Rengaskoon erot

Hei!

Voinko laittaa autooni 175/65-14 nastarenkaat, jossa vakiorengas on 185/65-14?

Miten tuollainen muutos vaikuttaa käytännössä? Tutulla olisi tuollaiset viime keväänä ostetut ajamattomat, auto meni vaihtoon, vanha katon kautta ympäri kesällä ja sen takia hänellä ei noille ole käyttöä alkavana talvena.
4598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä ne voi laittaa. Rebgas on ympärysmitaltaan pikkaisen pienempi, eli mitterivirhe kasvaa vähän. Mut ei vaikuta ajamiseen juurikaan. Ja on täysin lailinen rengas autoon

Äänestä

Nuo renkaat ovat alkuperäistä 10 mm kapeammat ja 6,5 milliä matalammat. Koska kyseessä ovat ajamattomat renkaat, korkeuseroa käytettyihin 185-millisiin ei ole.

Siitä vain. Noin pieni ero ei merkitse mitään. Voivat olla talvioloissa paremmatkin.

Teoriassa ohjaus kevenee, vesiliirtoherkkyys vähenee, rengasäänet vähenevät, välityssuhde tihenee ja kaarreominaisuudet pitävällä alustalla hieman heikkenevät. Mutta kuten sanottu, käytännössä et eroa huomaa. Rengasmerkistä johtuvat erot ovat suuremmat.

Äänestä

Talvirenkaissa kapein ja korkeaprofiilisin autoon sallittu versio on Suomen oloissa yleensä se paras vaihtoehto jos ajat oikeissa talvikeleissä etkä etelän sulilla pääteillä.

Kapeampi rengas kulkee sohjossa ja lumessa leveää paremmin koska se ei nouse niin helposti lumen ja sohjopatjan päälle vaan paremman pistovoiman takia menee sen läpi.

Jos 185/65/14 on autosi vakiorengaskoko, saa siihen laittaa 175/65/14 renkaat mutta jos vakiorengaskoko on paljon suurempi ja tuo nykyinen talvirenkaasi kantavuudeltaan pienin sallittu, voivat nuo 175:et olla laittomat.

Esim. omassa kakkosautossa vakiorengaskoko on harvinainen 205/60/15 joten olen käyttänyt siinä talvikeleillä halvempaa ja parempaa 195/65/15 kumia mutta tuosta ei sitten enää voikaan mennä pienempään suuntaan.

Kannattaa laittaa hieman enemmän painetta noihin kapeisiin renkaisiin. Ajo voi muuten olla hieman huteroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiinatonttu2r kirjoitti:

Hei!

Voinko laittaa autooni 175/65-14 nastarenkaat, jossa vakiorengas on 185/65-14?

Miten tuollainen muutos vaikuttaa käytännössä? Tutulla olisi tuollaiset viime keväänä ostetut ajamattomat, auto meni vaihtoon, vanha katon kautta ympäri kesällä ja sen takia hänellä ei noille ole käyttöä alkavana talvena.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu