Hotelli Almirante

Yksinäinen marraskuun matkaaja

Hellou! Marraskuussa Lissaboniin ja otsikossa mainittuun hotelliin. Paikka pitäisi olla suhtkoht hyvä sillä metroasema Anjos on ihan lähellä. Olis kiva jos joku heittäisi kommentteja kulkemisesta.. ja onko hotellin lähellä ns. paikallista 'supermarkettia' jne.

2

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metro, bussit, muutamat vanhat ratikat ja kevyen liikenteen juna (Belem, Mosteiro de Jeronimos) ovat kätevä tapa liikkua Lissabonissa. Julkista liikennettä Lissabonissa hoitaa Carris, http://www.carris.pt/. Lähialueelle menee myös junia tihkeään, esim. Cascaisin suuntaan.

      Anjoksen metroaseman lähialueella näyttää olevan useampia sairaaloita.

      Portugalissa ja Lissabonissa on yleensä runsaasti erikokokoisia ruokakauppoja, etenkin minimercadoja, pienempiä sellaisia, joista saa tyydyttävästi elämän perustarpeita kuten mm. pullovettä, on aika tiheässä. Minimercadot ovat joko yksityisiä tai ketjukauppoja. Vettä ja pikkupurtavaa saa ostaa ulos myös kahviloista (café, snack bar, cafetaria, pastelaria), joista ei myöskään yleensä ole pulaa.

      • YMM

        Kiitos tiedoista. Mullahan on sit turvallinen sijainti hotellin suhteen kun on sairaalat nurkilla ;) Se ei ole mikään huono asia näin sinkkunaisen näkökulmasta.. Toki en ole mikään bilettäjä vaan ns. omien polkujen kulkija. Päivät menee kävellessä ja sit nukkumatti tuleekin illalla jo hyvissä ajoin. olen kohteessa 8 pv joten eiköhän siinä ajassa opi jo 'talon tavoille'.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      286
      4761
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      51
      2963
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    Aihe