Jos virustorjuntaohjelmisto vanhenee, niin siihen ei tietenkään saa uusia päivityksiä, mutta suojaako tämä ohjelmisto kuitenkin "vanhojen" virusten osalta? Eli ohjelma on siltä osin toiminnassa vai ei?
Tietoturvaohejelmisto vanhentunut
F-secury
5344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suojaahan se vanhoilta örkeiltä mutta kaikki uudet örkit jää tunnistamatta !
Päivittämätön virustentorjnta ohjelma on sama kuin sitä ei olisi ollenkaan koneen turvalisuutta ajatellen.
Vanhat virukset se toimiessaan estää, mutta suoja heikkenee koko ajan uusien virusten myötä, kun ei ole tuoreita virustunnisteita.
Onhan näitä ilmaisiakin, ja toimivia:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/muut_ilmaisohjelmat.htm
Kiitokset vastauksista, toki ei kauaa kannata pitää vanhentunutta ohjelmistoa, mutta taidan vähän aikaa pitää (ehkä kuukauden). Se on tällähetkellä vasta pari päivää ollu päivittämättä, joten suoja on vielä aika hyvä :)
Muistapa kuitenkin, että kaikki virustorjuntaohjelmistot ovat jatkuvasti vanhentuneita. Homma etenee aikajärjestyksessä näin:
1. Uusi virus havaitaan netissä.
2. Torjuntaohjelmaan lisätään uusi virustunniste ja laitetaan asiakkaille jakoon.
3. Käyttäjä päivittää torjuntaohjelmansa.
Eli netissä liikkuu käytännössä jatkuvasti viruksia, joita juuri päivitetytkään ohjelmat eivät vielä tunnista. Uusia viruksia löytyy tietääkseni jotain kymmenisen kappaleita joka päivä - luku tietysti vaihtelee paljonkin.
En todellakaan suosittele vitkuttelemaan tietoturvaohjelmiston uusimisen kanssa. Mitä sellainen sinua hyödyttää?
JOS väkisin aiot tota vanhaa sökeröä pitää niin koitas jos saisit manuaalisesti päivitettyä sitä tuolla
http://www.f-secure.com/download-purchase/updates_manual.shtml#latest