Taulu-TV häviää

Taulu-tv:n huonoja puolia on värisevä, pysähtelevä kuva ja todella nykivä nopeassa liikkeessä, kun kyseessä tv-lähetys, eikä mikään dvd-uusinto! Liikkeet näyttää fantastista kuvaa, mutta se tulee dvd:ltä ja mahdollisimman hyvin muokattuna näyttöä varten. Mutta useimmat katsoo tv-lähetyksiä ja nbe on kehnoa katseltavaa, silmät kipeytyy ja hermostuu! Vanha kuvaputki-tv 32 tuumaisena on mahtavaa "teräväpiirtoa" ja "full HD:tä", oikeaa digiaikaa kykenee seuraamaan parhaiten kuvaputkitv:llä! Taulut roskaa! (Silti taidan ostaa Samsungin 40").
91026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Telkkareita, niinkuin autojakin on erilaisia. Jos ostat halvimman mahdollisen Nissanin, niin se ei kylläkään toimi niinkuin kallein mahdollinen Mersu. Sama juttu taulutelkkareissa. Jos ostat halvimman mahdollisen LG:n, niin saat varmasti skeidaa ja huonon kuvan. Jos taas satsaat esim. Sonyn huippumalliin, niin sen kuva tuskin värisee tai pysähtelee(?). Toki vika voi olla myös käyttäjässäkin...kaikki eivät osaa ajaa vaikka olisi mersu alla :))))

Äänestä
  • Kyllä näyttää siltä, että nuo Sonyn telkkarit eivät enää ole niin laadukkaita kuin putkiaikoina. Samsung on ajanut ohi. Sony on enää Philipsin tasoa, jos sitäkään.

    Äänestä

  • Asiantuntija_123 kirjoitti:

    Kyllä näyttää siltä, että nuo Sonyn telkkarit eivät enää ole niin laadukkaita kuin putkiaikoina. Samsung on ajanut ohi. Sony on enää Philipsin tasoa, jos sitäkään.

    Philipseissä on meinaan pirun hyvä kuva. Eritoten 9000-sarja painii ihan eri luokassa kuin Samsungit / Sonyt.

    Äänestä

  • Asiantuntija_123 kirjoitti:

    Kyllä näyttää siltä, että nuo Sonyn telkkarit eivät enää ole niin laadukkaita kuin putkiaikoina. Samsung on ajanut ohi. Sony on enää Philipsin tasoa, jos sitäkään.

    enää ole autona mikään häävi. Parempia on autoissakin.

    Äänestä

Ei kannata mennä 40-tuumaisiin.
Tilanne vaan kärjistyy huonouden suhteen.

Nyt muutamat kaapeliyhtiöt HKI/TRE tarjoavat HD-kuvaa, jolloin ongelma poistuu.
Samoin lienee Sony PS 3 - johon saa elokuvia vaikka Anttilasta 25 € ja netistä ostamalla HD-leffan ja vain Sonyyn sopivan Blue-Ray version.

Mutta ns. live-kuvaa saa haeskella vain kaapelista tai HD-satelliitista.
Näyttöpaneelin vaihto EI AUTA.

Äänestä

Taulut häviää usein myös taloudellisuudessa eli ne syö sähköä jopa lähes kymmenkertaisesti perinteiseen telkkariin verrattuna.

Kuvaputkessa on huomattavasti parempi kontrastisuhde ja sen ominaiskäyrä soveltuu ihmissilmälle paremmin. Siksi kuvaputki-TV:n kuva on vielä tällä hetkellä usein parempi kuin taulussa. Harmi vain, ettei HD-tasoisia kuvaputkitöllöttimiä juurikaan ole tarjolla.

Monet "HD Ready" taulu-tv:t ovat myös kusetusta, sillä niiden natiiviresoluutiot ovat jotain hatusta repäistyjä, 1366 x 768, joka ei vastaa MITÄÄN olemassaolevaa HDTV-standardia. Siksi AIVAN KAIKKI kuva (olipa sitten HD tai SD) joudutaan konvertoimaan tuolle kummajaisresoluutiolle ja tämä konversio huonontaa kuvanlaatua niin paljon, ettei se enää sen jälkeen näytä HDTV-kuvalta.

Eli jos ostatte kaikesta huolimatta taulu-TV:n niin ostakaa sellainen, jonka näyttöpaneelin resoluutio on 1920x1080.

Jos haluaa ison kuvan niin ei myöskään kannata unohtaa videoprojektoria. Hyvän projektorin saa parilla tonnilla (halvempi kuin iso taulu-tv) ja projektorilla saa juuri sen kokoisen kuvan kun haluaa, vaikka 3 metriä leveän. Myös kuvanlaatu on projektoreissa parempi kuin taulu-TV:ssä, koska niissä kuva muodostetaan kolmen erillisen paneelin avulla (joka päävärille omansa) jolloin mm. kontrastisuhde ja väritoisto ovat aivan toista luokkaa kuin vain yhdellä LCD-paneelilla (kuten tauluissa) muodostettu kuva. Seinälle heijastettu kuva näkyy myös sivusta katsottuna eikä sen värit muutu katselusuunnan mukaan.

Äänestä

pimeitä haastelet?

Se kuvaputki-tv ei kykene näyttämään yhtään parempaa kuvaa kuin mitä taulu-tv:n huonoin kuva on.
Facta

Ps. Ehdotan pikaista optikolla käyntiä.

Äänestä
  • Reiska ei vaan tiedä näistä asioista mitään.

    Äänestä

Täyttä asiaa...olen huomannut saman ilmiön:

Tämän todisti kierros paikallisessa tavaratalossa, jonka elektroniikka osastolla oli useita taulu tv:tä. Muutamassa taulu tv:ssä kuvanlaatu oli sanalla sanoen luokaton. En ihmettele että sellaiset seisovat hyllyssä...

Suurimmassa osassa lisäksi tekstityksen fontti "pikselöityy" saa varjomuodostelman tapaista ja kuvanlaatu mattamainen jne.

Suurimmassa osassa taulu-tv:stä kuvan laatu oli kertaluokkaa huonompi kuin mitä meillä kotosalla olevalla Saloran 32" kuvaputki digi-tv:llä on. Onneksi tuli hommattua tarjoushintaan silloin kun vielä sai ko. tv:tä - viimeinen kappale liikkeestä ja pelaa kuin "ihmisen mieli". Ei ongelmia tekstitysten, eikä minkään muunkaan kanssa, kuva ei nyvi ei pysähtele...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuvaputki-tv:lle! kirjoitti:

Taulu-tv:n huonoja puolia on värisevä, pysähtelevä kuva ja todella nykivä nopeassa liikkeessä, kun kyseessä tv-lähetys, eikä mikään dvd-uusinto! Liikkeet näyttää fantastista kuvaa, mutta se tulee dvd:ltä ja mahdollisimman hyvin muokattuna näyttöä varten. Mutta useimmat katsoo tv-lähetyksiä ja nbe on kehnoa katseltavaa, silmät kipeytyy ja hermostuu! Vanha kuvaputki-tv 32 tuumaisena on mahtavaa "teräväpiirtoa" ja "full HD:tä", oikeaa digiaikaa kykenee seuraamaan parhaiten kuvaputkitv:llä! Taulut roskaa! (Silti taidan ostaa Samsungin 40").

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu