Kasvohalvaus

joopa joo

Minulla todettiin viimeviikolla kasvohalvaus...

Lääkäri ei tiennyt aiheuttajaa. mutta sanoi että agniina aiheuttaa kasvohalvauksen (jonka oli juuri sairastanut) ja että keliakia muka altistaa kasvohalvaukselle!!!!!!!! Siis täh!!!!!!!!! En ole moisesta ikinä kuullutkaan. Kaikkea muita liitännäis sairauksiahan keliakialla on, mutta että kasvohalvaus. Ja minä sentään noudatan ruokavaliota täydellisesti....

Onko joku muu tietoinen asiasta vai onko lääkäri höpissyt nyt ihan omiaan.....??????????

5

1473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut, että

      keliakia linkkautuisi kasvohermohalvaukseen. Mutta en ole mikään asiantuntija kasvohermohalvauksen suhteen.

      Kirjaviisautta:

      Suurimmalle osalle (75%) kasvohermohalvauksista ei koskaan löydy mitään selvää syytä, silloin niitä kutsutaan idiopaattiseksi kasvohermohalvaukseksi (Bellin pareesi).

      Kasvohermohalvauksen voi aiheuttaa borrelioosi, onko sinua ehkä purrut punkki? Silloin kannattaisi ehkä määrittää borreliavasta-aineet verestä ja jos positiiviset, antaa antibioottihoito.

      Toinen kasvohermohalvauksen syy on vyöruusu tai herpes simplex -virus, silloin usein on rakkuloita ko korvan alueella, hoitona viruslääkitys (asikloviiri).

      Lisäksi korvatulehdukseen voi liittyä kasvohermohalvaus.

      Muita syitä mm. kasvaimet, leikkaus kasvojen alueella tai muu vamma.

      Hoitona on kokeiltu kortisonia, ja asikloviiriä, vaikkei herpesrakkuloita olisikaan nähty. Näistä ei tietääkseni ole tutkimuksissa näyttänyt olevan hyötyä.

      Useimmat paranevat hyvin, mutta ilmeisesti n kolmasosalle jää jonkinasteinen kasvojen toimintahäiriö.

      Siinä kaikki mitä asiasta tiedän, toiv oli jotain apua!

    • mene neurologille

      Hei,

      onko sinulla muita oireita? Sarkoidoosi voi myös aiheuttaa kasvohalvauksen. Äidilläni toispuoeinen kasvohalvaus oli ensimmäinen sarkoidoosin aiheuttama oire. Mene neurologille, jos et ole vielä käynyt. Tarvitset perusteellisia tutkimuksia syyn selvittämseksi, jos ei olevielä tehty. Mihin tutkimuksiin diagnoosi nyt perustui?

      • Nimetön

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....


      • fgth
        Nimetön kirjoitti:

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....

        onko muillakin halvaantuneen puolen korvassa humina varsinkin kun jotain yrittää puhua? ei kuule mitään! suhisee vaan.


    • Halvausjakeliakia

      Uskon, että voi olla joku yhteys! Itse kaksi kertaa kärsinyt toispuoleisen kasvohalvauksen ja silloin diagnoosi oli Bellin bareesi, koska syytä halvauksille ei löytynyt monien tutkimusten ja magneettikuvien jälkeen. Vuosi sitten todettiin keliakia niin nyt kyllä pakostikin miettii onko näillä yhtäläisyys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6527
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      51
      4589
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe