Jalonen nukkuu

Kärpät leijuu

Olen oululainen ja Kärppien kannattaja. En kirjoita tätä viestiä sen vuoksi, että olisin kahden tappion jälkeen painamassa paniikkinappulaa, vaan kirjoitan asiasta, josta en pidä.

Ihmettelen sitä, miten Jalonen on kommentoinut kahden viime ottelun tappioita. En ole nähnyt pelejä, mutta tiedän tilastot - SaiPa ja Ässät tekivät ottelujen ensimmäiset maalit ja pystyivät pitämään johtonsa ottelun loppuun saakka. Jalonen sanoi molemmilla kerroilla, että joukkue ei ollut ottelun alussa hereillä ja heräämiseen meni jopa kaksi erää. Hyväksyn sen, että vastustaja pelaa paremmin, kuten myös sen, että kiekko ei pompi omalle joukkueelle, mutta en kuitenkaan hyväksy kannattamaltani joukkueelta, että joukkue tulee nukkumaan kentälle! Näin on käynyt, mikäli Jalosen sanoihin on uskominen.

Jalosen sanoista voi päätellä, että valmentajalla on pahoja vaikeuksia motivoida joukkuetta viime kevään huikeiden playoffien ja Nordic Trophyn voitetun finaalin jälkeen. SaiPa ja Ässät eivät sytyttäneet Kärppiä, vaikka jaossa oli tärkeät kuusi pistettä, joista Kärpät sai nolla. Valmentajan kommentit tuovat mieleen hävityn playoff-sarjan Ässille. Kärpät oli materiaaliltaan ylivertainen, mutta henki voitti materian. Kliseestä tuli sinä keväänä täyttä totta.

Toivottavasti Jalonen saa joukkueen hereille KalPaa vastaan heti ottelun alusta lähtien. Ei, se ei ole vain KalPa, Kärppiin nähden mitätön vastustaja, jota vastaan ei tarvitse laittaa kaikkea peliin. Jos Kärpät tulee nukkumaan jäälle, toivon, että KalPa murskaa Kärpät. Se olisi jääkiekon voitto.

Herää Jalonen alkaneeseen kauteen, älä leiju vanhoilla meriiteillä. Laita joukkue tekemään töitä tai jätä paikkasi ja päästä motivoimaan kykenevä valmentaja tilallesi.

Älä nuku enää!

3

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jalosesta

      on tullut ylimielisiä. Ei enää viitsitä keskittyä ennakkoon ajateltuna selviin otteluihin, sillä kuvitellaan virheellisesti, että takki auki pelaamalla voi voittaa liigan pienimmät mennen tullen. Onneksi näin ei sentään vielä ole, että pisteet jaettaisiin joukkueen kalleuden mukaan, vaan edelleenkin kentällä täytyy tehdä töitä pisteiden eteen.
      Jollei Kärppien asennevamma pian korjaannu, näitä tappioita on luvassa enemmänkin.

    • Jos Jalosessa on jotain hyvää, niin ainakin se, että hän tekee kotiläksynsä. Ottelut käydään videolta läpi ja pelistä haetaan ne elementit mitä toimii ja ne mitkä ei toimi. Jalonen myös kokoaa palapeliään pala kerrallaan, minkä tarkoituksena on taata joukkueelle jatkuva kehityskäyrä, joka on optimissaan pudotuspeleissä. Tämä on nähty, eikä opitut taidot mihkään katoa, joten ei Kärppien valmennuksen suhteen tarvitse olla huolissaan.

      Maalivahtina jatkaa Tuomas Tarkki, joka palkittiin viime kauden parhaana maalivahtina. Tämä osa-alue on siis edelleen kunnossa ja Tarkki on ollut hyvä näissä hävityissäkin peleissä.

      Puolustus ei ehkä ole ollut ihan sillä tasolla, johon on totuttu. Viime kaudelta tuttu nelikko Laamanen, Mikkola, Jaakola ja Korpikari on taattu nelikkö, mutta Mikko Lehtonen ja Jere Karalahti ehkä hakevat pelitapaa. Karalahden kohdalla myös henkilökohtaisessa pelikunnossa on kirimistä. Puolustuskin on kyllä riittävän hyvä, kunhan vain toimivat parit löytyvät.

      Hyökkäyksen suhteen onkin ilmennyt ongelmia, osin odotettuja, osin odottamattomia. Kärpät hakee vielä sentteriä paikkaamaan Viuhkolan lähtöä. Joukkueen tämänhetkisistä senttereistä voi sanoa, että Karppinen on vielä liian kevyt liigatasolle. Bros on ollut ihan kelpo pelaaja, mutta ei hänkään ole viime kevään vireessä olluta. Kalle Sahlstedt ei tunnu vielä löytäneen ketjukavereitaan, joten hänen osaltaan peli on hakusessa. Toistaiseksi Kärppien paras ketju onkin ollut Tommi Paakkolanvaaran ketju laidoillaan Kuusela ja Kratena.

      Yksi toimiva ketju ei riitä, vaikka joukkueessa riittäisi jyriä neljään kiekollisesti vahvaan ketjuun. Mitä ilmeisimmin sentteri hankitaan ja se tullee NHL-joukkueiden harjoitusleireiltä pudonneista pelaajista. Tämän pelaajan ympärille varmaankin kasataan yksi huippuketju, mutta silti pitäisi kaksi toimivaa kokonaisuutta saada lisää. Todennäköisesti Sahlstedtin ympärille kasataan puolustava ketju, joka mahdollisesti pelaa vastustajan ykkösnyrkkejä vastaan. Brosin ja Pesosen ketjuun taas haetaan laituria, joka toisi lisää sykettä näihinkin pelaajiin.

      KalPa-peli voi olla hyvinkin tärkeä siinä mielessä, että joukkue kaipaa onnistumisia. Mitä useampi pelaaja saa maalin tehtyä ja sitä kautta paineita hartioilta vähemmäksi, sitä rennompaa Kärppien peli tulee jatkossa olemaan. Ottelun tulosseurannan mielenkiintoisin asia onkin, että saako jokainen ketju maalin aikaiseksi vai jatkuuko jonkun ketjun tehottomuus.

    • KEVÄT NÄYTTÄÄ

      KEVÄT SITTEN NÄYTTÄÄ MITÄ KJ ON TEHNYT VÄÄRIN???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      122
      1431
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      42
      1301
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      55
      1045
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      898
    5. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      84
      823
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      815
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      77
      743
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      718
    9. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      646
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      645
    Aihe