Paljonko voisi maksaa noin suurinpiirtein jos ottaa n. 120 neliön talopaketin. Eli kokonaisuudessaan kun talo on valmis, olettaen että itse tekee pohjan ja sisustushommia.
Talopaketti pystytettynä ja kattopäälle.
Saako sellaisen valmiiksi sasallatuhannella eurolla?
Talopaketti pystytettynä ja kattopäälle.
Saako sellaisen valmiiksi sasallatuhannella eurolla?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Voit saada sillähintaa, mutta joudut tinkimään verhous ja lattiamateriaaleista sekä lämmitysmuodosta. Suora sähkölämmitys-muodossa se ehkä olisi mahdollista. Laske kuitenkin 1000,- €/m2. Ja riippuu tietenkin mihin rakennat. esim. Helsingin seudulla 100 000 € ei riitä. Eikä riitä 120 000 ,- €.
Palkkaa vastaava mestari ja lasketuta tarkka kustannusarvio.
Vaikka päättäisit luopua rakentamisesta, mestari on palkkansa ansainnut.
Mestarin pitäisi hankkia palkkansa työllä?
Kustannusarvioita ja laskureita on esim. OKO-pankilla. Kukaan ei pysty laksee tarkemmin. Perustuksissa voi tulla yllätyksiä esim. 20 t€ lisää jos savimaata.
Karkea sääntö on että avaimet käteen saat kaikkineen 1250 €/m2.
Esim. 120 m2 Älvsbyhus maksaa ilman tonttia noin 150 t€.
Itse tehden säästät maksimissaan 20% eli teet lähes kaiken itse siis pääset noin 1000 €/m2. Isommilla taloilla pääset toki halvempiin neliöhintoihin ja materiaaleja säästämällä myös.
Pointti on se että mestari osaa ottaa olosuhteet huomioon ja TIETÄÄ esim. perustusolosuhteiden vaatimukset. Siis maksaako talon perustaminen pohjatöineen 20 vai 60 kiloeuroa. Sama koskee varustustasoa, suunnitelmien tilankäyttöä, energiataloutta jne. Lisäksi mestari osaa puntaroida eri urakka- ja pakettitarjousten edut ja haitat.
Ei sitä pysty mestari sanoo ennen kuin on tonttia kaivettu. Tietysti nuuka kaveri voi säästää ja ei ajata koko tonttia täyteen soraa/mursketta tai yrittää saada lattian koron korkeammalle ettei tarvitse ajaa koko tonttia kaatopaikalle. Perustukset 0n 90% maavaraisia laattoja eli sorapatjan päälle antura,sokkeli ja laatta. VBaruste tason joutuu jokainen katsomaan omasta lompakosta. Tilankäyttöä ei mestari pysty sanoo vaan pääsuunnittelija, jonka pitäisi olla asukas itse. Energiataloutta ei pysty paljon muuttamaan ns. elementtitaloissa ja maapohjalla. Erilaiset hömpöttimet ja energian talteeottajat maksavat itsensä takaisin vasta hamassa tulevaisuudessa.
Talon pohjatyö/perustus kustannukset selviävät pohjan tutkimuksen ja valitun perustustavan antamana - koron merkitsee kunta. Rakentajalle tulee usein yllätys kun rahaa on mennyt 40-50 000 euroa perustamiseen. Valvoja osaa varmasti kulut arvioida. Niin ja perustukset suunnittelee rakenne suunnittelija.
Valvoja kannattaa olla jo suunnitteluvaiheessa. Monet rakentajat eivät osaa lukea kuvia tai ymmärtää tarjouksen tavaran määrää. Itse suunnitelut talot ovat ilman ammattisuunnittelua melkein aina tila ratkaisulta kömpelöitä.
Talopaketin myyjän arvio voisi olla 100.000€ eli vaivaiset 833€/neliö... ei riitä, 50% jää puuttumaan. Laske että talo maksaa 1250€/neliö, eli 120 neliön talo maksaa 150.000€. Jos teet todella paljon itse, niin se voi olla jopa kokonaskustannus ja jos teetät töitä, niin voit laksea päälle vielä liittymämaksut yms.
http://personal.inet.fi/koti/sari.juhila/kulut.htm
Lisää 10% lisää niin nykyhinnat (pihatyöt puuttuu).
Eikö olekkin kiva heittää tuollaiset todellisiin kuluihin perustuvat luvut sellaisille, jotka kuvittelevat rakentavansa suunnilleen puolella siitä mitä rakentamien oikeasti maksaa.
oliko talonne siis 120 neliötä ja maksoi 200.000 nykyrassa... siitähän tulee lähemmäs 1700€/neliö... varsin kallis, vaikka olisi kokonaan teetetty vierailla.
kyseisiä innokkaita rakentajia vedätetty. Suunnitteluun ja talopakettien vertailuun on käytetty kiitettävästi rahaa.
Auttoi paljon oman laskennassa.
Löytyi hakusanoilla netistä.
Tein itse oman kustannuslaskelmani vertaillen tätä eli hyvä pohja. Tosin ääriesimerkki ehkä, mutta jos ei itse tee paljon muuta kuin hommaa timppureita niin rahaa palaa. Ratkaisut ei sinäänsä ole erikoisia suunnittelun kallaeuden huomioon ottaen. Talotehtailta löytyy vastaavia kun etsii vaan.
Tässä touteutuneet kustannukset meidän
120.5 35m^2 talolle:
-Tontti: 18122e
-Valvoja: 1346e
-Maanrakennus (pohjatutkimus, tontin massanvaihdot, kaivuriurakat, sadevesijärjestelmä, salaojitus, routasuojaus, osa pihatöistä): 26379e
-DT "Avaimet käteen -talopaketti" muutoksineen (isompi takka, lisälaatoitusta, 2xkäyttöullakko, kodinkonemuutoksia, peiliovet, kaapistomuutoksia, muotolauteet jne., ei sis. tapetointia): 104988e
-Sähköurakka: 7174e
-LVI-urakka: 10158e
-"Tarvikkeet" (mm. peräkärry, tapetit, liisterit, ulkomaalit, silikonit jne): 5337e
-Sähköurakka: 7174e
-LVI-urakka: 10158e
-Lupa yms. maksut: 1554e
-Työmaasähkö: 164e
-Liittymät: 6038e
-Jätemaksut: 505e
-Pihatöiden viimeistely: patio portaat 949e, kivituhka 398e, multa 770e...
Sähkö- ja LVI-urakat näyttivät tulevan kahteen kertaan tohon listalle :)
Vaaja talot kauppaa muuttovalmista 1,5 kerroksista taloa vajaa 117000€. Siihen tietenkin lisätään tontti, vesi ja viemäri tekniikka, sekä työmaan käyttökustannukset rakennusajalta. Itse olemme myös harkinneet tättä vaihtoehtoa, sekä semmoista pakettia jossa olisi vain sateelta suojaan pystytys.
sitten taas.
117 000 erkkiä liittymät PERUSTUKSET pihapuurtamiset tontti työmaakulut valvonta ja luvat = Laske siitä.
Kannattaa tietenkin muistaa, että valmistalon selkein etu on se että hankkeen kustannukset voidaan kohdentaa helpommin ja varmemmin.