Raskaana Thaimaaseen?!?!

tulevaäippä

Kaipaisin kokemuksia raskaana matkustamisesta Thaimaaseen? Olemme ehtineet jo maksaa matkan ja Krabille olisi tarkoitus lähteä.Onko muilla kokemuksia tästä? Miten matka meni, oliko mahapuruja yms.?
Olen matkan aikan raskausviikolla noin 17-18.Kaikki rokotteet on kunnossa, myös a-ja b hepatiitti jo etukäteen otettuna. Listeria ja malaria vaara on kyllä.

Kertokaa kokemuksia ja hyviä vinkkejä.Lentokoneessahan pääsee jaloittelemaan...

9

9710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......;)

      Missäs se Thaimaase on?? ;)

      • tulevaäippä

        Pilkun viilaamista toi ja et voi kysymykseen vastata!


    • matkailu avartaa

      Mutta kysele mahdollisimman paljon neuvolasta, niin terveydenhoitajalta kuin lääkäriltäkin. Itse olisin tuskin pystynyt matkustamaan yhdenkään raskauteni aikana ( minulla on 4 lasta).... Mutta olemme onneksi yksilöitä ja moni on raskauden aikana "elämänsä kunnossa"...Mukavaa ja rentouttavaa matkaa!

    • Mieti vielä

      Varmaan sekä neuvolan ohjeiden että Finskin rajoitusten puitteissa pääsisit matkalle.

      Mutta mieti nyt, pitkä lentomatka, paikalla helle ja kosteus, eksoottiset tuoksut.. Tämä kombinaatio on jo monelle ei-raskaana -olevallekin liikaa. Itse en matkustaisi kuumiin olosuhteisiin; tiedän tarkkaan mitä on olla raskaana helteellä - ihan kammottavaa.

    • kolmen äiti

      Itse olin viime talvena Thaimaan Cha-Amissa 2 viikkoa. Olin suunnilleen samoilla raskausviikoilla kuin sinä, ehkä viikon pidemmällä. Itsellä suurin "ongelma" tuli tuosta istumisesta. Ensin reilut 10 tuntia lentokoneessa ja sitten vielä 4 tuntia bussissa. Pari päivää meni viileässä hotellihuoneessa lepäillessä ja toipuessa matkasta ja aikaerosta. Tosin en ole muutenkaan noin kuuman ilmaston ystävä, mutta kuumuus kävi kyllä voimille. Retkille tai muille kierroksille ei jaksanut/uskaltanut lähteä, sillä minulle tuli ennenaikaisia supistuksia. Aika meni lähinnä uima-altaalla makoillessa ja hotellin lähellä kuljeksiessa. Kotiin palattua oli taas makoiltava muutama päivä. Itse koin juuri tuon istumisen vaikeaksi ja mielestäni se aiheutti tuon huonon olon. Muuten matka meni ihan hyvin, oli kiva käydä jalka- ja käsihoidoissa hemmoteltavana ja mitään vatsavaivoja ei tullut. Kannattaa käydä siisteissä ravintoloissa ja huolehtia käsihygieniasta, puhdistuspyyhkeet kulkevat kätevästi mukana. Itse söin koko reissun ajan maitohappobaktereja, en tiedä auttoivatko, mutta vatsavaivoja ei kuitenkaan tullut. Meillä oli sama tilanne, että matka oli jo varattu ja maksettu, kun tulin yllättäen ehkäisyn petäessä raskaaksi. Jos olisin voinut valita, niin enemmän olisin nauttinut kalliista matkasta ilman raskautta, mutta matkaa ei voinut enää vaihtaa. Tietysti jokainen raskaus on erilainen, eikä sinulle todennäköisesti tule mitään ongelmia. Kuten jo kirjoitin, kannattaa huolehtia hygieniasta ja käyttää maalaisjärkeä. Se vatsassa oleva lapsi on kuitenkin kaikkein tärkein! Tsemppiä!

      • Itse en lähtis raskaana Thaimaahan. On varmasti monella hyviäkin kokemuksia tuosta, mutta koskaan ei todellakaan voi olla varma mitä siellä tapahtuu. Itse sain tokalla kerralla Salmonellan ja kolmannella muuten vaan kovan kuumeisen vatsataudin. En todellakaan toivo samaa kellekään raskaanaolevalle. Siellä on kuitenkin paljon enemmän niitä bakteereja kuin täällä kotosuomessa. Järki päässä ja matkailut sitten myöhemmin.


