En kuule hälinässä

Melukuulo

Aina olen pitänyt kuulostani hyvää huolta, mutta elokuussa tuli parin päivän mittainen pidempi melusessio. Aluksi tinnitti, paukkui, sattui ja vaikka mitä, mutta ne ONNEKSI menivät ohi n. kolmessa viikossa. Jäljellä on kuulovika ja lapsesta asti ollut hiljainen tinnitus, joka kuuluu lähinnä nukkumaan mennessä, joskaan ei erityisesti häiritse.

Audiometrimittaus näyttää n. 0-5 dB:n lukemia kummassakin korvassa kaikilla testatuilla taajuuksilla, paitsi toisessa korvassa on meluvamman merkkinä n. 10db:n alenema n. 5000 Hz:n kohdalla.

Eli hyvältä näyttää? Ei. Hiljaisia ääniä katoaa, joita olen kuullut. Minulla kun on ollut uskomattoman hyvä kuulo, ja tämän menetys kun harmittaakin. Esim. olen aina ollut se kaveriporukassa, joka huomauttaa toisen puhelimen soinnista tai käskee laittamaan mp3-soitinta pienemmälle kun itsekin kuulee vierestä. Ja se pahin ongelma on, että hälinässä ei kuule ihmisten puhetta. Onko muilla kokemuksia puheen huonosta kuulemisesta esim. käytävämelussa, vaikka audimetri näyttäisi normaalia?

Korvat myös tuntuvat edelleen, 1½ kuukauden jälkeen, rutisevan ikään kuin tärykalvo ei olisi kunnolla paikoillaan. Entä voiko vaikkua olla välikorvassa?

Niin ja olen 18v. Onko iällä merkitystä paranemisessa vai onko kirves jo heitettävä kaivoon. Harmittaa ihan tolkuttomasti, että tuhosin kuuloni :(

Se, miten kuuloni tuhosin, onkin erikoinen tapaus. Käytin kuulonsuojaimia (hyvät Peltorit), jotka päästivät matalat äänet liian hyvin läpi ja mielestäni jopa voimistivat niitä siinä kopassa. Voiko tällainen yksipuolinen matalien äänien (ehkä n. 50-100Hz) kuuleminen olla vahingollisempaa kuin koko taajuusskaalan kuuntelemnen, vaikkakin ehkä hieman kovempaa.

3

1475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tinnitär

      Minäkään en kuule enää kunnolla esim. isoissa kaupoissa, joissa on tietynlaista taustameteliä. Minulla on todettu kuulonalentuma toisessa korvassa, joka tinnittää ja tukottaa. Onneksi vielä toinen korva kuulee normaalisti, eikä ainakaan vielä tinnitä.

    • Anonyymi

      Itse kyllä kuulen hälinässä mutta en saa kunnolla selvää joten joudun menemään lähemmäs jotta "kuulen" sanat selvästi. Kuulotestissä kuulemma kaikki normaalit

    • Anonyymi

      Kovassa hälyssä ei ole helppo kuulla kenenkään yksittäisen ihmisen puhetta niin, että siitä saisi selvää. Näin se vain on aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4153
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      186
      3706
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      315
      2929
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2436
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2036
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      72
      1926
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      47
      1845
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      61
      1776
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1577
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1470
    Aihe