Laivalle lokakuussa?
Meillä on suunnitteilla tukholman risteily lokakuun puolivälin jälkeen. Nyt hieman mietityttää nuo "merikelit" eli mahdolliset syysmyrskyt ko. ajankohtana. Kuinkakohan todennäköistä on, että on kovia syysmyrskyjä tuolloin lokakuussa? Siis sellaisia, että isokin laiva heiluu kunnolla (merisairaaksi tuleminen jännittää, koska tallinnan katamaraaneilla "huonoissa olosuhteissa" matka on mennyt kannella palellessa ja oksennellessa.)
Varmaahan ei voi koskaa sanoa, mutta kokemuksia ois kiva kuulla.
Onko ajankohta siis pahin mahdollinen noita ilmoja ajatellen.
Kiitos etukäteen jos saan vastauksia.
Risteilykelit lokakuussa?
3
843
Vastaukset
- Larry the Chef
Keli voi olla mitä vaan täysin pläkästä päättyen Estonian upotuskeliin.
Todennäköisin on kevyt rytkytys/pikku hiivari.
Olen kokenut kaikki.
Apteekista on saatavissa "Meritautipillereitä", mutta ne täytyy ottaa aika kauan aikaisemmin ennen lähtöä.
Ja ne alkoholi ei välttämättä ole hyvä yhdessä.
Vinkki: Lähtekää Turun kautta. Silja Europa lähtee illalla, ja on suurimman osan matkaa saaristossa, ei se kaikkea tuulta estä mutta kuitenkin.- Turun kautta parempi
Ollaan kerran menty lokakuussa Helsingistä, paluumatkalla tuulen nopeus oli 22 m/s ja sen näki kyllä laivassa sisälläkin: juomalasit liukui pitkin pöydän kansia, porukka seilasi tanssilattialla reunasta reunaan ja esiintymiskorokkeen koristeverhoukset tippui alas katonrajasta melkein bändin niskaan.
Nukkumaan pystyi vasta kun kasasi kaikki hytin 4 tyynyä oman päänsä alle (vaikea nukkua kun pää oli hetkittäin alempana kuin kantapäät).
Ei tiedetty myrskyn voimakkuudesta vasta kun oltiin jo Helsingissä laiturissa, meitä vastaan tulleet kertoivat myrskyvaroituksista. - Larry the Chef
Lähtee Turusta myös Viking-Linekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733340
- 622584
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582258Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1952178- 552082
- 421683
- 421661
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141333EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481280- 61149