Kasvohalvaus

joopa joo

Minulla todettiin viimeviikolla kasvohalvaus...

Lääkäri ei tiennyt aiheuttajaa. mutta sanoi että agniina aiheuttaa kasvohalvauksen (jonka oli juuri sairastanut) ja että keliakia muka altistaa kasvohalvaukselle!!!!!!!! Siis täh!!!!!!!!! En ole moisesta ikinä kuullutkaan. Kaikkea muita liitännäis sairauksiahan keliakialla on, mutta että kasvohalvaus. Ja minä sentään noudatan ruokavaliota täydellisesti....

Onko joku muu tietoinen asiasta vai onko lääkäri höpissyt nyt ihan omiaan.....??????????

5

1568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut, että

      keliakia linkkautuisi kasvohermohalvaukseen. Mutta en ole mikään asiantuntija kasvohermohalvauksen suhteen.

      Kirjaviisautta:

      Suurimmalle osalle (75%) kasvohermohalvauksista ei koskaan löydy mitään selvää syytä, silloin niitä kutsutaan idiopaattiseksi kasvohermohalvaukseksi (Bellin pareesi).

      Kasvohermohalvauksen voi aiheuttaa borrelioosi, onko sinua ehkä purrut punkki? Silloin kannattaisi ehkä määrittää borreliavasta-aineet verestä ja jos positiiviset, antaa antibioottihoito.

      Toinen kasvohermohalvauksen syy on vyöruusu tai herpes simplex -virus, silloin usein on rakkuloita ko korvan alueella, hoitona viruslääkitys (asikloviiri).

      Lisäksi korvatulehdukseen voi liittyä kasvohermohalvaus.

      Muita syitä mm. kasvaimet, leikkaus kasvojen alueella tai muu vamma.

      Hoitona on kokeiltu kortisonia, ja asikloviiriä, vaikkei herpesrakkuloita olisikaan nähty. Näistä ei tietääkseni ole tutkimuksissa näyttänyt olevan hyötyä.

      Useimmat paranevat hyvin, mutta ilmeisesti n kolmasosalle jää jonkinasteinen kasvojen toimintahäiriö.

      Siinä kaikki mitä asiasta tiedän, toiv oli jotain apua!

    • mene neurologille

      Hei,

      onko sinulla muita oireita? Sarkoidoosi voi myös aiheuttaa kasvohalvauksen. Äidilläni toispuoeinen kasvohalvaus oli ensimmäinen sarkoidoosin aiheuttama oire. Mene neurologille, jos et ole vielä käynyt. Tarvitset perusteellisia tutkimuksia syyn selvittämseksi, jos ei olevielä tehty. Mihin tutkimuksiin diagnoosi nyt perustui?

      • Nimetön

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....


      • fgth
        Nimetön kirjoitti:

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....

        onko muillakin halvaantuneen puolen korvassa humina varsinkin kun jotain yrittää puhua? ei kuule mitään! suhisee vaan.


    • Halvausjakeliakia

      Uskon, että voi olla joku yhteys! Itse kaksi kertaa kärsinyt toispuoleisen kasvohalvauksen ja silloin diagnoosi oli Bellin bareesi, koska syytä halvauksille ei löytynyt monien tutkimusten ja magneettikuvien jälkeen. Vuosi sitten todettiin keliakia niin nyt kyllä pakostikin miettii onko näillä yhtäläisyys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2537
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1672
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      5
      1636
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      264
      1515
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1508
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1198
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1041
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      954
    Aihe