tarvitseeko hotellivarausta

marras-joulukuu

Olen suunnitellut lähteväni yksin parin viikon reissulle Japaniin marras-joulukuussa (ennen Joulua). Japan Rail Pass tulee hankittua ja osin siitä syystä en haluaisi tehdä "lukkoon lyötyjä" matkasuunnitelmia tietyllä ja kireällä aikataululla.

Toki ensimmäisen kohteen hotelli tulee varattua Suomesta pariksi päiväksi, mutta entä sen jälkeen???
Onnistuuko hotellihuoneen tai muun majoituksen saaminen ilman varausta kyseisenä ajankohtana? Saako paikallisilta helposti apua hotellin etsinnässä ja varauksessa jos vaikka tietää matkakohteen pariakin päivää ennen?

Budjetti on joustava, joten aivan halvimpaakaan majoituspaikkaa ei tarvitsisi löytää, toki semmoiset kelpaa!

Vai onko järkevämpi varata suosiolla kaikki etukäteen vaikka malliin Tokio, Kioto, Beppu, Nagoya a´3pv/paikka?

2

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Olen lähdössä Japaniin kolmen viikon päästä ja olen siellä 2 viikkoa. Olen varannut ainoastaan 5 viimeistä yötä Tokiosta. Muutaman yön olen erään perheen luona Hiroshimassa ja sieltä käsin varailen tarvittavat majapaikat (internetin välityksellä) mm. Osakaan ja Kyotoon. Luotan siihen, että hotelleja löytyy niin ettei tarvitse yöpyä junissa tai karaokebaareissa :-).
      Reilun kuukauden päästä olen varmaan viisaampi näissä asioissa...

    • Tein itse vastaavan tyyppisen reissun muutama vuosi sitten.
      Itse asustelin lähinnä ryokaneissa ja niissä hotelliketjun hotelleissa missä passilaiset saivat alennusta (nyt yht`äkkiä nimi ei tule mieleen).
      Mitään ongelmia huoneen saamisessa lyhyellä varoitusajalla ei ollut.
      Minulla oli tapana edellisenä iltana soittaa valitsemaani majapaikkaan varmistaakseni ja varatakseni majoituksen.
      Paikallisilta saa helposti apua hotellin etsinnässä ja sitä kyllä tulet tarvitsemaan, etenkin jos majapaikka on vaatimaton ja hieman syrjässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7586
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      79
      6916
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5294
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4735
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4316
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      238
      4302
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4215
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3998
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3133
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2596
    Aihe