Risteilykelit lokakuussa?

tebis

Laivalle lokakuussa?
Meillä on suunnitteilla tukholman risteily lokakuun puolivälin jälkeen. Nyt hieman mietityttää nuo "merikelit" eli mahdolliset syysmyrskyt ko. ajankohtana. Kuinkakohan todennäköistä on, että on kovia syysmyrskyjä tuolloin lokakuussa? Siis sellaisia, että isokin laiva heiluu kunnolla (merisairaaksi tuleminen jännittää, koska tallinnan katamaraaneilla "huonoissa olosuhteissa" matka on mennyt kannella palellessa ja oksennellessa.)
Varmaahan ei voi koskaa sanoa, mutta kokemuksia ois kiva kuulla.
Onko ajankohta siis pahin mahdollinen noita ilmoja ajatellen.
Kiitos etukäteen jos saan vastauksia.

3

1056

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larry the Chef

      Keli voi olla mitä vaan täysin pläkästä päättyen Estonian upotuskeliin.
      Todennäköisin on kevyt rytkytys/pikku hiivari.
      Olen kokenut kaikki.
      Apteekista on saatavissa "Meritautipillereitä", mutta ne täytyy ottaa aika kauan aikaisemmin ennen lähtöä.
      Ja ne alkoholi ei välttämättä ole hyvä yhdessä.
      Vinkki: Lähtekää Turun kautta. Silja Europa lähtee illalla, ja on suurimman osan matkaa saaristossa, ei se kaikkea tuulta estä mutta kuitenkin.

      • Turun kautta parempi

        Ollaan kerran menty lokakuussa Helsingistä, paluumatkalla tuulen nopeus oli 22 m/s ja sen näki kyllä laivassa sisälläkin: juomalasit liukui pitkin pöydän kansia, porukka seilasi tanssilattialla reunasta reunaan ja esiintymiskorokkeen koristeverhoukset tippui alas katonrajasta melkein bändin niskaan.
        Nukkumaan pystyi vasta kun kasasi kaikki hytin 4 tyynyä oman päänsä alle (vaikea nukkua kun pää oli hetkittäin alempana kuin kantapäät).
        Ei tiedetty myrskyn voimakkuudesta vasta kun oltiin jo Helsingissä laiturissa, meitä vastaan tulleet kertoivat myrskyvaroituksista.


      • Larry the Chef

        Lähtee Turusta myös Viking-Linekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      320
      1398
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      336
      1325
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1112
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      991
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      792
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      787
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      70
      643
    10. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      101
      643
    Aihe