Ramipriili ja hydroklooritiatsidi

Sain viikko sitten verenpainelääkkeeksi yhdistelmän Ramipriili ja hydroklooritiatsidi samassa napissa. Tuo hydroklooritiatsidihan on diureetti, mutta kun ei tuo juoksuta yhtään sen kummemmin veskissä kuin aiemminkaan.

Vaikuttaako tuo aine heti? Onko teillä kokemuksia, lähteekö tuolla nesteet elimistöstä?
61467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Riipuu juontimääristä.
Jos juot vähän niin ei juuri tule nestettäkään, ehkä hieman tavallista enemmän. Samoin jos syöt hyvin suolaista niin ei tahdo diureetitkaan auttaa.

Äänestä
  • Jos mulla on diureetti verenpainelääkkeen osana, niin miks mun sitten kannattaisi tai pitäisi juoda enemmän, koska sittenhän juoksen vessassakin enemmän?

    Äänestä

  • ei tajua kirjoitti:

    Jos mulla on diureetti verenpainelääkkeen osana, niin miks mun sitten kannattaisi tai pitäisi juoda enemmän, koska sittenhän juoksen vessassakin enemmän?

    Onko vessassa juoksu jotenkin paha.
    diureetti irroittaa suoloja versuonten seinämistä ja sillon "vapautuu" nestettä.
    Nestevajaus on monen diureetteja syövän haittana varsinkin vanhempien ihmisten. tuon suolan "huuhteluun" tarvitaan myös nestettä.
    Älä ota sitä kriteeriksi tai joksikin tavoitteeksi käydä mahdollismman vähän vessassa.
    Yleensäkin ihmiset juo liian vähän.

    Äänestä

  • Elisama kirjoitti:

    Onko vessassa juoksu jotenkin paha.
    diureetti irroittaa suoloja versuonten seinämistä ja sillon "vapautuu" nestettä.
    Nestevajaus on monen diureetteja syövän haittana varsinkin vanhempien ihmisten. tuon suolan "huuhteluun" tarvitaan myös nestettä.
    Älä ota sitä kriteeriksi tai joksikin tavoitteeksi käydä mahdollismman vähän vessassa.
    Yleensäkin ihmiset juo liian vähän.

    Tuo "huuhtelu" jo sinällään kuulostaa varsin hyvältä syyltä juoda enemmän. Kahvi tuon lääkkeen kera juoksuttaa oikein tosi reippaasti...

    Kiitos kommentistasi !

    Äänestä

  • hyvä syy juoda enemmän kirjoitti:

    Tuo "huuhtelu" jo sinällään kuulostaa varsin hyvältä syyltä juoda enemmän. Kahvi tuon lääkkeen kera juoksuttaa oikein tosi reippaasti...

    Kiitos kommentistasi !

    Juo mieluummin päivittäin muutama lasillinen vettä - kahvilla on jo itsessään diureettinen vaikutus, joten se runsaasti nautittuna horjuttaa nestetasapainoasi kuivumisen suuntaan...

    Äänestä

  • hyvä syy juoda enemmän kirjoitti:

    Tuo "huuhtelu" jo sinällään kuulostaa varsin hyvältä syyltä juoda enemmän. Kahvi tuon lääkkeen kera juoksuttaa oikein tosi reippaasti...

    Kiitos kommentistasi !

    Kahvi nostaa verenpainetta varsinkin runsaat määrät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikuttaako? kirjoitti:

Sain viikko sitten verenpainelääkkeeksi yhdistelmän Ramipriili ja hydroklooritiatsidi samassa napissa. Tuo hydroklooritiatsidihan on diureetti, mutta kun ei tuo juoksuta yhtään sen kummemmin veskissä kuin aiemminkaan.

Vaikuttaako tuo aine heti? Onko teillä kokemuksia, lähteekö tuolla nesteet elimistöstä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu