Kertokaas taas kerran tyhmälle... Onko nyt niin, ettei tänä syksynä rouskusato ole kummoinen, vai olenko haahuillut vaan väärissä paikoissa? Säälittävää saalistani aloin juuri keittelemään, niin tuli mieleen tiedustella muiden syksyn saldoa?
syksyn satoa-tai sitten ei
kertokaa tyhmälle
10304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
on tarjolla paljon...
Ei niin mitään! Olen ihmetellyt ja miettinyt jo
että onko näkö mennyt...
Kahden päivän samoilun tuloksena vajaa ämpärillinen (siis keittämättömänä vajaa ämpärillinen) koossa, eli eipä niistä paljon parta pauku kun ne nyt tuolla kattilassa porisee.. Kerropa Miäs lisää niistä karvalaukuistas=D?
Sienestäjiä tuolla enemmän
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000022&conference=4500000000000600&subcat=358
Kiitokset linkkivinkistä. Valitsin kuitenkin tämän "oman palstani" aiheesta kysymiseen...
lauantaina ja sunnuntaina sienessä. Hänellä ainakin saaliina rouskuja.
Tatteja taas on ollut aika vähän tänä vuonna, kertoo isäntä. Ainakin niillä paikoilla joilla sienessä käy.
Täällä taas tatteja näkyy olevan, mutta kaipaamani rouskut loistaa poissaolollaan. Itse en tateista perusta, kun en tiedä mitkä niistä on syötäviä, saati sitten miten ne pitää valmistaa ruuaksi. Kerran olen tainnut tatteja syödä, mutta oli jotenkin niljakasta sapuskaa, ehkä vika oli valmistajassa...?
Nyt on vähäinen rouskusaalis keitetty ja suolattu. Huomena sitten taas metsäreissulle etsimään lisää ja jos ei rouskuja näy, niin ainahan ämpärin voi täyttää puolukoilla, niitä täällä ainakin on mettä vääränään.
enää. Isäntä pitää tateista sun muista sienistä. Olen suolannut rouskuja hänelle ja myös tämän marttaliiton ohjeen mukaan:
Marinadiliemen perusohje
2 dl etikkaa tai 1 1/2 dl etikkaa ja 1/2 dl sitruunamehua
4–6 dl vettä
2 dl sokeria
1 tl suolaa
mausteita, esimerkiksi mauste- ja valkopippuria, neilikkaa, tilliä, sinapinsiemeniä, kanelia, neilikkaa, inkivääriä tai valkosipulia
liemeen voi lisätä myös 1 dl:n öljyä, mikä pyöristää etikan makua.
Öljyä en ole kokeillut.
etelä-suomessa ei kyllä rouskuja löydy mutta viis niistä, onhan tatteja. Parasta herkkua maailmassa.
Suppilovahveroita löytyi peräti 4 kappaletta mutta luulisin niitä olevan n. kahden viikon päästä, toivotaan ainakin.
sienien vähyyttä meilläpäin. Itse en niitä keräile.
Sienien vähyydestä keskustelin päivänä muutamana asiasta tietävän kanssa ja hän sanoi sienien vähyyden johtuvan viimekesän kuivuudesta.
Sienirihmasto paikkapaikoin on viimekesästä kärsinyt siten, että se on kuollut/kuivunut ja vaikka tälle kesää sateita on saatu niin rihmasto ei toivu ihan ekan märän kesän jälkeen.
Tiedä sitten tuostakaan koska tatteja kasvaa tämänkin kerrostalon pihalla enemmän kuin viime kesänä joka huuti kuivuuttaan!
Mutta eihän marjavuodetkaan aina samankaltaisia ole joka vuosi.
Alueellisia eroja esiintynee sekä sieni- että marjasadoissa vuosittain.