Haluaisin siirtää talon antennipaikan talon toiseen päätyyn. Voiko siis antennijohtoa jatkaa vai huononeeko kuvanlaatu? Pitääkö vetää koko johto uusiksi?
Voiko antennijohtoa
jatkaa
79570
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
antennijohdolle tarkoitettua jakorasiaa,löytyy sähköliikkeistä ja telkkareita myyvistä kaupoista,ehkä hyvinvarustetuista marketeistakin
Tarkoitatko antennijakorasialla jaotinta tai haaroitinta vai ymmärsinkö väärin? Eihän jaottimia tai haaroittimia kannata käyttää, jos tarkoitus on vain jatkaa kaapelia.
Voi jatkaa. Osta jatkoliittimiksi esimerkiksi 2 kpl F-liittimiä ja naaras-naaras-jatkokappale. Näin itse jatkoin kaapelia ullakolla ja liitoksesta tuli laadukkaan oloinen.
Vaimennukseen vaikuttaa kaapeli ja sen pituus. Älä osta halvinta kaapeli, jonka sisäjohtimen paksuus on noin 0,5 milliä, vaan kohtuullista 75 ohmin kaapelia, jossa sisäjohdin on normaalisti noin 1,1 mm luokkaa ja punostakin on kohtuullisesti (ei vain muutama säie kaapelin suuntaisesti).
Vaimennus 800 Mhz:llä on noin 15-18dB/100m. 0,5 millimetrin kaapelilla vaimennus on jo yli 40 dB.
Vaimennusta ei kovin merkittävästi tule pienillä matkoilla ja mastovahvistimen vuoksi vaimennuksella ei ole suurta merkitystä, olettaen, että nykyinen vahvistus ei ole täysin riittämätön.
En ole kovin tarkkaan perehtynyt kaapeleiden maailmaan, mutta tälläisen käsityksen olen saanut.
Kuinka olet varmistanut, että uusi paikka on antennille hyvä?
punoskaapelia, jossa ulkojohtimena on kunnollinen kuparilankasukka? Nykyään tuntuu kuparifolio olevan yleisin ulkojohtimen materiaali.
Ostin kaapelia, jossa on alumiinifolio ja punos, joka peittää yli puolet pinnasta. Ei löydy "hyllystä" kovin hyvää kaapelivalikoimaa (en ainakaan itse ole löytänyt mistään). Jos erikoisempia kaapeleita haluaa, pitäisi tilata erikseen ja ostaa kelalinen kaapelia.
Itselläni on jostani jäänyt pätkä kaapelia, jossa on kuparifolio ja paksu kuparipunos, mutta ei tuollaista näkynyt kaupoissa.
Kyseessä on uusi omakotitalo. Nyt vielä kaapelissa, mutta tarkoitus on vaihtaa omaan antenniin. Miksikö? Siksi, että en periaatteessa halua maksaa joka vuosi nousevia maksuja.
Antennin sijoituspaikka talon toiseen päätyyn alkuperäissuunnitelmasta pidentää antennikaapelin pituutta noin 15 metriä. Muuten näkyvyyden suhteen ei pitäisi olla eroja, uusi paikka saattaisi olla ehkä hieman parempi.
Millainen antenni kannattaa hankkia? Paikkana Oulun asuinlähiö.
Luulisi, että logperiodinen (kolmionmuotoinen) antenni riittää, vahvistus yleensä 8 - 10 dBi. Millaisia antennea muilla/naapureilla on?
Log. antennista on saatavilla yleensä VHF- (BIII) ja UHF-alueet kattava versio, mutta myös erillisiä malleja pelkästään UHF- tai VHF-alueelle on olemassa.
En tiedä tuleeko tv-lähetyksiä tulevaisuudessa VHF-alueelle, joten sen tarpeellisuudesta en tiedä. Ainakin vapaita taajuuksia VHF:llä on.
Vahvistimena voi riittää sisälle asennettu vahvistin. Antennirasioita uudessa talossa varmasti on paljon. Mastovahvistinkin on yksi vaihtoehto, varsinin jos asennat myös radioantennin. Mastovahvistimella voi säätää vahvistuksen antennikohtaisesti eikä tarvitse ostaa erillistä yhdyssuodinta antenneille.
Antennin maadoituksestakin tulisi huolehtia, vaikka moni ei ole sitä tehnyt. En osaa arvailla enempää :)