Maalin poistaminen

kupariputkista

mikä on paras keino poistaa maalit kupariputkista? Tietääkö kukaan?

3

2369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • runontaja

      Miksi maali on syytä poistaa?

      Lyhyet putket = vaihto helpompaa, mikäli mahdollista.

      Parasta keinoa en osaa sanoa.

      Helpoin lienee maalinpoistoaine, vaatii hyvää tuuletusta.

    • Anonyymi

      Taivahan vanha keskustelu, mutta tietoa etsivälle jos ei voi maalinpoisto ainetta käyttää kohteessa ja putken ympärille pääsee tekemään mekaanista poistoa somalin parta eli se musta nylon sienimäinen laikka rälläkkään tai tommosessa mieluummin porakoneeseen ja tietty karhunkieli laikka myöskin. Riippuen maalista esim lateksi pitäisi lähteä nylon puhdistus laikalla ja esim patterin putken kanssa voi koettaa etsiä kyseisiä materiaaleja nauha muodossa ja sitten vedellä putken takaa edes takasin. Noiden ei pitäis aiheuttaa pehmeälle kuparille vaurioita vain poistaa pinnoitus/maali, sikäli jos ei painata hirveästi.

    • Anonyymi

      Ei niistä tarvi maalia poistella. Uutta päälle niin tulee parempi. Jos se parempi tarvii olla muuttaa pois siitä vuokraläävästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4650
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2230
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe