Olen tässä viikon kulkenut lääkärissä ja erilaisia vaihtoehtoja on mietitty, mm.kilpirauhasen liikatoimintaa. Näkyykö se niissä tavallisissa kilpirauhaskokeissa? Millaisia silmäoireet on? Muut oireet näyttäis täsmäävän aika hyvin, yleinen heikkous kaikkein pahimpana, jota jakunut nyt yli viikon.
liikatoiminnasta-auttakaa
pippuri
2473
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla todettiin tammikuussa liikatoiminta, muistan suurimman pelkoni just noista silmäoireista, sen voin sanoa että kaikille ei niitä tule ja joille tulee on niihinkin hoito, voisit katsoa tuolta kilpirauhasfoorumilta siellä juttua niistä. Kilpirauhasarvot tsh ja t¤v näyttää liikatoiminnan, parhain mittari on kait t3v arvo, minulla otettiin nämä kaikki. Onko sulla jo lääkitys tyrazol niillä oireet helpottuu parissa viikossa.
oireet vain lisääntyvät tyroksiinia käytettäessä. Jo vuosia ennen silmät olivat joskus kuivat aamulla. Nykyään, kun T4V on 18,3 T4V 5,1, silmät ovat suunnilleen joka aamu kipeän kuivat. Ikään kuin luomen ja silmämunan välisessä raossa olisi jotakin. Onko tämä liikatoiminnan oire? Päivällä kuivuusongelmaa ei ole.
Suu on samoin aamuisin kuiva. Herään selälläni - ja suu on kiinni, niin että ei kuivu avonaisuuden vuoksi. Vuosia sitten tutkittiin mahdollista Sjögrenin tautia, mutta ei ollut.