Oregano/mäkimeirami

Oulunyrtti

Olen käsittänyt, että oregano on monivuotinen ja sitä löytyy jopa Suomen luonnosta, mutta mahtaako taimesta kasvatettu oregano selvitä penkissä talven yli Oulussa? Ei kehtaisi testin vuoksi kokeilla, kun kuivaamalla saisi hyvän sadon.

Jos se nyt sattuu selviämään, niin selviääkös se kokonaan alasleikattuna, vai täytyykö kasviin jättää oksia talven yli?

10

6178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin tämä mäkimeiramiversio on minulla talvehtinut liiankin hyvin - seuraavan avuonna oli hetken päästä koko penkki täynnä pelkkää mäkimeiramia, jota sain kitkeä koko kesän pois, ettei olisi tukahduttanut muita kasveja.

      Tämä siis Turuus - Oulun korkeus voikin olla jo toinen juttu.

    • Ken Tiessen

      Suomessa monivuotisena kasvava mäkimeirami on maultaan ja aromiltaan aivan samanlainen kuin italialaisten oregano, vaikka tieteellisesti tarkastellen kyseessä onkin kaksi eri lajia.

      Jos ostat ensi keväänä taimia, varmista, että kyseessä on kotimainen mäkimeirami, eikä alkuperäinen oregano. Istutuksen jälkeen kasvi ei kaipaa muuta hoitoa kuin ensimmäisinä viikkoina hieman rikkaruohojen rajoittamista. Älä lannoita liikaa äläkä holhoa liikaa.

      Satakunnassa on käynyt kuten Turuus. Kolme pientä purkkitainta ovat kahdenkymmenen vuoden aikana levittäytyneet neljän neliömetrin kasvustoksi, johon muilla kasveilla ei ole juurikaan asiaa.

      Mäkimeiramia voi kerätä ja kuivata milloin tahansa toukokuulta lokakuulle, mutta pehmeimmät ja aromaattisimmat lehdet saa ennen kukintaa. Poikkileikatut varret haarovat jäljellejääneistä oksanhangoista, joten syksykesällä sato sen kuin lisääntyy, vaikka onkin hieman keväistä kuituisempaa.

      Terv. Ken Tiessen

      • Utelias Unto

        Ajattelinkin, että viestissäsi oli lievä asiavirhe. Tieteellisesti kyseessä on aivan sama laji. Mutta eri suku. Kai sinäkin naapurin kanssa samaalajia olet.
        Laji: Origanum
        suku:hirtum, aureum ja compacta

        Kreikanmeirami (Origanum vulgare subsp. hirtum)
        Keltalehtinen mäkimeirami (Origanum vulgare subsp. aureum)
        Matala mäkimeirami (Origanum vulgare var. compacta)

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Mäkimeirami


    • ülle

      mäntässä menestyy

    • oreganoon

      On monivuotinen (kellonaika viestiini on käytännön syistä kukkamainen) Mutta itse otin kyseisen kasvin suoraan sanottuna keittiön pöydälle,kuitenkin valoisalle paikalle.
      Laitoin kerroksen multaa,pinnalle ripottelin (voi jummi jammi)schindelen vulkaaninen kivijauhe.
      vissiin tarkoittaa itävaltalaista mineraalijauhetta, jota ei jostain syystä tullut itse käytettyä, ehkä tuo karkea rakenne. Mutta kuitenkin, kasvi kasvaa kiitollisesti josta on kiva nyppiä sieltä täältä,ruokaan kuin ruokaan.
      Jos sulla on vielä mahdollista ennen talvea kokeile. Mut vierihoito voi olla hyväksi,siis tarkoitan että sopeuta kasvi lämpövaihteluun.
      Toivottavasti onnistut ilmoittelethan?!

      • edelliseen

        tämä on satakunnasta,mutta toinen juttu, älä anna kasvisi kukkia,maku muuttuu sahanpuruksi.


    • herkkusuunlautasella

      puhummeko nyt samasta kasvista?!? en ole huomannut mitään eroa jos mäkimeiramini kukkii vai ei, käytän suosiolla sen kauniita kukkia aromivoissa. täällä tampereella on ollut ulkona koko ajan, en tee sille mitään, se saa kasvaa ihan rauhassa. talvehtii rumana risukasana joka keväällä alkaa kasvaa uudestaan tyvestä jolloin mahdolliseti poistan edellisvuoden risut. leviää kuin rikkaruoho ja viihtuu, joten sitä saa kitkeä ettei seota koko puutarhaa ja kukkapenkkiä haltuunsa...

    • Oreganon kuivattaja

      Mistä mahtaa johtua että kun kuivatin oreganoa-laitoin oksat leivinpaperin päälle ja annoin kuivaa n3-4päivää mutta maku muuttui..tai siis hävisi,ei tietoakaan oreganon mausta.Mitähän tein väärin

    • Myrtti Oulusta

      Selviäähän se ihan ilman ongelmia talven laadusta riippumatta ja leviää kuin tauti, jos ei leikkaa kukkia veks ennen siementen kypsymistä:) Eli lisäys on helppoa, siementaimet vain siirtää haluamaansa paikkaan.
      Ihan sama leikkaako alas vai ei, koska kasvin maanpäälliset osat kuolevat talvella joka tapauksessa.

      On muuten leikkokukkana mainio, kestää maljakossa ja tuoksuu kivalle!

    • näpeissä esittelyjä

      http://www.henriettesherbal.com/fi/hk-meirami.html

      http://karolinanpuutarha.blogspot.com/p/suomalaiset-puutarhat-kasvuvyohykkeen.html

      http://www.yrttitarha.fi/tietopankki/kansanperinne/viljely.html

      Sekä Maatiainen ry että Hyötykasviyhdistys on paikkallistoimintaa vain Suomi-neidon mahan kohdalla. Vahinko, sillä heidän kauttaan sais parhaiten ihan käytännön tietoa.

      " Aineisto on tuotettu Sarita Ylimäen opinnäytetyönä Oulun seudun ammattikorkeakoulu "
      http://www.arktisetaromit.fi/fi/arktiset aromit/hankkeet/suomen yrttialan kehitys -yhteishanke/hankkeen julkaisut/

      Mutta kysyähän aina voi.
      http://puutarha.net/keskustelut/messages/3824/448.html?1010183193
      näin saa parhaiten tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      140
      6653
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5729
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4891
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4480
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      52
      3892
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3061
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2956
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2402
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2270
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2197
    Aihe