CD ja DVD-levyn puhdistus

uskaltaako käyttää

etanolia tai isopropanolia, auttaako jos laimentaa vedellä?

Tiedän että levyt pitäisi pyyhkiä levyn keskustasta reunalle eikä niin että uransuuntaisesti kuten vinyyliaikoina tehtiin. Tiedän myös että liinan pitäisi olla pehmeä jottei se naarmuta levyä.

Mutta voiko siis sinolia (eli spriitä elikkä etanolia) tai isopropanolia käyttää tuossa apuna eli muutama tippa siihen liinaan jos levy on oikein tahmainen eikä lähde pelkällä vedellä?

5

7692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tavaraa on tässä!
    • setoinen warMano!

      Itse olen käyttänyt cd-levyjen puhdistukseen tilkkaa astianpesuainetta mutta yleensä olen puhdistanut levyjäni pelkällä kostealla liinalla.

      Levyjen naarmujen paikkaamiseen olen käyttänyt hammastahnaa. Levyn pintaan hiukan hammastahnaa ja pyyhin sen varovasti pois niin että tahnaa ei jää näkyvästi levyn pintaan. Tuo konsti toimii yleensä ainakin pieniin naarmuihin. Dvd-levyihin en ole konstia koskaan testannut.

      Jos näet että levysi ovat niin arvokkaita että viitsit maksaa niiden kunnostamisesta niin ainakin joissain leffavuokraamoissa otetaan levyjä "hiottavaksi".

      • about 1000 levyä

        Siis tarkoitatko että olet laittanut tilakan astpesuainetta suoraan liinalle "raakan" vai astianpeuliuoksella? Voisitko tarkentaa ??


      • ocr

        Laitoit sitten linkin samaan keskusteluun, paskiainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2992
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2631
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      102
      2258
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2094
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1188
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1175
    Aihe