suodattaako se niin et kun öljy on kiertänyt kampuralta nokille asti ni se sit vasta menee suodattimen läpi...
öljynsuodattimen toim
jjjjjjjjjjjjkkkkkkkkkkkkkkkkkk
4453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
toimi. Tai joku osa epäilemättä niinkin joskus.
Lainaa kirjatosta äidinkielen kirjan lisäksi autokirjakin.
niin kaikki voitelukohteille menevä öljy menee suodattimen kautta. Esim. vanhoissa Skodissa öljy menee sivukierron kautta ja näin laakereille pääsee myös suodattamatonta öljyä.
Oljypohjasta pumpulle(erinlaisia tapoja) aina suodattimen kautta kampuralle sieltä nokille ja vapaasti oljypohjaan.
Kyllä kaikissa kunnon moottoreissa, jotka kestäväksi on suunniteltu, kaikki öljy pumpataan ensin suodattimen kautta kiertoon, poikkeuksena suodattimen tai suodattimen jalan ylipaineventtiili joka päästää öljyn suodattimen ohitse siinä tapauksessa että suodatin tukkeutuu, tässä siis logiikkana että hätätapauksessa on parempi suodattamatonkin öljy kuin ei öljyä ollenkaan.
Eri asia sitten on kaikenmaailman vanhat Skodat ja harley parkinsonit, mutta kaikissa kestäväksi suunnitelluissa moottoreissa kaikki öljy suodatetaan ensin.