Hei,
Olen jäämässä vuorotteluvapaalle 5.3.2008-31.5.2008. Kaipaan sijaista eli sinun pitäisi olla työvoimatoimistossa työttömänä työnhakijana. Opetan matematiikkaa ja fysiikkaa Riihimäellä yläasteella.Tunteja minulla on 27. Olisiko asiasta kiinnostuneita?
Olen jäämässä vuorotteluvapaalle 5.3.2008-31.5.2008. Kaipaan sijaista eli sinun pitäisi olla työvoimatoimistossa työttömänä työnhakijana. Opetan matematiikkaa ja fysiikkaa Riihimäellä yläasteella.Tunteja minulla on 27. Olisiko asiasta kiinnostuneita?
Vastaukset 3
Vanhimmat
löytyä vapaaehtoista. Vuorotteluvapaasi on nimittäin laiton. Sijaisesi pitää saada oma osuutensa kesän "työajasta" eli sen verran kun 3/10 on. Matemaatikkona osaat laskea montako arkipäivää.
Toisin kuin sairaus- tai vanhempainloman sijaiset, vuorotteluvapaan sijaiset ovat oikeutettuja kesäajan palkkaan sen mukaan kuinka pitkä sijaisuus on. Muutenhan ketään työttömänä olevaa ei voida velvoittaa hakemaan työpaikkaa, josta ei saa laillista palkkaa. Muihin sijaisuuksiin mennään vapaaehtoisesti, ja siksi niiden tekijät saavat maksaa sijaistettavalle työpaikastaan.
Ja matemaatikoillahan on tunnetusti töitä ;)
Ei ole laitonta! Olin itse viime vuonna vuorotteluvapaalla keväällä. Olin 5 kuukautta eli kevään.Tosin olen alakoulun opettaja mutta ei se vaikuta asiaan. Ihan normaali käytäntö ja työtön sai työpaikan kevääksi.
No kyllä se on ollut laiton järjestely, mutta jos kukaan ei tiedä ja kukaan ei valvo niin noin voi käydä. Paikallinen työvoimatoimisto ei ole tehtäviensä tasalla. Lomailleelle luokanopettajalle tietysti hyvä asia.
OAJ ei pahemmin mainosta työsuhdeasioita ainakaan niille jäsenille, joilla ei ole virkaa. Hyvä liitto, virallisille.