Perheeseemme tuli uusi pieni perheenjäsen, suloinen koiran pentu ja nyt heräsi kysymyksiä; Eli annatteko koiranne nukkua samalla tyynyllä kuin itse? Ajattelin vaan nuita kaikkia juttuja kirpuista ym.pien eliöistä. Olen lukenu koira oppaista (varmaan vähän liikaakin) että ihmiseenkin voi tarttua joku heisimato ja se on ihmiselle vakava terveysvaara! Joten, vaikka tuo pentu on NIIN sulonen, niin alkoi hirvittämään nuo jutut nuista loisista! Onko tietoa asiasta..?
Nukkuuko koiranne samalla...
....tyynyllänne?
101049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä ne taudit tarttuisivat muutenkin kuin vain tyynyltä. Esim jos kosket koiraasi, pitäisi sinun heti mennä pesemään kädet jos tauteja oikeasti pelkäät.
Sinuna antaisin vain koiran nukkua tyynyllä jos se siinä tahtoo olla. Itse olen elänyt 40 vuotta koirien kanssa samalla tyynyllä eikä mitään onkelmia ole tullut.
Seppo Jr.
että eihän sitä uskaltais sitten koiraa (eikä mitään muutakaan eläintä)ottaa, jos alkais TODENTEOLLA pelkäämään niitä! Onhan niitä pelotteluja kuultu kissoistakin vaikka minkälaisia! :) Kiitos vastauksestasi!
Itse en ottaisi koiraa samalle tyynylle nukkumaan. En kylläkään minkään öttiäisten pelossa. Meillä on rotu jolla aika suuri kuolan eritys, että ihan sen takia meillä ei koiralla mitään asiaa makuuhuoneeseen saatikka sängylle. Kivempi nukkua kuivalla tyynyllä... ;)
kaikki samalla tyynyllä/tyynyillä ja joskus me miehen kanssa ilman tyynyjä ja koirat tyynyillä!!!=).
Empä ole kuullutkaan,että koiran loiset voivat tarttua ihmiseen...millä kumman tavalla ????
että heisimato käyttää isäntänään kirppua ja jos koirassa on heisimadon munia kantavia kirppuja, niin ihminenkin voi saada sitäkautta tartunnan! Ja se aiheuttaa ihmiselle vakavan maksasairauden! Että sellasta..
En anna!
En edes anna koiran tulla sänkyyn!
Koirilla on omat sohvat ja sitten lattialla vielä pedit, ne saavat kelvata!
Enpä ole koskaan kuullut että koirasta olisi tarttunut mitään ihmiseen. Käytännössä ehkä mahdollista mutta enpä ajatellut koiraani ruveta välttelemään..:) juu eli kun koirani tuli taloon, ajattelin että se ei nuku samassa sängyssä. Mutta sitten hellyin kun se aina öisin tuli vikisemään ja yritti sänkyyn.. Nukkuu edelleen kanssani aina kun mies ei ole kotona (hän ei siitä pidä), minua se ei niinkään haittaa. Sen kuitenkin olen päättnyt että seuraava koira ei enää sängyssä nuku. Sänky on aina täynnä karvoja sun muuta. Sänky on paljon "puhtaampi", jos näin voisi sanoa, kun koira ei siellä nuku. Vaikea kuitenkaan enää sitä kieltää kun monta vuotta on yhdessä nukuttu.
... on se saako se koira jatkossakin nukkua siellä sängyssä kuin se että nukkuuko se samalla tyynyllä. Eli ei koiraa tee yhtään onnellisemmaksi nukkuuko se sängyssä vaiko ei - koira joka ei koskaan ole sängyssä käynytkään, ei voi tietää miltä se tuntuu, joten ei voi sitä kaivatakaan.
Eli kannattaa varmaan ensin miettiä se, että saako se koira sitten nukkua siellä sängyssä koko elämänsä. Samahan kai se sitten on jos saa, että jakaako sitä kaikki siellä sängyssä; tyynyt, peitot, lakanat...
... kun jäikin toi nimimerkki vajaavaiseksi :-D
Eli perusperiaate pennun kanssa kannattaa muistaa: "Mikä on tänään kiellettyä, on huomennakin kiellettyä."
koirat(kaikkiaan ollut 4 koiraa, eri aikaan) ovat nukkuneet sängyssä, mutta jalkopäässä. Ensimmäinen koirani ei millään suostunut tulemaan sänkyyn nukkumaan, eikä nukkunut omalla pedilläänkään. Nukkui lattialla sängyn jalkopäässä. Kaikki muut ovat aikoinaan nukkuneet sängyn jalkopäässä, heti kun ovat kasvaneet niin isoiksi, että pääsivät sänkyyn hyppäämään. Siihen asti nukkuivat omassa pedissään.