Sellaista asiaa tiedustelen, pelivoitot (pokeri & vedonlyönti) ETA-maihin rekisteröidyissä yrityksistä ovat verovapaita, joten kuuluuko Curacao tähän alueeseen? Lisenssin on myöntänyt Alankomaiden Antillit. Hollantihan ETA-maihin kuuluu, joten koskeeko sama Alankomaiden Antilleja?
Alankomaiden Antillit & ETA
PaavoV
4608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
puhtaana käteen eli ei tarvitsisi veroja maksella olisi minun kuitenkin ilmoitettava verottajalle se tuloana josta menisi vero tottakai.Suomessa voitetut voitot on nekin veron alaisia sen jälkeen kun sijoitat ne johonkin tuottavaan esim:korkeekorkonen tai osakkeet.Jos pankissa tallelokerossa ei mene veroja.
Itsekkin olen atilleilla käynyt ja casinossa..ilman isoja voittoja tosin! Mutta olen miettinyt että mitä jos voittaisi vaikka vegasissa 100 t taalaa ja ei koskaan "kotiuttaisi" rahoja suomeen eli sijoittaisi vaikka cayman saarilla, joutuisiko maksamaan veroja? Siis jos verottaja edes saisi koko voitosta tietää...
En tiedä ymmärsinkö viestisi täysin oikein, mutta missään tapauksessa ei mene ETA-maista saaduista pelivoitoista veroja, kun ne tilillesi Suomessa siirrät. Eriasia tietysti jos sijoitat ne eteenpäin, esimerkiksi osakkeisiin, niin silloin joudut veroa maksamaan sijoituksista, mutta nehän eivät mitenkään liity pelivoittoihin.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen, kuuluuko Alankomaiden Antillit ETAA:n?
"Mutta alkuperäiseen kysymykseen, kuuluuko Alankomaiden Antillit ETAA:n?"
Siis ETA= EU (Islanti Norja Liechstenstein)
Eli olennainen kysymys on siis, kuuluuko Alankomaiden antillit EU:iin. Vastaus on, että kuuluu, mutta asia on silti varsin hankala, sillä nämä ns. merentakaiset alueet ovat varsinaisesti oikeudelliselta statukseltaan EU:iin assosioituneita alueita, eli niiden alue ei varsinaisesti kuulu EU:n alueeseen, eikä EU:n määräykset ole suoraan voimassa näillä alueilla.
Joten mitä verotuskysymyksiin tulee, niin veikkaanpa ettei verottaja ainakaan suoraan hyväksy tuota pelivoittojen ETA-päätöstä verottomuuden perusteeksi, sillä Alankomaiden Antillit eivät kuulu EU:n verotusalueeseen.
Luultavasti Antillien pelivoittojen verotuskysymysten lopullinen tulkinta tultaneen ratkaisemaan joko KHO:ssa tai jopa Euroopan Yhteisöjen tuomioistuimessa, koska tähän asiaan sisältyy niin paljon, ainakin näin yhtä-äkkiä katsottuna hankalia hallinnollisia ja sopimuksellisia tulkintoja, ihan jo näiden Antillien statuksen määrittelystä lähtien.
Eli tässä oma arvaukseni:)