Kasvohalvaus

joopa joo

Minulla todettiin viimeviikolla kasvohalvaus...

Lääkäri ei tiennyt aiheuttajaa. mutta sanoi että agniina aiheuttaa kasvohalvauksen (jonka oli juuri sairastanut) ja että keliakia muka altistaa kasvohalvaukselle!!!!!!!! Siis täh!!!!!!!!! En ole moisesta ikinä kuullutkaan. Kaikkea muita liitännäis sairauksiahan keliakialla on, mutta että kasvohalvaus. Ja minä sentään noudatan ruokavaliota täydellisesti....

Onko joku muu tietoinen asiasta vai onko lääkäri höpissyt nyt ihan omiaan.....??????????

5

1617

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut, että

      keliakia linkkautuisi kasvohermohalvaukseen. Mutta en ole mikään asiantuntija kasvohermohalvauksen suhteen.

      Kirjaviisautta:

      Suurimmalle osalle (75%) kasvohermohalvauksista ei koskaan löydy mitään selvää syytä, silloin niitä kutsutaan idiopaattiseksi kasvohermohalvaukseksi (Bellin pareesi).

      Kasvohermohalvauksen voi aiheuttaa borrelioosi, onko sinua ehkä purrut punkki? Silloin kannattaisi ehkä määrittää borreliavasta-aineet verestä ja jos positiiviset, antaa antibioottihoito.

      Toinen kasvohermohalvauksen syy on vyöruusu tai herpes simplex -virus, silloin usein on rakkuloita ko korvan alueella, hoitona viruslääkitys (asikloviiri).

      Lisäksi korvatulehdukseen voi liittyä kasvohermohalvaus.

      Muita syitä mm. kasvaimet, leikkaus kasvojen alueella tai muu vamma.

      Hoitona on kokeiltu kortisonia, ja asikloviiriä, vaikkei herpesrakkuloita olisikaan nähty. Näistä ei tietääkseni ole tutkimuksissa näyttänyt olevan hyötyä.

      Useimmat paranevat hyvin, mutta ilmeisesti n kolmasosalle jää jonkinasteinen kasvojen toimintahäiriö.

      Siinä kaikki mitä asiasta tiedän, toiv oli jotain apua!

    • mene neurologille

      Hei,

      onko sinulla muita oireita? Sarkoidoosi voi myös aiheuttaa kasvohalvauksen. Äidilläni toispuoeinen kasvohalvaus oli ensimmäinen sarkoidoosin aiheuttama oire. Mene neurologille, jos et ole vielä käynyt. Tarvitset perusteellisia tutkimuksia syyn selvittämseksi, jos ei olevielä tehty. Mihin tutkimuksiin diagnoosi nyt perustui?

      • Nimetön

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....


      • fgth
        Nimetön kirjoitti:

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....

        onko muillakin halvaantuneen puolen korvassa humina varsinkin kun jotain yrittää puhua? ei kuule mitään! suhisee vaan.


    • Halvausjakeliakia

      Uskon, että voi olla joku yhteys! Itse kaksi kertaa kärsinyt toispuoleisen kasvohalvauksen ja silloin diagnoosi oli Bellin bareesi, koska syytä halvauksille ei löytynyt monien tutkimusten ja magneettikuvien jälkeen. Vuosi sitten todettiin keliakia niin nyt kyllä pakostikin miettii onko näillä yhtäläisyys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1192
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1160
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1027
    4. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1013
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      998
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      910
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      848
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      801
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      701
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      681
    14. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      69
      680
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      619
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe