Kun lapsi palaa kotiin, huostaanottoa jatketaan 3 - 6 kk sijoituspaikkana koti. Saako biovanhempi tältä ajalta lapsilisää tai elatustukea?
Mitä jälkihuolto tarkoittaa alle 18-vuotiaan lapsen kohdalla kun lapsi palaa biovanhemman luo?
Mitä jälkihuolto tarkoittaa alle 18-vuotiaan lapsen kohdalla kun lapsi palaa biovanhemman luo?
Vastaukset 5
Vanhimmat
jälkihuollosta.
Teidän kohdallanne asiastanne voit kysyä
oman paikkakuntanne sosiaaliasiamieheltä
kuinka jälkihuollon kuuluisi lain mukaan teidän perheenne kohdalla mennä.
Lastensuojelulaki ja jälkihuolto
http://www.lskl.fi/showPage.php?page_id=39&submit=displayDoc&documentId=21
liiku lapsen mukana?
Eli minä ajan takaa sitä, että onko mahdollista alle 18 vuotiaan saada ns. jälkihuoltoa. Linkissä mainitaan vain, että jälkihuoltoon on oikeus kun on täyttänyt 18 ja se kestää 21:een ikävuoteen asti.
Sitten on jotakin sellaista mainintaa, että jos lastensuojelun tarve johtuu puutteellisista asuinolosuhteista, pitää asiat korjata. Mutta meillä sijoitukseen ei ole johtanut tällainen asia.
Eli pitänee ottaa yhteyttä sosiaaliasiamieheen.
Lapsilisä ei kulje lapsen mukana. Meillä esim. lapseni on sijoitettu perhekotiin ja lapsilisä ja elatustuki menevät kunnalle. Perhekoti saa hoitokorvauksen.
Myös minä biovanhempana maksan kunnalle huostaanotosta hoitokorvausta.
ole niin, että jos lapsi käy koulua s-perheessä, hän saa sinne vielä sen tuen, mutta jos hän siis 18v täytettyään muuttaa jo muualle opiskelemaan, hänestä huolehtii se kunta/kaupunki ja hommaa hälle asunnon ja käy s-lapsi sieltä käsin koulua.
Hommataan hälle huonekalut yms. mutta hänen pitää myös olla kuuliainen heille.
Ei sieltä saa löytyä kaljapulloja tms. juoppouteen liityviä juttuja!
Jälkihuolto käy omilla avaimillaan aina tarkistamassa tilaneteen!
Ainakin meitin tytölle tehtiin niin!
No, ei meidän s-tytölle annettu mitään huonekaluja tai astioita, koska me annettiin ne kotoa kaikki, vain asunto annettiin hälle, hänen piti maksaa itse vuorat, sähköt, vesi, he vain tarkistivat miten hän elää ja elämöi siellä!
Oli sitten poikakaveri, joka joi kaljaa ja kun löytyi kaljapulloja jälkihuollon siellä käytyä tarkistamassa, oli kauhea syyte siitä, oli kyllä tytönkin jäljiltä niitä pulloja, selvisi myöhemmin!
Näin ne vain juopottelee yhdessä siellä!
No, se on sitä kotijuttujen seuraamista nuo kaikki, et sinä sijariäiti ja -isä voi heille sitten enää mitään kun he "omilleen menevät"!
Ja se ns. jälkihuolto käy siellä milloin vain, omilla avaimillaan aina tarkistamassa tilanteen, mitä sieltä löytyy, heidänhän se asunto on, kaikesta huolimatta!