      • Pirkko-Liisa kirjoitti:

        Itse en lähtis raskaana Thaimaahan. On varmasti monella hyviäkin kokemuksia tuosta, mutta koskaan ei todellakaan voi olla varma mitä siellä tapahtuu. Itse sain tokalla kerralla Salmonellan ja kolmannella muuten vaan kovan kuumeisen vatsataudin. En todellakaan toivo samaa kellekään raskaanaolevalle. Siellä on kuitenkin paljon enemmän niitä bakteereja kuin täällä kotosuomessa. Järki päässä ja matkailut sitten myöhemmin.

        Ja molemmilla Thaimaan-matkoilla oli siis maitohappobakteerit ja käsihuuhteet käytössä joka välissä. Eli niiden varaan ei voi laskea mitään. Salmonella on vielä aika helppo tauti, mutta sitten on paljon kaikkea muutakin Dengue-kuumeesta lähtien....


    • hiroshi

      itse asun naapurimaassa Laosissa ja olen nyt 32 viikolla raskaana. Käyn lääkärintarkastuksissa Bangkokissa ja aion myös synnyttää siellä. Ei raskaana matkustamisessa ole mitään ongelmaa, kunhan juot koneessa paljon vettä ja liikut säännöllisesti (lensin itse Suomeen käymään viikolla 22). Thaimaassa saa tietenkin hieman katsoa mitä syöt mutta hotelleissa ja muissa länsimaalaisissa paikoissa ruoka on yleensä puhdasta. Sitä paitsi, saatpahan ainakin nauttia tuoreista hedelmistä ym. Sairaalat (esim Bangkokissa Samitivej tai Bumrumgrad)ovat aivan huippuluokkaa, palvelu pelaa ja jos jostain syystä sinne joudut niin sinusta pidetään kyllä hyvää huolta. Ota varmuuden vuoksi kopiot neuvolakorteistasi ym. tiedoistasi mukaan. Malariavaaran kun pidät mielessäsi, käytät pitkähihaisia ja -lahkeisiä vaatteita illalla ja aikaisin aamulla ja käytät hyttysmyrkkyjä niin ei pitäsi olla ongelmia. Katso, että ruokasi on täysin kypsää (esim. pihvit ja kananmunat) ja käytä vain sellaisia maitotuotteita ja esim. hedelmämehuja, joissa lukee pastoroitu. Huomaat muuten, kuinka Thaimaalaiset ovat lapsirakkaita ja varmasti tulevat juttelemaan raskaudestasi, ihmiset ovat tosi huomaavaisia!

      • K.Lanta

        Hei Hiroshi,
        Onnea raskaudestasi ja
        kiitokset realisteista ja rohkaisevista kommenteistasi raskaanaolevan Thaimaan matkailuun liittyen.

        Olen itse lähdössä Krabiin ja Koh Lantaan pakettimatkalle jouluksi ja juuri todennut olevani odotetusti raskaana ensimmäistä kertaa. En ole kyseenalaistanut lainkaan lähtöäni ja matkankin varasimme vasta iloisen uutisen jälkeen.
        Mainitsemasi malariariski kuitenkin jäi mietitytttämään. Matkakatalogi ei mainitse näiden turistialueiden malarialääkitystarpeesta eikä lisärokotetarpeesta mitään. Eli tavalliset hyttyskarkoitteetko riittävät hyttysiä vastaan. Välittävätkö hyttyset näillä turistialueilla ihan oikeasti malariaa?? Gammaglobuliinihan antaa vain n. 60% suojan a-hepatiittia vastaan ja samaan lähes yltää hyvällä käsihygienialla. Jäykkäkouristus-kurkkumätä poliohan perusrokotteina ovat voimassa.
        Jotenkin olen suhtautunut varsin luottavaisesti turistipaikkojen hygieniatasoon ja tartuntavaaroja olen pitänyt vähäisenä. Tosin kokemusta minulla on vain yhdestä Malesian matkasta yli 15 v. sitten, silloin melko alkeellisiin olosuhteisiin.
        Oikein hyvää odottelua Sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3884
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2841
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1889
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1849
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1777
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      31
      1621
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1468
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe