Yliopisto pois Savonlinnasta?

Joku helsinkiläisten hallintohomostelijoiden työryhmä vaatii Savonlinnan opettajankoulutuksen siirtämistä Helsinkiin.

Sielläpä se on edullista opiskella. Vuokrat nousseet 40 prosenttia vuodessa, kertoi tämä päivän Iltasanomat.
6654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

siinä mäellä on remontoitu ja uuttakin on rakennettu.
Taasen järki poissa koko touhusta. Kenen etu?

Äänestä
  • ja ajaa kivet ohikulkutien pohjaksi.

    Savonlinnaa käsitellään tuolla keskushallinnossa kuin huutolaispoikaa.

    Syynä tietenkin on se, että täällä on niin saamattomia ja velttoja herroja, mitä elätellään.

    Äänestä

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Opettajankoulutuksesta syntyi aluepoliittinen kiista/1135230395644?ref=rss

.....muistiota olivat laatimassa Helsingin yliopiston vararehtori Hannele Niemi, Åbo Akademin vararehtori Sven-Erik Hansen, laatujohtaja Ritva Jakku-Sihvonen Opetushallituksesta ja johtaja Jouni Välijärvi Jyväskylän yliopiston Koulutuksen tutkimuslaitoksesta.

"laatujohtaja Ritva "Jakku-Sihvonen" hahahhahhahhahhha!!!!

Äänestä

Voin tulla kaveriksi kantamaan

Äänestä
  • ajatukseen että Savonlinna on kurjistumisen kierteessä, ja että Sisäasiainministeriön tuoreen ennusteen mukaan kaupungin väkiluku vähenee 21000:een vuoteen 2030 mennessä. OKL:n siirto pois paikkakunnalta on vain osa tätä kehitystä. Vastaavasti useat kaupungin nykyisistä asukkaista pääsee muuttamaan töihin muille paikkakunnille.

    Mitään ei ole tehtävissä.

    Äänestä

kovin vakavasti otettava tuo työryhmämietintö ei voi olla, työryhmä kun koostuu henkilöistä jotka ovat enemmän tai vähemmän helsingin yliopston kanssa tekemisissä.

Tosin on jo monta kertaa huomattu että mitä idioottimaisempi idea, sitä varmemmin toteutuu etenkin jos hyöty tulee kehä III sisälle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kallis Helsinki kirjoitti:

Joku helsinkiläisten hallintohomostelijoiden työryhmä vaatii Savonlinnan opettajankoulutuksen siirtämistä Helsinkiin.

Sielläpä se on edullista opiskella. Vuokrat nousseet 40 prosenttia vuodessa, kertoi tämä päivän Iltasanomat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu