Kasvohalvaus

joopa joo

Minulla todettiin viimeviikolla kasvohalvaus...

Lääkäri ei tiennyt aiheuttajaa. mutta sanoi että agniina aiheuttaa kasvohalvauksen (jonka oli juuri sairastanut) ja että keliakia muka altistaa kasvohalvaukselle!!!!!!!! Siis täh!!!!!!!!! En ole moisesta ikinä kuullutkaan. Kaikkea muita liitännäis sairauksiahan keliakialla on, mutta että kasvohalvaus. Ja minä sentään noudatan ruokavaliota täydellisesti....

Onko joku muu tietoinen asiasta vai onko lääkäri höpissyt nyt ihan omiaan.....??????????

5

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut, että

      keliakia linkkautuisi kasvohermohalvaukseen. Mutta en ole mikään asiantuntija kasvohermohalvauksen suhteen.

      Kirjaviisautta:

      Suurimmalle osalle (75%) kasvohermohalvauksista ei koskaan löydy mitään selvää syytä, silloin niitä kutsutaan idiopaattiseksi kasvohermohalvaukseksi (Bellin pareesi).

      Kasvohermohalvauksen voi aiheuttaa borrelioosi, onko sinua ehkä purrut punkki? Silloin kannattaisi ehkä määrittää borreliavasta-aineet verestä ja jos positiiviset, antaa antibioottihoito.

      Toinen kasvohermohalvauksen syy on vyöruusu tai herpes simplex -virus, silloin usein on rakkuloita ko korvan alueella, hoitona viruslääkitys (asikloviiri).

      Lisäksi korvatulehdukseen voi liittyä kasvohermohalvaus.

      Muita syitä mm. kasvaimet, leikkaus kasvojen alueella tai muu vamma.

      Hoitona on kokeiltu kortisonia, ja asikloviiriä, vaikkei herpesrakkuloita olisikaan nähty. Näistä ei tietääkseni ole tutkimuksissa näyttänyt olevan hyötyä.

      Useimmat paranevat hyvin, mutta ilmeisesti n kolmasosalle jää jonkinasteinen kasvojen toimintahäiriö.

      Siinä kaikki mitä asiasta tiedän, toiv oli jotain apua!

    • mene neurologille

      Hei,

      onko sinulla muita oireita? Sarkoidoosi voi myös aiheuttaa kasvohalvauksen. Äidilläni toispuoeinen kasvohalvaus oli ensimmäinen sarkoidoosin aiheuttama oire. Mene neurologille, jos et ole vielä käynyt. Tarvitset perusteellisia tutkimuksia syyn selvittämseksi, jos ei olevielä tehty. Mihin tutkimuksiin diagnoosi nyt perustui?

      • Nimetön

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....


      • fgth
        Nimetön kirjoitti:

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....

        onko muillakin halvaantuneen puolen korvassa humina varsinkin kun jotain yrittää puhua? ei kuule mitään! suhisee vaan.


    • Halvausjakeliakia

      Uskon, että voi olla joku yhteys! Itse kaksi kertaa kärsinyt toispuoleisen kasvohalvauksen ja silloin diagnoosi oli Bellin bareesi, koska syytä halvauksille ei löytynyt monien tutkimusten ja magneettikuvien jälkeen. Vuosi sitten todettiin keliakia niin nyt kyllä pakostikin miettii onko näillä yhtäläisyys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      36
      3545
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3278
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      144
      3064
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2635
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2615
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1435
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1388
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      397
      1148
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      51
      1067
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      900
    Aihe