sivuaa tuossa taannoin Pärren aloittamaa: pesin tuossa aamupäivällä jääkaapin ;) Hieno suoritus sinällään, se kun ei ole yhtään kiva duuni. Kun olin tyhjentänyt kaikki hyllyt ja ottanut irroitettavat osat pestäväksi, se vielä sujui, mutta takaisin paikoilleen niitä hyllyjä en enää saanut. Menin ihan sekaisin ja aloin nauraa ihan hysteerisesti, koska olen tuon samaisen ruljanssin käynyt läpi niin usein. Tunsin itseni ihan avuttomaksi, ihan niin kuin kaikki olisi tökkinyt niin pahasti, että en kättäni pidemmälle osannut ajatella.
Nyt koko jäkiksen sisältö odottaa tuolla keittiössä, että mieheni tulee kotiin ja pelastaa minut pulasta.
Pelästyin kauheasti avuttomuuttani; onko tämä jo "vanhuutta" vai jotain muuta? Ovatko tässä jo lukuisat kohtaukset tehneet tepposensa? Jotenkin kaikki on niin tahmeaa! Aamulla seisoin kuppi kädessä keskellä keittiötä ja ihmettelin, mitä minä tällä kupilla teen...
Nyt koko jäkiksen sisältö odottaa tuolla keittiössä, että mieheni tulee kotiin ja pelastaa minut pulasta.
Pelästyin kauheasti avuttomuuttani; onko tämä jo "vanhuutta" vai jotain muuta? Ovatko tässä jo lukuisat kohtaukset tehneet tepposensa? Jotenkin kaikki on niin tahmeaa! Aamulla seisoin kuppi kädessä keskellä keittiötä ja ihmettelin, mitä minä tällä kupilla teen...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mä sulatin tuossa viime maanantaina pakastimen ja ajatteli että siinä menee korkeentaan päivä mutta se venähti 27 tunniksi meinasi hermot mennä kun piti vaihtaa lämminvesi puolentunin välein kai sit pakastinta pitäis kai sulataa useamminkin :)
Koin sen erinomaiseksi... tesin peilin kuivatuksessa sulatin myösn peiliin mustan täplän:D.
kannattaa sulattaa talvella: silloin voi roudata kamat parvekkeelle tai pihalle, ei ole niin kiirus sen sulattamisen kanssa.
Itse en käytä mitään "keinotekoisia" sulatuskonsteja, ne kun voivat vahingoittaa itse laitetta. Tietty tuollainen 27 h on pitkä aika yhdelle kodinprojektille.
Föönäri on föönäämista varten, nekin muiden muassa ovat aika huteroita laitteita. Eräskin ystäväni Turussa sulatteli pakastinta föönärillä, joka sitten liiallisesta "rasituksesta" syttyi palamaan.
t. TV paloi ja "söi" verhot
lämmintä vettä ja ruiskututtaa
jään halki, jolloin saa nostella
jääpalasia pois.
Sulatin viime viikolla ja aikaa
kului reilu tunti kuivatuksineen.
veri ei kulje päähän,lämmittele kunnolla ittes ja venyttele
hartiat jumissa siis. Onhan minulla tommottinen jumppaohjelma, mutta kun ei meinaa jaksaa...Siis oma vika kaikki tyynni :(
lämpösenä
Siinä olisi ratkaisu ja oikeasti kyllä ne hankalia työntää paikalleen, ensin on tajuttava, että miten päin ja sen jälkeen ne pitää laittaa tietyssä asennossa muistaakseni ensin kallellaan. Suoraan niitä ei saa työnnettyä. Jos ei mene, niin ota 75 kg:n hienosäätöleka ja muovaa ritilöista mahtuvat:).
Toinen vaihtoehto on, että ei tee mitään, niin tule tehdyksi virheitäkään.
Itse eilen oli kätevä, kun vahingossa hölmöyksissäni vedin sälekaihtimen narun ulos vaiheriputkesta. Oli vielä yläikkuna ja taiteilin tuolilla. Kaikenlaisia työkaluja kokeiltuani tein omat. Keksin, että tilitikulla saan työnnettyä jonkin matkaa narua sisään ja klemmarista tein suoran, jos laitoin pienen koukun, jolla toisesta päästä saan ongittua narun. TOIMI!
*Antaa itselleen neron palkinnon*. Kyllä käsillä on kiva puuhastella, vaikka välillä tuntuu, että on täysi käsi. Välillä kannattaa vaan pysähtyä miettimään, että mitenkäs tämä ratkeaa ja ehkä ohjekirjaan voisi vähän vilkasta... joskus auttaa, mutta ohjekirjat on sinällään aivan sieltä syvältä.
kannustavasta viestistäsi ;) Aika kätevä "poika" olet! Hermojahan tuollainen näpertely vaatii; niitä minulla ei ole, aika tulinen luonne kun olen :(
Jääkaappiongelma ratkesi jo ennen mieheni kotiinpaluuta, kun kaksi hernettäni yllättäen löysivät toisensa. Siinä sitten nerouksissani keksin kokeilla, sujahtaisivatko hyllyt paikoilleen toisin päin, ja niinhän ne teki! Tosin mielestäni on aivan idioottimaista, että hyllyn kaareva reuna tulee takaseinää vasten. Siltä oven puoleiselta laidaltahan ne tavarat tippuu jos ovat tippuakseen.
No, jäkis kuitenkin säilyi ehjänä, vaikka tunnin ähertelyn jälkeen oli kyllä lähellä nirhaaminen.
t. Herneet kohtas
enkä pakastinta.
Voi sitä ihanuutta, nyt kannattaa
hemmotella itseänsä jo.
Meillä on sellainen systeemi joka pitää
huolen sulatuksesta, sekä pakastekaapissa että jää/viileekaapissa.
Kyllä hermo lepää.
jäkistä sulata, itsesulava kun on. Minä siis pesin sen: viikko sitten meillä kävi rakas vieras, joka alkoi huutaa jääkaapin avattuaan "täällähän on likaista, tuossa juoksee jokin eläin". Kävin kertomassa, että se on vain leivänmurunen. Nyt tänään tämä samainen vieras on tulossa uudestaan, joten paineet olivat kovat. Pestähän se täytyy sulavakin jääkaappi. Meillä kun tuo vihannespuoli on aina kattava, sinne jää välillä unohduksiin jo "eilisen teeren poikia", jäljet ovat pahat. Samoin soijakastikepurkin rinkulat jäkiksen seinässä ovat viston näköisiä.
Se kyllä kiinnostaa, että minkälainen pakastin ei tarvitse sulattamista?? Se nimittäin on riesa, kun joutuu "vuorimaan" plaattian luutuilla ja sanomalehdillä sulatuksen ajaksi????
pakastimen pohjassa ole
tulpattu reikä??
Itse otan tulpan pois ja laitan
kattilan alle, joten ei tarvitse
laittaa kuin yksi riepu siihen
oviaukon alle varmuudeksi.
Onko Sinulla kaappi vai arkku?
Mutta kaapin ja lattian välissä ei ole mitään "rakoa", jossa tulppa voisi olla. Nyt on taas 3 laastaria sormissa, kun yritin pakastimen alareunassa olevan jonkinlaisen sauman avata: ei auennut, ainoastaan sormeni tekivät sen ;)
Kyllä minulla on sellainen tunne, että silloin "ennen vanhaan" (kun olin vielä terve) asiat eivät tökkineet näin pahasti kuin nykyään!
Hmmm...tietenkin on sellainen vaihtis, että ei tee mitään! Ehkä ei ihan hyvä vaihtis...