Apua bensaa ilmanputsariin

Pyörä Yamaha XJ 750 J Maxim -82

Pistin pyörän käyntiin talven jäljiltä, ja käynti oli hyvää, mutta yhtäkkiä rupesi virtaamaan bensaa ilmanputsariin. Otin ilmansuodattimen pois ja uusi yritys, ja nyt näin että ilmanputsarissa on pieni reikä josta bensaa virtaa todella kovalla paineella. Onkohan joku tukossa, vai mikä riivaa. Onko kellään vastaavaa??
21097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Teki kerran vastaavan tempun vanhassa tuutti hondassa. Ilmeisesti yhden tai useamman kaasarin neulaventtiili on auki/jumissa ja sen takia tulvii bensaa yli. Sitä tulee yllättävän reilusti! Ruumiseisselin päällä (josta pidetään kiinni) tai jollain muulla vastaavalla suht pehmeällä koputtelet kaasareitten pohjaan, niin pitäs herkistyä... Kannattaa laskea bensat pois kohokammiosta tätä operaatiota ennen kaasarin pohjassa olevasta ruuvista.

Äänestä
  • Tämän ongelman eliminoimiseen on olemassa talvisäilytystä varten Bensiinin lisäaineita (konservaatioaine)
    Se voitelee suuttimet ja säilyttää bensiinin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maxim kirjoitti:

Pyörä Yamaha XJ 750 J Maxim -82

Pistin pyörän käyntiin talven jäljiltä, ja käynti oli hyvää, mutta yhtäkkiä rupesi virtaamaan bensaa ilmanputsariin. Otin ilmansuodattimen pois ja uusi yritys, ja nyt näin että ilmanputsarissa on pieni reikä josta bensaa virtaa todella kovalla paineella. Onkohan joku tukossa, vai mikä riivaa. Onko kellään vastaavaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu