Kysyn kaverini puolesta joten anteeks tietämättömyyteni. Eli, kaverilleni on tehty keinohedelmöitys eli istutettu kohtuun hedelmöitetty munasolu. Tänään hän oli varhaisultrassa ja siinä näkyi vain ruskuaispussi. Viikkoja on 5 5. Onko normaalia?
Voiko istutettu solu ylipäätään olla tuulimuna?
Kuinka yleisiä tuulimunat on?
keinohedelmöitys
4
911
Vastaukset 4
- gyne
Kun ruskuaispussi näkyy, sikiönkin pitäisi jossain vaiheessa ilmaantua (jos sitten kehitys ei lopu alkuunsa), eli ei MISSÄÄN TAPAUKSESSA ole tuulimuna. 5-6 rv ei välttämättä kovin hyvin vielä sikiötä näy, viikon kuluttua pitäisi näkyä paremmin.
Tuulimuna (ei sikiötä mutta vain sikiökalvot ja istukka) voi seurata millaista hedelmöitystapaa hyvänsä.- sitten
jos hoidossa on laitettu alkio sisälle niin miten se voi olla tuulimuna? mihin se alkio häivää kun tuulimunassa on kaikki muu paitsi alkio?
- gyne...
joka väittää ettei tuulimunassa ole ruskuaispussia. ONHAN SIINÄ!! Olen kokenut tuulimunan ja minulta löytyi niin istukkaa kuin ruskuaispussi ja kohtu oli pyöristynyt. Alkio/sikiö vain puuttui. Eli tuulimuna on muuten kuten normiraskaus VAIN se alkio puuttuu! Eli sait ap äsken väärää tietoa.
Vastata en osaa ap:n kysymykseen keinohedelmöityksen osalta muuta kuin, että noilla viikoilla ei välttämättä vielä näy alkiota. Eli ei vielä syytä huoleen. Itse kävin vkolla 8 ja uudestaan vkolla 10. Olisi pitänyt näkyä jo vkolla 8, jos raskaus on alkanut silloin kun ajateltiin eli viikot on oikein.
Tuulimuna on kuulemma yleinen...joka kolmas raskaus on ihmisellä yleensä joko keskenmeno tai tuulimuna.- gyne
Luepa ensin vaikkapa Langmanin embryologian oppikirja... Ruskuaispussi kehittyy samasta alkiolevystä sikiön kanssa (ei siis trofoblasti- eli istukkasolukosta). Sen solut ovat peräisin ns. endodermaalisesta kantasolukosta, josta myös sikiön suolisto aikanaan kehittyy. Ruskuaispussin olemassaolo nähdään jo 13. päivänä hedelmöityksestä. Tällöin alkiota ei vielä pysty ultralla näkemään, koska se on vasta ohut solulevy kiinni ruskuaispussissa, mutta n. viikkoa myöhemmin alkiolevy on sulkeutunut ja se erottuu jo paremmin.
Katsopa esim.
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://embryology.med.unsw.edu.au/Medicine/images/st11sacs.jpg&imgrefurl=http://embryology.med.unsw.edu.au/Medicine/BGDlab8.htm&h=324&w=450&sz=19&hl=fi&start=5&tbnid=JQwCif-51gQNOM:&tbnh=91&tbnw=127&prev=/images?q=Yolk sac&gbv=2&svnum=10&hl=fi&sa=G
Itse olet valitettavasti saanut väärää tietoa, jos sinulle on väitetty että kyseessä on tuulimunaraskaus jos ruskuaispussi näkyi. Sellaisessa tilanteessa pitäisi toistaa ultra aikaisintaan muutamien päivien kuluttua. Sikiökaiun pitäisi tulla näkyviin viimeistään viikon sisällä. Jos kohdussa näkyvän raskaussäkin läpimitta on yli 30 mm eikä edes ruskuaispussia näy, on kyseessä tuulimuna, josta patologisessa tutkimuksessa EI löydy sikiöperäistä solukkoa, ei siis myöskää ruskuaispussin jäänteitä.
Mikäli ruskuaispussi näkyy, mutta sikiökaikua ei koskaan ilmaannu, on kyseessä varhainen "abortus inhibitus" eli hiljainen keskenmeno, jossa alkionkehitys on pysähtynyt hyvin alkuvaiheessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1981536
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka181800- 51730
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm53709Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s36684Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät380656- 30531
- 18525
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19516Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k48511