Mistä koostuu työpäivä, jos on töissä ohjaajana katkaisulaitoksessa? Voisko joku vastaavassa työssä oleva/ollut kertoa, kiitos!
Päihdetyön ohjaaja katkaisulaitoksessa
Työn kuva
3286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
meillä käy tuuraamassa joskus henkilö joka tekee päihdetyötä jossain toimipaikassa. Hän ainakin vain makaa sohvalla "pieree" ja nostaa palkkaa.
Meillä kutsutaankin nykyään taukoja päihdetyöksi : )
Arvatenkin kyse on mieshenkilöstä koska nainen ei koskaan voisi toimia näin jos haluaa pitää työnsä. Tässäkin kyseisessä työpaikassa sitten palkataan nainen tekemään ne varsinaiset työt (käy ohjaamassa asiakkaita jälkien siivoamisessa ja ruuanlaitossa että tuo päihdetyöntekijäkin saisi ruokaa),. Eli mies saa palkkaa ihan tyhjästä olemisesta ja kaikenkukkuraksi vakihenkilökunnalla ei ole edes täysiä tunteja vaan ne parhaat tunnit "tekee" juuri tuo makoilija.
pois! Valittakaa ohi esimiehen ylemmälle portaalle!
olen sairaanhoitajana päihdehoitolaitoksessa. työhöni kuuluu lääkehoidon toteutuksen lisäksi motivoida asiakasta päihteettömyyteen ryhmä- ja yksilökeskustelujen avulla. lisäksi tarjoamme asiakkaillemme lääkkeiden vaihtoehdoksi lääkkeettömiä hoitomuotoja vieroitusoireita lieventämään.asiakkaillamme on hyvin paljon erilaisia ongelmia oman itsensä ja oman arkensa ja elämänsä kanssa. niiden asioiden selvitteleminen ja niissä tukeminen ja ohjaus vie varmasti suurimman osan työaikaani.työ on erittäin haastavaa ja välillä melko raskastakin...psyykkisesti.somatiikan puolella on selkeät hoito-ohjeet ja säännöt miten hoidetaan esim sydänpotilasta...mutta ihmisen mielee kun ei oikei ole mitään noin yksiselitteisiä hoito-ohjeita olemassa...suosittelen kuitenkin kaikille asiasta kiinnostuneille kokeilemaan tätä työtä