37-vuotiaana yrittämään

Kaksi päiväkoti-ikäistä lasta meillä jo on, mutta kovin haluaisin saada vielä kolmannen - pienen tytön tai pojan. Mietityttää vain ikäni. Olen 37 v ja jos nyt lähdemme yrittämään lasta, olen ainakin 38 v kun lapsi syntyy. Omaa terveyttäni en niinkään ajattele, vaan tulevan lapsen. Miten suuri riski on, että lapsi syntyisi vammaisena tai olisi muuten sairas? Lapsivesinäytteitä tms. en haluaisi ottaa, sillä en kuitenkaan olisi valmis keskeyttämään raskautta.
105826
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Meille syntyi kolmas lapsi kun olin 37-vuotias. Isommat lapset olivat tuolloin 7- ja 10-vuotiaita. En hetkeäkään ole katunut, että yritimme kolmatta. Hän on tuonut niin paljon iloa, elämää ja onnea arkeemme, että lähes joka päivä vain ihmettelen...

Tietenkin korkea ikä vaikuttaa jonkin verran riskiin saada vammainen lapsi mutta eihän koskaan voi olla varma lapsen terveydestä olipa minkä ikäinen tahansa.

Olemme nyt mieheni kanssa 5-kymppisiä, kuopus on 12 ja vanhemmat lapset jo muuttaneet kotoa pois. Elämämme on rauhallista ja tasapainoista ja nautimme edelleen kuopuksestamme suunnattomasti, samoin tekevät isosisarukset.

Äänestä

Sain esikoisen 37-vuotiaana ja 39-vuotiaana tuli tyttö.Nyt 40v. ja voisin aivan hyvin "tehdä" vielä kolmannen. Kaikki on mennyt loistavasti. Onnea!

Äänestä

Minä olen nyt 39 v ja meillä on 8v poika ja 8 kk vanha tyttö. Kävin lapsivesitutkimuksessa (oisin ottanut pois jos olisi ollut sairas)Olen äärettömän onnellinen meidän prinsessasta, samoin koko perhe. Tytön kanssa kaikki on mennyt tosi hyvin, nautin kovasti kotona olemisesta jo senkin takia että tietää että tämä on meidän viimeinen lapsi. Jotenkin tuntuu että osaan ottaa tästä vauva-ajasta paljon enemmän irti kuin pojan vauva-ajasta. Ehkä pojan kanssa oli liikaa yrittämistä olla mahdollisimman hyvä ja yritti tehdä kaikki oikein. Nyt meidän arki sujuu ilman mitään stressiä. Mä ainakin kehotan vaan tekemään niitä lapsia, ei se ikä ole mikään este. (ainakaan meille)

Äänestä

Sain kolmannen pojan 41-vuotiaana. Keskimmäisen 38-vuotiaana ja vanhimman 27-vuotiaana. Sen verran voin kertoa (toki kaikki lapsen ovat yksilöitä ja teettävät töitä sen mukaan), että jos saatte "villin" kuten minä 38-vuotiaana, niin kannattaa hankkia hyvä kunto ja pitää muutenkin itsestä hyvää huolta ennen synnytystä. Multa meinaa aina välillä jaksaminen loppua - tosin nyt on jo valoisampaa kun ovat jo vähän isompia.

Äänestä

yrittämään! Sen verran sanon ettei se vammainen lapsi mikään katastrofi ole, ihania mussukoita nekin ovat ja persoonia ihan jokainen.

Täällä meilläpäin asuu paljon uskovaisia jotka saavat lapsia 45-vuotiaanakin, heidän uskontoon ei siis kuulu ehkäisy ja "tekevät" lapsia niin kauan kuin luoja suo. Joillakin on parhaimmillaan 20 lastakin ja silti he vain jaksavat ja saavat lapsia. Onnea yritykseen teillekin!

Äänestä

Moi!
Täytän kohta 38 ja koska lapsen saanti oli jostain syystä mahdoton, niin turvautuimme mikrohedelmöitykseen.
Kaksi päivä sitten oli punktio josta saadiin 9 munasoluaja tänä on tuoresiirto ja kaksi alkiota siirrettään kohduun. jännittää melkoisesti onnistuuko nyt raskaus.
Pakkaseen jäi vielä 4 alkiota. Ollaan mieheni kanssa ajateltu, ettei niidä halua jättä sinne eikä voi niistä luopuakaan, joten saatta olla että kun tämä raskaus onnistuu ja menee hyvin niin sitten myöhemmin voisi yrittää lisää lapsia.
Ei minua pelotta se , että lapsesta tulisi vammainen koska äiti on "vanha". tietän niin monta äitiä jotka on yli 40 synnyttänyt, kaksi jopa 50v ja kaikki on mennyt hyvin.
Jos haluat sen lapsen, niin koeta saada ja älä murehti turhia.

Äänestä

Downin oireyhtymän mahdollisuus kasvaa äidin iän myötä. (Lähde Wikipedia):

"Lapsen riskiä saada Downin oireyhtymä lisää esimerkiksi äidin korkea ikä sekä osassa tapauksista myös perimä. Alle 25-vuotiaan naisen riski synnyttää Down-lapsi on 1:2000, 35-vuotiaan riski on 1:300 ja 40-vuotiaan 1:100. 45-vuotiaan naisen riski synnyttää Down-lapsi on jo yksi 25:sta.[1] Suomessa on vuosittain noin 130 Down-tapausta."

Downin oireyhtymän lisäksi on monia muita sairauksia ja vammoja, mitä lapsi voi saada. Äidin ikä ei lisää niiden todennäköisyyttä.

Äänestä

Normaalisti mahikset saada vammainen lapsi on 3% ja esim nelikymppisellä prossan enemmän käytännössä. Tämä kuitenkin on se luku joka jää todellisuuteen seulontojen jälkeen. Käytännössä ilmoitetaan nelikymppisen saavat todennäköisemmin terveen lapsen kuin nuorempien koska seulontoihin tarttuu kaikki mahdollinen. Down-riski on prosentin luokkaa.

Jos seuloihin et ole halukas niin kyllä riski jo tuossa iässä on kasvanut sillä se lähtee kasvamaan siinä 35 kohdalla aika jyrkästi. Osa poikkeavuuksistahan menee omia aikojaan kesken kun sikiö ei yksinkertaisesti kykene kehittymään viallisuutensa takia enempää, näin pahimmat kromosomipoikkeavuudet esimerkiksi. Sen sijaan juuri down-lapsen mahdollisuus moninkertaistuu joka vuosi.

Ihan oikeasti tietoa löytyy kyllä googlettamalla, tosin kun sivuja lukee niin alkaa ihmetellä miten on koskaan saanut tervettä lasta. Asioita on hyvä miettiä valmiiksi, mutta kannattaa silti pitää mieli avoimena. Esimerkiksi ultraanhan mennään oikeasti seulomaan sairaat terveistä sikiöistä erikseen ja sen perusteella jatkotoimia sitten. Todellisuudessa harv akieltäytyy lapsivesinäytteestä jos sikiöllä epäillään jotain poikkeavaa ja se on jopa järkevää. Vaikka raskauttaan ei tahdo keskeyttää niin oikea tieto auttaa sopeutumaan siihen että vauva joka syntyy onkin erilainen lapsi. Se voi jopa määrätä synnytyspaikan ja tavankin mikäli tiedetään että jokin vamma voi olla synnytyksessä kohtalokas tms syyllä. Enkä usko että todella monikaan jaksaa odotella puolta vuotta ja ihmetellä että onkohan se vai ei kun tieto on saatavilla niin tahtoessasi. Epävarmuus on vaikeaa sietää varsinkin jos vaihtoehdot ovat noin erilaiset kuin terve tai sairas/vammainen lapsi.

Ne joille vammainen lapsi syntyy yllättäen tuntevat kyllä jonkn verran kateutta niille jotka ovat tietoon ehtineet varautua etukäteen vaikka vain päiviä tai viikkojakin sillä kun se lyödään tosiasiana eteen on siinä sulattelemista äkkiseltään. Itse seulonta niin ultrat kuin punktiotkin eivät tarkoita että on mentävä taas euraavalle portaalle vaan sen homman voi keskeyttää mihin kohtaan tahtoo. Ei kukaan velvoita keskeytykseen vastoin tahtoasi eikä edes odota sitä.

Sinuna hankkisin sen kolmannen ja menisin seulontoihin ja tekisin päätökset vasta kun niiden aika on jos niiden aika koskaan edes tulee.

Äänestä
  • Hei tietääkö kukaan minkä ikäisenä pääsee Helsingissä lapsivesipunktioon siis ikänsä puolesta eli kunnan piikkiin ei yksityisesti.

    Äänestä

  • lapsivesipunktiosta kirjoitti:

    Hei tietääkö kukaan minkä ikäisenä pääsee Helsingissä lapsivesipunktioon siis ikänsä puolesta eli kunnan piikkiin ei yksityisesti.

    seulonnat pitäisi kaikkialla alkaa viimeistään 35-vuotiaana. Lapsivesipunktioon taas yleisesti pääsee tai joutuu kun jää minkä tahansa ikäisenä kiinni seuloissa. Toisaalta tuo ikä ei ole syy punktioon vaan seulan tulos siihenkin pitää olla sillä toimintona se on keskenmenoriskin kanssa perustellusti tehtävä toimenpide eikä varmuuden vuoksi tai huvikseen. Ensin siis niskapoimu-ultra ja sen lisäksi useimmiten vielä veriseula ja vasta sitten aletaan tuota vaihtoehtoa väläytellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolmatta lasta kirjoitti:

Kaksi päiväkoti-ikäistä lasta meillä jo on, mutta kovin haluaisin saada vielä kolmannen - pienen tytön tai pojan. Mietityttää vain ikäni. Olen 37 v ja jos nyt lähdemme yrittämään lasta, olen ainakin 38 v kun lapsi syntyy. Omaa terveyttäni en niinkään ajattele, vaan tulevan lapsen. Miten suuri riski on, että lapsi syntyisi vammaisena tai olisi muuten sairas? Lapsivesinäytteitä tms. en haluaisi ottaa, sillä en kuitenkaan olisi valmis keskeyttämään raskautta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu