Löysin jonkin verran vanhentuneen Esa Kurjen rakentaman sivuston liittyen Teneriffaan ja erityisesti Puerto de la Cruziin. Siinä tekijä kovasti kehui suosikkiruokanaan merianturaa (lenguado). Muutama vuosi sitten saimme yhdessä Kanarian kaupunkikohteessa ihan hyvätasoisessa paikassa raakaa ja mielestämme myös vanhahkoa kalaa, josta jäi tietty "allergia" kalaruokia kohtaan. Veivät fisut suosiolla pois, enkä huolinut tilalle mitään muuta. En myöskään maksanut. Nälkä karistettiin tapaksilla pienessä paikallisessa ja hyvin sujui.
Kokemuksia merianturasta?
Kuvat Kurjen sivuilla meriantura-annoksista olivat kyllä herkullisen näköisiä.
Joskus on maistettu grillattu marinera-annos, jossa oli sekaisin kaloja ja äyriäisiä, todella hyvä ja runsas annos, josta riittäisi kahdelle.
Kalaruuat
10
1829
Vastaukset
En ole syönyt merianturaa Kanarialla mutta Espanjassa ja Portugalissa kylläkin.
Lenguado/linguado on varsin arvostettu eikä Iberian ruokalistoilla ihan halvimpia. Minä en ole sen suhteen koskaan pettynyt. Toki raaka-aineicden tuoreus saattaa vaihdella ja mielestäni kannattaa kysyä tarjoilijalta onko kala tuoretta, valmistetaanko ruoka tuoreesta kalasta vai pakastetusta pettymyksen välttämiseksi.
Itse pidän merianturasta parhaiten yksinkeraisesti grillatuna, mausteena suolaa ja tippa oliiviöljyä.- ookke kara
Olen syönyt Puerto de la Cruzissa kalaa useaan otteeseen, myös merianturaa, ja hyvää on ollut, ja tuoretta. Puertossa on hyviä ravintoloita, ja mainehan siinä menisi, jos pilaantunutta kalaa olisi tarjolla, viime joulukuussa tuli herkuteltua kalaruuilla, ja moitteen sanaa ei voinut sanoa, muy bueno.
- Sirenita
Monissa ravintoloissa kalat ovat kylmävitriinissä, josta saa itse valita sen kalan jonka haluaa laitettavan ruoaksi. Taatusti tuoretta!
- ei pidä ottaa
Sirenita kirjoitti:
Monissa ravintoloissa kalat ovat kylmävitriinissä, josta saa itse valita sen kalan jonka haluaa laitettavan ruoaksi. Taatusti tuoretta!
merianturatarjouksia esim. 8-9 Eur. Ovat kuivia ruppanoita pakastimesta, joissa ei juuri syötävää ole. Mutta siellä on myös kunnollisia kaloja, tuoreita, vitriineissä, mutta ne maksavat 15-20 Eur.
- Maistettu on
ei pidä ottaa kirjoitti:
merianturatarjouksia esim. 8-9 Eur. Ovat kuivia ruppanoita pakastimesta, joissa ei juuri syötävää ole. Mutta siellä on myös kunnollisia kaloja, tuoreita, vitriineissä, mutta ne maksavat 15-20 Eur.
Meriantura oli paha pettymys ensikokeilulla Americasissa, mutta muissa paikoissa, siis ei-turistirysä-kaupungeissa, se on ollut todella hyvää. Mikähän oli sen yhden pikkukaupungin nimi siinä Puerto Ricon kyljessä... Joka tapauksessa todella edullinen ja manion makuinen grillatu meriantura. Hinta taisi olla jotain 6 euroa ja risat.
- Lenguado
Kiitos kommenteista ja mukavia matkoja kaikille.
- saapasantura
Meriantura aika mitätön kala,litteä millin ruppana....ei kiitos.
- Anonyymi
Lähes aina halpa meriantura ei ole lainkaan meriantura vaan joku muu kampellakala
- KalafaniPuertossa
PdlCruzissa kannattaa ostaa kalat marketin tkaliskistä. Niitä kaloja on monenlaisia, se meriantura on vain yksi monista kaloista, Puoerton kalatiskeissä on paljon paksumpiakin kaloja. Se marketin Marisa tai Carmen putsaa ne kalat ja laittaa siististi tiiviiseen pussiin paistovalmiina. Kävelet apetementoosi ja laitat sen kolhitun alumiinipannun liedelle, latitat kökkäreen mantegillaa sulamaan. Paistat ihan niin kuin kotonasikin. Nnamm!
- Anonyymi
Turisteja monesti huijataan, pakastettu meriantura on lituska kuiva ruppana. ei juurikaan syömistä. Älkää antako huijata itseänne, tenesiffa on täynnä huijreita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial101681Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1311670Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2531198Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221078Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3887Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865