kysymykset nortton

Mistä johtuu kun Nortonin hälytykset kohtaan tulee luvaton käyttöilmoitus, jonka se sitten aina keskeyttää?
Ja mitä eroa on Live Updaten express ja interaktiivisessa tilassa?
6494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

live update interaktiivinen tila tarkoittaa että käyttäjä valvoo ja on itse vastuussa oman koneensa päivityksistä kun taas express tilassa vastuu on nortonin.

hälytyksiä voi tulla monista syistä
1. murto yritys
2. viruksen tulo
3.tietokoneessa jo oleva haitallinen ohjelma (terrakotta tai NT:vedos) voi myös aiheuttaa haitallisia toimia.

katso kohdasta toimija kuka on toimien takana.

Äänestä
  • kiinnittäisin huomiota kohtaan kolme ja sanaan terrakotta ja NT vedos. jos terrakotta ohjelma yrittää koneelle haitallisia toimia varten niin se on vaikea pysäyttää siilä se leviää nopeasti ja saastuttaa muutkin samaan lähiverkkoon kuuluvat koneet. elikäs terrakotta ohjelman voi estää selaamalla yhteys, edellyttäen että on WLAN motukka. terrakotta leviää toisten samaan lähiverkkoon liitettyjen tai vertaisverkkojen välityksellä, esim: joku käyttää yhteyttäsi ja näin ollen levittää tietämättään terrakottaa.

    toinen on NT:vedos joka leviää ohjelma virheiden kautta, esim: windowsin uudelleen asennuksen epäonnistuttua tai vaikka jos vista niin vistan virhe ilmoitusten ohella, vaikka nyt: seisologia lakkasi toimimasta virhe.

    on myös mahdollista että vedos leviää verkkoreitittmen kautta jos portti ei ole suojattu, täten ensisiainen leviämis kone on piuha kone ja siitä leviäminen voi siirtyä myös langattomaan (jos mahdollista)

    internet yhteyden ollessa toiminnassa ei NT:vedos pääse koneisiin kyseistä menetelmää käyttäen, mutta jos netti yhteys on katkaistu tai katkeaa niin silloin se on loistava väylä suoraan koneelle ja myös modeemiin se voi vaikuttaa, mutta tätä kutsutaan sitten taas nimellä NT_WORM eli NT mato.

    Äänestä

lataa nyt ihmeessä norton internet security 2008 ilmaisverio netistä. kaapelimodeemi puolella on lataus sivulle linkki. "etsivä voi sen löytää" norton 2008 poistaa koneelle jo päässeet terrakotat ja NT:vedokset.

itse latasin sen viime viikolla ja täytyy sanoa että se on kaikkien aikojen paras ja turvallisin virustorjunta ohjelma. lataa se nyt ja muista että "etsivä voi vain löytää"

Äänestä
  • katsoin ja toimija oli Windows/system32/dumprep.exe(pid=2316).

    elikä on kohta 3, luulisin..

    norttonin 2008 sivupa ei suostunut aukeamaan

    Äänestä

  • primax kirjoitti:

    katsoin ja toimija oli Windows/system32/dumprep.exe(pid=2316).

    elikä on kohta 3, luulisin..

    norttonin 2008 sivupa ei suostunut aukeamaan

    lueppa kyseinen sivu: http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/processlibrary/dumprep/

    tämän luettuasi tiedät mikä kyseinen dumprep ohjelma on.

    kyllä minä sain sen nortonin linkin auki.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


primax kirjoitti:

Mistä johtuu kun Nortonin hälytykset kohtaan tulee luvaton käyttöilmoitus, jonka se sitten aina keskeyttää?
Ja mitä eroa on Live Updaten express ja interaktiivisessa tilassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu