Ihmettelen miksi viljelijät eivä keskustele toistensa kanssa väkirehujen hinnoista... jokaiselle kai kauppias vakuuttelee, että spesiaali hinta, vain sulle tällä hinnalla,ei kannasta kylillä huudella.... Katin kontit meillä päin on moni joutunut karvaasti kokemaan, että samaa rehua naapuri saa huomattavasti halvemmalla ja rahdissakin saattaa olla monen euron ero vaikka matka on sama... Ihan p:stä tuo rehukauppa. Avoimmuutta peliin, et voi koskaan olla varma saatko halvemmalla kuin naapuri, jos et ota asiaa puheeksi. kauppiaisiin ei oo luottamista!
väkirehun hinnat
liikaa maksanut
201524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Possun täysrehu
Suomen Rehun Multi-pekoni Mini 513.59 €/tonni alv rahti. Ei olla "kultapossukerholaisia"
Tiivisteitä tilattu joskus kesällä ettei hinta pidä enää paikkansa.
Tais olla viimeiset rehuostokset meikäläisen kohdalla sikala tyhjäksi ja muihin hommiin josta saa palkkaakin.
meidänkin sikalaan reilun kuukauden päästä kun tyhjenee. Senverran ketuttaa tämä nolla/ miinustulos, että pakko ottaa aikalisä.Sellaista ei ole minun aikanani koettu liki neljäänkymmeneen vuoteen.
Kesällä remppasin uudet putket. Ajattelin, että tuollaisen pikkusumman voi investoida vielä, kun sen saa heti kuoletettua. Mutta toisin kävi.
Sekaisin menee porsasmarkkinat ja sitämukaa kaikki muukin.
Aivan sitämukaa kun lihasikalat jää tyhjilleen alkaa porsas-sikalat täyttyä, siinä onkin teurastamoilla ihan itse aiheutettu härdelli jonka viulut maksaa porsastuottaja, vittumaisuuttaan pihdataan tuottajahinnan korotuksen kanssa.
pois. Muuten on vaikea ymmärtää näin yksinkertaisessa asiassa päin seinään ajoa. On vaikea vakauttaa markkinoita entiselleen.
Mutta eihän minun tarvikaan enää kasvattaa kuin sika per vuosi, kun syön sen itse.
vaikka sitähän se on ollut vuoden 2002 jälkeen koko ajan muistatte varmaan miten alkoi tapahtua a-tuott.. alotettua toimintansa, nyt on tuhannen taalan paikka taas tehostaa rakennekehitystä niinku hienosti sanotaan talonpojan tappamisesta, mtk:n isoherrakin parkui lehdessä rakennekehitysvarojen vähäisyyden perään, kova kiire tuntuu silläkin rintamalla olevan tapporahan perään.
Ymmärrättekö miksi pienet savustetaan ulos?
Tuottajille kuuluvasta tuotteiden hinnoista on laitettu rahaa sivuun ja rahoilla on ostettu ulkomailta valtavasti teollisuutta >
Nyt on tarkoituksena erottaa pienet tuottajat (joilta rahat on varastettu mm. tarjoamalla suurtuottajille parempaa hintaa tuotteista), että tulevaisuudessa ulkomailta tulevat voitot voidaan jakaa pienelle suurtuottajien/investointitukipummien piirille.
Varma merkki, että kauppias on kusettanut. Ei halua sinun tietävän maksaneen liikaa, vaan parempi luulla saaneesi erikoishalvalla.
Pätee kaikessa kaupankäynnissä.
Jos sinä ostat nuppikuorman vuodessa ja minä nuppikuorman viikossa niin totta helkutissa hinta on eri ja pitääkin olla. Ja hintaan saattaa vaikuttaa kanssa se että minä keskitän ostokseni ja sinä ostat kaiken sieltä mistä luulet halvemmalla saavasi. Viimeistä hintaa en pyydä mistään sillä jos niin tekisimme kaikki niin ei kohta ole kauppiaita jotka minulle halvalla myyvät.
Sama mylly jauhaa sen rehun sulle ja mulle sekä samasta siilosta lastataan molemmat kuormat, ei se sun rehusatsin valmistaminen ole yhtään halvempaa kun sen toisenkaan, ei niitä satseja eri tilaajille erikseen valmisteta, mylly pyörii ympäri vuorokauden.
Tosiasiassa sinä maksatat rehulaskuasi sillä harvemmin tilaavalla mutta tämähän on sitä vanhaa osuuskunta-ajan perintöä millä kultapossukerholaiset katteen hankkii.
Sulla käsi syvällä toisen taskussa.
Tuohon ei ole paljon lisäämistä!
Eräkoko alennuksen ymmärrän, mutta noita kokonaismäärän perustuvia etuja tarjoavia pyrin välttelemään, mm. raisiolla oli joku hyvityssysteemi, eipä tule enää raision rehuja!
ainoa järkevä peruste korkeammalle hinnalle on rahdin osuus jonka minä ainakin mielelläni maksan sille autoilijalle joka rehun tuo meille, heille pientoimituksista kuluja tulee joka on ymmärrettävä.
Koskahan päästään eroon näistä suuria kustannuksia toisille aiheuttavista kultapossukerholaisista ja maitomannekiineista, alettais lopultakin toimia samoilla pelisäännöillä.
Tuolla mtk:ssakin istuu teurastamon kultapossukerholaisia ja meijereitten maitomannekiineja muka tuottajaia edustamassa mutta eiväkö he ole jäävejä toimimaan etujärjestössä jonka pitäis ajaa tuottajan etua eikä jonkun stalininajalla toimivan osuuskunnan etua niinku nyt tapahtuu.
Siis nämä samat kultapossukerholaiset ja maitomannekiinit istuu myös meijerin ja teurastamon edustajistossa tai hallituksessa, jääviyden perään ei kukaan kysele.
yhtäsuuria kutakuinki ja rahti se hassu juttu on... todistetusti 6€ tonnille halvempi rahti naapurilla samasta rehusta ja samankokonen erä ja vielä hassumpi se, että rahdin hintaero 2€ ja tilojen välimatka 400km. Rehutehdas sijaitsee n. 100km tilasta joka saa rahdin 2€ halvemmalla kuin tila johon on rehutehtaalta n. 500km. Että hoh hoijaa. Ihan kuulkaa menee pärstäkertoimen mukaan.
Kai susta sen verran miestä löytyy!
eikö täällä saa naiset kirjotella
Sori sori tahaton sukupuolisyrjintäni, tottakai ja pitääkin naisten kirjoitella.
uskallan tietenki, uskallatko ite?Energia krossi veroton 250€/tn rahti tällä hetkellä. Hinta noussu 20 €/tn elokuussa.Olispa kiva kuulla hintoja muiltaki
25 euroa tonni.
hyvä mies, valmistuta eläinten rehu
rahtimyllärillä,saat sellaisen rehun kuin haluat, ja säästät rahaa.
me on käytetty sitä eikä vaihdeta
lehmät lypsää paremmin ja hinta on tehdasrehuun
verrattuna halvempaa.saat kaikki aineet
kotiisi kunhan itselläsi on viljat.
me aikanaan otettiin 3000 kg puoli-
tiivistettä tehtaalta.
nyt saamme 5000 kg rehua siihen hintaan
minkä maksoimme 3000 kg.sta.
kannattaa kokeilla rahtimylläreitä.
me on säästetty aika sievoinen summa jo
rehusta.ja kaikki aineet tulee
kerralla ja syövät hyvin.
saat tehdä sellaisen seoksen kuin itse
haluat
Mahtaskohan näillä rahtimylläreillä olla käyttöä rypsirouheelle,minä voisin puristaa rypsiä jos joku ottas rouheen.
Ilmoitelkaa!