Nuoremmalle pojallemme on ilmestynyt selkään selkärangan viereen suurehko paukama, saman tuntuinen kuin ihmisen "muhku" päässä, eli kova. Ei kuitenkaan kipeä, antaa silittää ja painaa ja tutkia sitä, ja kissa on muutenkin täysin normaali. Ulkokissa kyseessä, ja voihan olla että se on jossain könynnyt ja satuttanut selkänsä, mutta se ei ole arastellut kertaakaan kyhmyä. Tulee heti mieleen pahin mahdollinen eli kasvain? Meinattiin seurata tilannetta, ja tämän vuoden puolella kyllä kun rokotukset hoidetaan kysytään samalla lekurilta mikä se on jos sitä enää silloin on olemassa. Onko kellään vastaavasta kokemuksia?
Ihme muhkura selässä
tinski
3305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tutkituttaa aina heti, kun ne löytyy. jos kyseessä on kasvain, ettei se mahdollisesti pääse leviämään..
sitä liikuttamaan? Onko siis kiinni jossain, ettei saa sormea alle? Kuinka nopeasti ilmestyi ja kasvaako nopeasti?
Itsellä ei kyllä ole kokemusta pateista, mutta nämä asiat kannattaa katsoa jos/kun menette tai vaikka soitatte lääkärille. Auttaa lääkäriä patin laadun määrittelemisessä.
Kissoilla on kasvaimia, pahalaatuisiakin, joten vie kissa kiireesti lääkäriin.Täällä on vaikea arvailla ja tuhlata mahdollisesti kallisarvoista aikaa.