nuortenkirjoista kiinnostuneet! auttakaa ja kertokaa

help???

eli mulla on tälläne ongelma... mä näin viime vuonna elokuvan Hip hip hora ja seiska luokalla katteltiin ruotsin tunnilla aina Eva ja Adam sarjaa ja nyt sain luettua kirjan Hei Sandor täällä Ida (varmaan maailman paras!) nyt kun sain sen lopetettuu niin huomasin että oon kuokussa tälläsiin nuorten elokuviin/kirjoihin ja haluaisin mahdollisimman nopeesti lukee uudestaan jonkin sellasen (eli jos joku on nähny/ lukenu noi edellämainitut jutut niin tietää varmaan minkälaisii kirjoja tarkotan). ja nyt tarttisin apua eli kertokaa jos tiiätte jonkin tän tapasen kirjan/elokuvan!
eli siis:
- päähenkilöt on n. 14-17 vuotias/vuotiaita nuoria
- kirja kertoo nuorten elmästä eli mukana on mm. kotibileitä, kaveriporukat, seksi, seurustelu, alkoholi, RAKKAUS!, koulukiusaus (perheongelmat?) yms yms.

jos tiiätte jotai tälläsii ilmottakaa!!! jos sanotte jonki kirjan nimen niin sanokaa jos tiiätte kirjoittajankin.
kiitos kaikille etukäteen

1

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *jjjjj

      Moi! Oletko lukenut Nina-sarjaa tai Bertin päiväkirjoja? Ne molemmat ovat tietääkseni ruotsalaisia ja sopivat hyvin noihin kategorioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      143
      2390
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      175
      1661
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      91
      1556
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      68
      1508
    5. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      79
      904
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      841
    7. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      55
      786
    8. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      58
      773
    9. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      765
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      152
      725
    Aihe