Kasvohalvaus

joopa joo

Minulla todettiin viimeviikolla kasvohalvaus...

Lääkäri ei tiennyt aiheuttajaa. mutta sanoi että agniina aiheuttaa kasvohalvauksen (jonka oli juuri sairastanut) ja että keliakia muka altistaa kasvohalvaukselle!!!!!!!! Siis täh!!!!!!!!! En ole moisesta ikinä kuullutkaan. Kaikkea muita liitännäis sairauksiahan keliakialla on, mutta että kasvohalvaus. Ja minä sentään noudatan ruokavaliota täydellisesti....

Onko joku muu tietoinen asiasta vai onko lääkäri höpissyt nyt ihan omiaan.....??????????

5

1610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuullut, että

      keliakia linkkautuisi kasvohermohalvaukseen. Mutta en ole mikään asiantuntija kasvohermohalvauksen suhteen.

      Kirjaviisautta:

      Suurimmalle osalle (75%) kasvohermohalvauksista ei koskaan löydy mitään selvää syytä, silloin niitä kutsutaan idiopaattiseksi kasvohermohalvaukseksi (Bellin pareesi).

      Kasvohermohalvauksen voi aiheuttaa borrelioosi, onko sinua ehkä purrut punkki? Silloin kannattaisi ehkä määrittää borreliavasta-aineet verestä ja jos positiiviset, antaa antibioottihoito.

      Toinen kasvohermohalvauksen syy on vyöruusu tai herpes simplex -virus, silloin usein on rakkuloita ko korvan alueella, hoitona viruslääkitys (asikloviiri).

      Lisäksi korvatulehdukseen voi liittyä kasvohermohalvaus.

      Muita syitä mm. kasvaimet, leikkaus kasvojen alueella tai muu vamma.

      Hoitona on kokeiltu kortisonia, ja asikloviiriä, vaikkei herpesrakkuloita olisikaan nähty. Näistä ei tietääkseni ole tutkimuksissa näyttänyt olevan hyötyä.

      Useimmat paranevat hyvin, mutta ilmeisesti n kolmasosalle jää jonkinasteinen kasvojen toimintahäiriö.

      Siinä kaikki mitä asiasta tiedän, toiv oli jotain apua!

    • mene neurologille

      Hei,

      onko sinulla muita oireita? Sarkoidoosi voi myös aiheuttaa kasvohalvauksen. Äidilläni toispuoeinen kasvohalvaus oli ensimmäinen sarkoidoosin aiheuttama oire. Mene neurologille, jos et ole vielä käynyt. Tarvitset perusteellisia tutkimuksia syyn selvittämseksi, jos ei olevielä tehty. Mihin tutkimuksiin diagnoosi nyt perustui?

      • Nimetön

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....


      • fgth
        Nimetön kirjoitti:

        Nyt tehty vaan veri kokeita, eli borrelioosi vasta -aineet, joiden tulokset tulee ens viikolla.

        Minulle sanottiin että minulla Bellin Baresi eli kasvohalvaus, jonka syytä ei välttämättä pystytä selvittämään. Kuukauden päästä korvaklinikalle tarkkailu aika, siinä kaikki mitä mulle asiasta sanottu.

        NYt menossa kortisooni kuuri, josta ei välttämättä kuulemma mitään apua kun oireita kerkes olla liian pitkään ennen kun alottivat kuurin. Sitten käsketty jumpata kasvoja.

        Toinen mitä epäilivät halvauksen aiheuttajaksi oli juuri sairastamani angiina.....

        onko muillakin halvaantuneen puolen korvassa humina varsinkin kun jotain yrittää puhua? ei kuule mitään! suhisee vaan.


    • Halvausjakeliakia

      Uskon, että voi olla joku yhteys! Itse kaksi kertaa kärsinyt toispuoleisen kasvohalvauksen ja silloin diagnoosi oli Bellin bareesi, koska syytä halvauksille ei löytynyt monien tutkimusten ja magneettikuvien jälkeen. Vuosi sitten todettiin keliakia niin nyt kyllä pakostikin miettii onko näillä yhtäläisyys?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      121
      1180
    2. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      111
      904
    3. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      273
      661
    4. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      42
      660
    5. Jos tunnistit...

      Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
      Ikävä
      59
      577
    6. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      10
      546
    7. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      36
      471
    8. Väsynyt odottamiseesi, M.

      Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
      Ikävä
      36
      463
    9. Miksi voit niin

      Huonosti? Ei se voi johtua vain minusta?
      Ikävä
      54
      460
    10. Persujen kansanedustaja häpäisi lipun!

      "Persujen kansanedustaja Pekka Aittakumpu julkaisi Instagramissa videon, jossa hän heittää Pride-lipun roskiin. Video on
      Maailman menoa
      189
      455
    Aihe