräilet?
Mitä vauhtia ajat?
Eilen lauantaina ostin. Ajettu ehkä kymmenkunta kilometriä. Ajan ainoastaa pyöräteitä tai asfaltoitua maantien reunaa. Vauhti on juuri tilanteeseen sopiva. Kuitenkin niin että turhaa ylimäärästä hikoilua välellään. Koska tarkoitus siirtyä "mukavasti" paikasta toiseen.
Kiitti vastauksista. Toivottavasti pyöräsi kestää päivittäisen käytön jatkossakin. Jos pyörääsi tulee käyttäjästä riippumattomia vikoja - pieniäkin - kehotan kääntymään heti myyjäliikkeen puoleen. Pyörällä - halvallakin - on virhetakuu, joka on voimassa sen ajan mikä on polkupyörien oletettu elinikä. Tuotteelle ei ole tarvittu antaa erillistä takuuta.
ostaa polkupyörä , kun kauppiaat myyvät alennuksilla vanhaa mallia pois uusien tieltä .
Eikä varasto neliöt välttämättä ole halpoja polkupyörien säilytykseen .
Ps.
Kannattaa muuten tinkiä samaan hintaa kunnon etu-ja takavalot niihin kaupanpäälle. Miksei myös kypäränkin !
En nyt mitenkään väitä, etteikö 150 eurollakin voisi saada aivan kelvollista pyörää, mutta mitä noita markettien halpapyöriä itse olen katsellut, niin kyllä niissä ainakin jarrut ovat usein aivan ala-arvoisia virityksiä. Muoviset kahvat taipuvat aivan tolkuttomasti kun vähän kovemmin puristaa ym. Ihmeellistä sinänsä kun jarrut kuitenkin ovat myös polkupyörässä yksi tärkeimmistä osakokonaisuuksista...
Vaihtajat noissa näyttävät yleensä olevan Shimanon halvimmista sarjoista ja ketjut ja rattaat, jonkin nimettömän halpisvalmistajan tuotteita.
Pyörien esillepano on välillä aivan käsittämätöntä. Renkaat ovat tyhjät, ohjaustanko vinossa, satula aivan ala-asennossa ja sen lisäksi vinossa sekin, jarrupalat vinksin-vonksin, jne... Aivan kuin niitä ei edes haluttaisi myydä.
Yleensä noita katsellessa tulee väistämättä mieleen, että mitä jos laakerit, navat, runko, jousitettu etuhaarukka ja renkaat ovat samaa tasoa kuin jarrut? Tai mitä jos kaikki muukin kokoonpano on tehty yhtä suurta huolellisuutta noudattaen kuin loppukokoonpano marketin varastossa?
Vielä en ole rohjennut moista ostaa, vaan ajelen arkiajot mieluummin parikymmentävuotta vanhalla kolmivaihteisella. Se ainakin toimii luotettavasti vuodesta toiseen.
Sinänsä loppusyksyn alennusmyynnit ovat kyllä paras aika ostaa polkupyörä. Alennusprosentit kun ovat usein varsin hyviä.
Ja mitä tuohon pyörän toimintaan tulee, niin parinkymmenen kilometrin ajojen perusteella ei siitä kannata vielä mitään arvioita heitellä. Veivaa nyt ensin vaikka 5000 kilometriä, sen jälkeen voi pyörän laadusta jo jotakin sanoakin.
Tuollainen 500 - 600 euron ketjuvaihteinen selvittää nuo kilometrit katukäytössä yhdellä ketjujen vaihdolla, ja enemmän tai vähemmän säännöllisillä voiteluhuolloilla ja jarrujen säädöillä...
Ps. Olisi kyllä mielenkiintoista kuulla kokemuksia tuollaisista parinsadan euron pyöristä niiltä jotka ovat sellaisilla ajaneet nelinumeroisia kilometrilukemia.
Moi.
Jep, olen samaa mieltä esillepanosta ja riskeistä halvoissa pyörissä.
Itse katselin tuota pyörää pitkän aikaa viime kesän lopulla kun oli niin halpa..
Kumet oli tyhjät, säädöt siellä täällä pielessä. Mm. vaihteenvaihtaja oli pahasti kierossa ja kettinkikin hankasi vaihtajan ulkoreunaan. Pyörät on siitä hyviä laitteita ettei niiden kanssa tarvi olla mikään ruudinkeksijä, on helppo huomata mitä kannattaa säädellä ja mitä voidella.
Tuolla pyörällä saa kyllä hyvän ajoasennon aikaiseksi ja säätöjäkin on riittävästi. Rullaa hyvin. Olen ajanut maantiepyörällä ja tällä pyörällä vuoden aikana lähemmäs 10000km. Hyvää vaihtelua eri ajoasennolle. Kyllä maantiepyörällä toki on vähän parempi ajaa asennon puolesta tietysti.
Niin vaihdoin heti alussa pyörään bilteman flatfighterit (sisäpunos tiheä, ei puhkea helposti ja tietysti kapeimmat mallit) ja itsekorjautuvat sisuskumet. Tuo investointi köyhdytti kukkaroa peräti 22€. Ei muuten tarvi vielä piiiitkään aikaan vaihtaa kumeja ja kertaakaan ei ole puhjennut.
T: LT