Talossamme on vesikiertoiset patterit. Yksi yläkerran makuuhuoneen patteri lämpeää vain noin 20cm:ä reunastaan, kun patterilla on kuitenkin pituutta toista metriä. Lisäksi kun patteri on "täysillä" se pitää kovaäänistä lorinaa. Olen ilmannut patteria ja eka kerralla ilmaa tulikin hiukan, mutta vettä ei tule vaikka ilmausruuvin ottaa kokonaan pois kierteestä. Olen myös takomalla koittanut saada patteriin eloa, mutta eipä leipä, ja lisäksi olen täyttänyt "järjestelmää" ja paisuntasäiliötä vedellä ilman tuloksia. Onko patteri lopullisesti rikki?
Patteri "vaihtoon"?
Hande74
2435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kokeile ottaa termarin nuppi pois niin eiköhän ala pantsku lämpiään..paljo sulla on huonees lämmintä kun patterilämpiää vain osittain?
Huoneenlämpö vaihtelee kelien mukaan. Välillä tippunut 18C ja nyt kun on ollut vähän lämpimämpää niin 21C. Pitääpä kokeilla tuota termarin irroitusta.