SF-MITASTA!!!

rv24

Hei,
miten teillä muilla on ollut tuon mitan kanssa?
Itsellä oli viikolla eka mittaus ja lukemaksi tuli hurja 26!!! Ja tuolla 24 viikolla vasta mennään joskin vatsaa löytyy jo aika paljon!!! Tosin kaikki on ok, että ei sen puoleen, mutta kun tuo neuvolatätikin tuntui olevan aivan ihmeissään, niinkuin ei olisi moista ennen nähnyt. En ihmetellyt sen kummemmin itse, koska ei ollut mitään hajua mitä sen pitäisi olla. No, kotona katselin kirjasta ja nythän sen pitäisi olla vasta 20-22.

Etsiskelin eri paikoista mittoja mitä muilla on ollut ja kyllä tuo on paljon yli niiden löytämieni.

Elikkä vaikka pientä galluppia, että mitä on ollut viikoilla 20-30 vaikka... :D

11

906

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ollut

      rv 24 sf-mitta 21cm, ja rv 26 22cm..

      varmaan aika yksilöllistä, ja ehkä se kasvu vielä sinulla tasaantuu siitä!

      • oli viikon 24 mittauksessa sf-mitta 24 cm, yläkäyrällä tasan.

        Mittaajastakin varmaan aika paljolti riippuu nuo tulokset.


    • ekassa

      mittauksessa viikolla 20 oli 17cm ja se oli yli keskitason..

    • iso kohtu?

      Mulla oli rv22 23 cm. Menee käyrien yläpuolella. Kysyin siitä, niin terkka sanoi että varmaan kohtu nyt kasvaa vaan hurvasti, mutta saattaa myöhemmin tasaantua.

    • kukkanen83

      ...oli rv22 6 sf-mitta 18cm. Käyrän alla kuulemma, mutta on muutenkin vissiin pieni vauva tulossa.

    • sf mitta

      mitattiin tällä viikolla ja viikkoja oli 22 3, sf-mitta 23cm. Eli yläkäyrän yläpuolella mennään täälläkin. Edellisessä raskaudessa mentiin kokoajan myös yläkäyrillä ja lapsi olikin syntyessään reilusti yli 4kg.

    • mä vaan...

      mulla oli rv 24, 26cm... kysyin sit neuvolatädiltä et onko ihan normaalia niin se sano et se johtuu vaan siitä kun oon lihonnu niin paljon.. nyt rv26, ja painoa tullu semmonen 10kg et ei kai toi lihominen mitään ihan kauheeta oo...

    • vielä mitään..

      mulla rv 21 sfmitta 26cm :D

    • jouluodottelija

      rv21 hulppeat 24cm eli mentiin käyriltä yli niin, että kolisi. sitten rv26 se oli tasoittunut reiluun 26cm:iin eli oltiin jo käyrällä, toki yläkäyrällä. Lekuri vaan sanoi, ettei noita ekoja mittaustuloksia kannata ottaa kovin vakavasti niissä, kun voi niin moni asia vaikuttaa tulokseen.

      Pääasia on kait se, että jos ollaan yläkäyrillä, niin pysytellään sitten sillä tasolla tai jos mennään alakäyrillä, niin sama juttu. Ts. sf-mittausten arvojen tulee olla jotenkin linjassa eikä heitellä siksakkia ylös/alas.

    • mun mitat

      ne on mennyt aika tasan vko:n kanssa
      vko 24= sf 23
      vko 28= sf 28
      vko 30= sf 30
      vko 32= sf 31

    • viikolla 16 3 oli 18cm ja viikolla 19 1 oli 24cm. ja yhtä vain odotan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      591
      1448
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      576
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      35
      533
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      525
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      504
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      442
    Aihe