Kaipaisin kokemuksia raskaana matkustamisesta Thaimaaseen? Olemme ehtineet jo maksaa matkan ja Krabille olisi tarkoitus lähteä.Onko muilla kokemuksia tästä? Miten matka meni, oliko mahapuruja yms.?
Olen matkan aikan raskausviikolla noin 17-18.Kaikki rokotteet on kunnossa, myös a-ja b hepatiitti jo etukäteen otettuna. Listeria ja malaria vaara on kyllä.
Kertokaa kokemuksia ja hyviä vinkkejä.Lentokoneessahan pääsee jaloittelemaan...
Raskaana Thaimaaseen?!?!
9
9829
Vastaukset
- ......;)
Missäs se Thaimaase on?? ;)
- tulevaäippä
Pilkun viilaamista toi ja et voi kysymykseen vastata!
- matkailu avartaa
Mutta kysele mahdollisimman paljon neuvolasta, niin terveydenhoitajalta kuin lääkäriltäkin. Itse olisin tuskin pystynyt matkustamaan yhdenkään raskauteni aikana ( minulla on 4 lasta).... Mutta olemme onneksi yksilöitä ja moni on raskauden aikana "elämänsä kunnossa"...Mukavaa ja rentouttavaa matkaa!
- Mieti vielä
Varmaan sekä neuvolan ohjeiden että Finskin rajoitusten puitteissa pääsisit matkalle.
Mutta mieti nyt, pitkä lentomatka, paikalla helle ja kosteus, eksoottiset tuoksut.. Tämä kombinaatio on jo monelle ei-raskaana -olevallekin liikaa. Itse en matkustaisi kuumiin olosuhteisiin; tiedän tarkkaan mitä on olla raskaana helteellä - ihan kammottavaa. - kolmen äiti
Itse olin viime talvena Thaimaan Cha-Amissa 2 viikkoa. Olin suunnilleen samoilla raskausviikoilla kuin sinä, ehkä viikon pidemmällä. Itsellä suurin "ongelma" tuli tuosta istumisesta. Ensin reilut 10 tuntia lentokoneessa ja sitten vielä 4 tuntia bussissa. Pari päivää meni viileässä hotellihuoneessa lepäillessä ja toipuessa matkasta ja aikaerosta. Tosin en ole muutenkaan noin kuuman ilmaston ystävä, mutta kuumuus kävi kyllä voimille. Retkille tai muille kierroksille ei jaksanut/uskaltanut lähteä, sillä minulle tuli ennenaikaisia supistuksia. Aika meni lähinnä uima-altaalla makoillessa ja hotellin lähellä kuljeksiessa. Kotiin palattua oli taas makoiltava muutama päivä. Itse koin juuri tuon istumisen vaikeaksi ja mielestäni se aiheutti tuon huonon olon. Muuten matka meni ihan hyvin, oli kiva käydä jalka- ja käsihoidoissa hemmoteltavana ja mitään vatsavaivoja ei tullut. Kannattaa käydä siisteissä ravintoloissa ja huolehtia käsihygieniasta, puhdistuspyyhkeet kulkevat kätevästi mukana. Itse söin koko reissun ajan maitohappobaktereja, en tiedä auttoivatko, mutta vatsavaivoja ei kuitenkaan tullut. Meillä oli sama tilanne, että matka oli jo varattu ja maksettu, kun tulin yllättäen ehkäisyn petäessä raskaaksi. Jos olisin voinut valita, niin enemmän olisin nauttinut kalliista matkasta ilman raskautta, mutta matkaa ei voinut enää vaihtaa. Tietysti jokainen raskaus on erilainen, eikä sinulle todennäköisesti tule mitään ongelmia. Kuten jo kirjoitin, kannattaa huolehtia hygieniasta ja käyttää maalaisjärkeä. Se vatsassa oleva lapsi on kuitenkin kaikkein tärkein! Tsemppiä!
Itse en lähtis raskaana Thaimaahan. On varmasti monella hyviäkin kokemuksia tuosta, mutta koskaan ei todellakaan voi olla varma mitä siellä tapahtuu. Itse sain tokalla kerralla Salmonellan ja kolmannella muuten vaan kovan kuumeisen vatsataudin. En todellakaan toivo samaa kellekään raskaanaolevalle. Siellä on kuitenkin paljon enemmän niitä bakteereja kuin täällä kotosuomessa. Järki päässä ja matkailut sitten myöhemmin.
Pirkko-Liisa kirjoitti:
Itse en lähtis raskaana Thaimaahan. On varmasti monella hyviäkin kokemuksia tuosta, mutta koskaan ei todellakaan voi olla varma mitä siellä tapahtuu. Itse sain tokalla kerralla Salmonellan ja kolmannella muuten vaan kovan kuumeisen vatsataudin. En todellakaan toivo samaa kellekään raskaanaolevalle. Siellä on kuitenkin paljon enemmän niitä bakteereja kuin täällä kotosuomessa. Järki päässä ja matkailut sitten myöhemmin.
Ja molemmilla Thaimaan-matkoilla oli siis maitohappobakteerit ja käsihuuhteet käytössä joka välissä. Eli niiden varaan ei voi laskea mitään. Salmonella on vielä aika helppo tauti, mutta sitten on paljon kaikkea muutakin Dengue-kuumeesta lähtien....
- hiroshi
itse asun naapurimaassa Laosissa ja olen nyt 32 viikolla raskaana. Käyn lääkärintarkastuksissa Bangkokissa ja aion myös synnyttää siellä. Ei raskaana matkustamisessa ole mitään ongelmaa, kunhan juot koneessa paljon vettä ja liikut säännöllisesti (lensin itse Suomeen käymään viikolla 22). Thaimaassa saa tietenkin hieman katsoa mitä syöt mutta hotelleissa ja muissa länsimaalaisissa paikoissa ruoka on yleensä puhdasta. Sitä paitsi, saatpahan ainakin nauttia tuoreista hedelmistä ym. Sairaalat (esim Bangkokissa Samitivej tai Bumrumgrad)ovat aivan huippuluokkaa, palvelu pelaa ja jos jostain syystä sinne joudut niin sinusta pidetään kyllä hyvää huolta. Ota varmuuden vuoksi kopiot neuvolakorteistasi ym. tiedoistasi mukaan. Malariavaaran kun pidät mielessäsi, käytät pitkähihaisia ja -lahkeisiä vaatteita illalla ja aikaisin aamulla ja käytät hyttysmyrkkyjä niin ei pitäsi olla ongelmia. Katso, että ruokasi on täysin kypsää (esim. pihvit ja kananmunat) ja käytä vain sellaisia maitotuotteita ja esim. hedelmämehuja, joissa lukee pastoroitu. Huomaat muuten, kuinka Thaimaalaiset ovat lapsirakkaita ja varmasti tulevat juttelemaan raskaudestasi, ihmiset ovat tosi huomaavaisia!
- K.Lanta
Hei Hiroshi,
Onnea raskaudestasi ja
kiitokset realisteista ja rohkaisevista kommenteistasi raskaanaolevan Thaimaan matkailuun liittyen.
Olen itse lähdössä Krabiin ja Koh Lantaan pakettimatkalle jouluksi ja juuri todennut olevani odotetusti raskaana ensimmäistä kertaa. En ole kyseenalaistanut lainkaan lähtöäni ja matkankin varasimme vasta iloisen uutisen jälkeen.
Mainitsemasi malariariski kuitenkin jäi mietitytttämään. Matkakatalogi ei mainitse näiden turistialueiden malarialääkitystarpeesta eikä lisärokotetarpeesta mitään. Eli tavalliset hyttyskarkoitteetko riittävät hyttysiä vastaan. Välittävätkö hyttyset näillä turistialueilla ihan oikeasti malariaa?? Gammaglobuliinihan antaa vain n. 60% suojan a-hepatiittia vastaan ja samaan lähes yltää hyvällä käsihygienialla. Jäykkäkouristus-kurkkumätä poliohan perusrokotteina ovat voimassa.
Jotenkin olen suhtautunut varsin luottavaisesti turistipaikkojen hygieniatasoon ja tartuntavaaroja olen pitänyt vähäisenä. Tosin kokemusta minulla on vain yhdestä Malesian matkasta yli 15 v. sitten, silloin melko alkeellisiin olosuhteisiin.
Oikein hyvää odottelua Sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24614328Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1443763PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283702Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1621450Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3531410Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn411190En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O101006Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok44893Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var8861En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔90736