Rauman tori pilattu

Järkytys oli suuri kun näin, mitä torille on tapahtunut.
En voi käsittää, eivätkä mukanani olleet ruotsalaisvieraatkaan, mikä instanssi on voinut myöntää rakennusluvan moisille katoksille.
Onneksi ne on vielä mahdollista purkaa.
6678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ruotsalaislle voi kertoa, että siellä oli jonkinlaisia katoksia jo silloin, kun Suomi oli Ruotsin alusmaa. Mutta ei ehkä yhtä "komeita"..

Äänestä

Sama pätee niihin torin ympäristön vintallaan oleviin riemunkirjaviin puuhökkeleihin: Kuka on antanut luvan rakentaa puurakennelmia ilman rakennusmääräysten mukaista 8 metrin turvaväliä???

Äänestä

Ol niin ko gotonas ja naut pyst kaffet.

Äänestä
  • Minulla oli korkeasti koulutettuja vieraita Venäjältä ja Amerikan Yhdysvalloista ja esittelin heille kesällä kaupunkiamme. Vieraat olivat erittäin innostuneita uudesta torista ja kehuivat sitä ylitsevuotavasti. Itse kyllä hieman häpesin, kun kerran tuollaisia työmaita kaupungissa ja toisaalta ulkomaalaisten kehuja. Parempi vaan olis ettei mitään muutettaisi ja muisteltaisiin niitä entisiä hyviä aikoja.

    Äänestä

  • ennen oli kaikki paremmin kirjoitti:

    Minulla oli korkeasti koulutettuja vieraita Venäjältä ja Amerikan Yhdysvalloista ja esittelin heille kesällä kaupunkiamme. Vieraat olivat erittäin innostuneita uudesta torista ja kehuivat sitä ylitsevuotavasti. Itse kyllä hieman häpesin, kun kerran tuollaisia työmaita kaupungissa ja toisaalta ulkomaalaisten kehuja. Parempi vaan olis ettei mitään muutettaisi ja muisteltaisiin niitä entisiä hyviä aikoja.

    Net katokset o liia korkeita. Hiukan ku tuulee nii sadevesi ja lumi sataa sin alle. Ei net katot mitää suojaa.Pulut ku löytää ne kolonsa sielt kattojen alt ni joha alko paskaa sataa pitki pöyti.

    Äänestä

  • G. P. Anka kirjoitti:

    Net katokset o liia korkeita. Hiukan ku tuulee nii sadevesi ja lumi sataa sin alle. Ei net katot mitää suojaa.Pulut ku löytää ne kolonsa sielt kattojen alt ni joha alko paskaa sataa pitki pöyti.

    Ei meinannut silmä uskoa kun tuon kauhistuksen näki. Niin kaunis kuin otri on ollut ja ympäröivät talot. Menneyyttä kaikki, ei viitsi paljon enää liikkua sielläpäin. Syyllisen kun saisi kiinni. Mikä tori tuollainen enää on?
    Voi ihmispoloiset. Tuo maku on kun tai sitä ei vaan ole.Usein vaan nuo mauttomat pääsevät päättämään yhteisistä asoista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turist turust kirjoitti:

Järkytys oli suuri kun näin, mitä torille on tapahtunut.
En voi käsittää, eivätkä mukanani olleet ruotsalaisvieraatkaan, mikä instanssi on voinut myöntää rakennusluvan moisille katoksille.
Onneksi ne on vielä mahdollista purkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu