Asun Lontoossa. Tulin juuri toista kotiin klo.18.00 ja astuin sisaa taynna olevaan kaksikerroksiseen bussiin. Takaovista sisaan juoksi kaksi koululaisen kokoista, ei 15 vuotiasta vanhempaa poikaa ja he alkoivat potkia taysilla rappusia ylakertaan matkalla ollutta henkiloa, ehka jotain jonka tunsivat. Kukaan ymparilla olevista ihmisista miehet mukaanlukien ei mennyt valiin tai edes kaskenyt lopettaa pahoinpitelya. Sen jalkeen, kun pojat olivat lopettaneet uhrin potkimisen ja juosseet karkuun bussista auton kuljettaja meni rappukaytavaan tarkistamaan kuinka uhrin oli kaynyt. Ilmeisesti han pystyi viela kavelemaan omin jaloin, koska siirtyi istumaan ylakertaan ja bussi lahti liikkeelle. Taman jalkeen ihmiset olivat ikaankuin mitaan ei olisi tapahtunut( jarkyttyneita kylla varmaankin). Ymmarran, etta ihmiset ovat peloissaan mahdollisten veisten tai aseiden tai muun vakivallan takia, mutta tama on jarkyttava todellisuus, etta kukaan ei puutu valiin tai ota kiinni naita tekijoita paikanpaalta.
Oletko joutunut todistamaan pahoinpitelya?
vilja#
2437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ikävä kyllä tämä suuntaus on leviämässä myös suomeen. Olisi luullut että ainakin neljä miestä olisi saanut pidettyä nuo potkijat otteessa ennen kuin virkavalta paikalle.
Kyllä ihmisten pitäisi reagoida tuollaisiin tapahtumiin, eikä vaan katsoa sivusta. Keinoja on monia. Kuka tahansa voi sattua uhriksi ja miltä siloin mahtaa tuntua? Onko mukava kun yleisö vain katselee eikä tee mitään.
Eri asia jos aseita on mukana silloin puuttuminen voi olla vaarallista mutta joukkovoimalla saadaan kyllä potkijat kuriin. Se vaatii rohkeutta sekä oveluutta. Emme saa antaa väkivallalle ylivaltaa. Sitä vastaan on taisteltava.
Kuulin juuri vastaavasta viime viikonloppuna tapahtuneesta väkivallanteosta. Mustalaiset hakkasivat kuulemma oikein miesvoimin yhtä valkolaista. En tiedä oliko puukkoakin käytetty.
Tässäkin tapauksessa ihmiset olivat tyytyneet vaan katselemaan vierestä. Mutta kuka sitten oikein uskaltaisi väliin mennä?