Kuten tunnettua kova takarengas kuluu pomppimisen vuoksi joka toisesta hampaastaan asfaltilla paljon ajettaessa.
Voisiko sopivan rengaspaineen avulla taistella tätä kulumista vastaan nyt kun alla on uudet renkaat? Suurin osa ajostani on tieajoa kevyillä kuormilla.
Kannattaisiko siis käyttää matalampaa ilmanpainetta - kokemuksia ja suosituksia ??
Voisiko sopivan rengaspaineen avulla taistella tätä kulumista vastaan nyt kun alla on uudet renkaat? Suurin osa ajostani on tieajoa kevyillä kuormilla.
Kannattaisiko siis käyttää matalampaa ilmanpainetta - kokemuksia ja suosituksia ??
Vastaukset 4
Vanhimmat
Riippuu niin paljon rengasvalmistajasta ja vyö/ristikudsrakenteesta, että en menisi sanomaan tuota yleispäteväksi säännöksi tuota joka toisen pykälän kulumista.
Perussääntönä on, että matalapaineinen rengas joka tapauksessa kuluu kovilla teillä enemmän kuin korkealla paineella terästetty. Oikein pienillä paineilla joka ripa jättää mustan jäljen asfalttiin. Se on ainakin todennettu itse. Ja siis se musta jälki on kumia.
Ristikukudosrenkailla oli vanhaan aikaan (50-60-luvuilla) semmoinen sääntö, että kuorman kanssa maksimissaan kolme peräkkäistä ripaa kiinni tiessä. Mutta vyörenkaassa tämä toteutuu täysillä paineillä tyhjänäkin.
Käännä renkaat toisinpäin (vasemmalta puolelta oikealle ja päinvastoin) , monet tekevät tieajossa niin, varsinkin etupyörillä.
-SS-
painetta renkaisiin jotta eivät "elä", itellä 3kg
ja kuluu tasaisesti
Traktoriimme takarengas 1 ilmakehä sanoi rengasmies,ja siinäkin on pikkasen liikaa.
renkaan kupeeseen, mitä valmistaja on sille antanut, sitä ei kannata ylittää, mutta lähellä sitä pitäisin, varsinkin tieajossa.