Onko pomeranian aina trimmattava?

................

Itselläni on harkinnassa tuo ihastuttavan näköinen pieni karvapallo..mutta, luin jostain, että on trimmattava rotu. Onko se välttämätöntä, vai onko vain näyttelyitä varten? Jos ei trimmata, millainen karva sitten on? Entä muuten, onko haukkuherkkä? Terve rotu? Kaikki kokemus ja tieto on tervetullutta..

12

5690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elisama

      Ei ole kyseessä trimmattava rotu

      • ..............

        Kävin kattomassa pomeranianin rotuesittelyä, otin googlesta. Siinä minun mielestä luki, että on trimmattava rotu.


      • oikeassa silti
        .............. kirjoitti:

        Kävin kattomassa pomeranianin rotuesittelyä, otin googlesta. Siinä minun mielestä luki, että on trimmattava rotu.

        rotua on ruvettu jonkinverran trimmailemaan tai pareminkin muotoilemaan näyttelyyn. ei kuiteskaan trimmata niinkuin jotain terrieriä. ei siis varsinaisesti trimmata ja moni ei trimmaa. ei ees näyttelyihin ja silti pärjää. joillain yksilöillä on karvanlaatu huonompi eikä ole niin pallomainen ja silloin leikellään hieman (trimmataan) vaan ei mitään samaa kuin esim. snautsereilla tai kettareilla joka on oikeaa trimmausta


    • Elisama

      Unohdin mainita että on yleensä aika haukkuherkkä

    • _ _ _ _

      Haukkuherkkä todellakin. En ole yhdenyhtäkään nähnyt joka ei räksyttäisi.

      • tarvitsee kunnon

        koulutuksen ja rajat. itselläni on kääpiömäykky (oikea sydäntenmurskaaja), joka ei juurikaan hauku. olen kuullut monilta ventovierailtakin ihmettelyä haukkumattomasta mäyräkoirasta. systemaattinen haukunnasta kieltäminen heti pennusta asti tuottaa tulosta.


      • eikaikkiole

        Tulepa meille. Minulla on 1,5 vuotias pomernaian, joka ei ymmärrä mitä haukkuminen tarkoittaa. Kotiinkin kun tulen, se makaa eteisessä ja odottaa ihan hiljaa. Kaikki koirat on yksilöitä ja koulutettavissa olevia. Minun pommi ei kuitenkaan koskaan ole tarvinnutkaan haukkukoulutusta hiljaisen luonteensa vuoksi.


    • Pomeranian

      Itseasiassa trimmausta voisi kutsua siistimiseksi. Eihän se tietenkään pakollista ole, mutta suosittelen kyllä. Koira näyttää huomattavasti miellyttävämmältä, kun turkki on huolellisesti siistitty, se kun ei vaadi loppujenlopuksi kovinkaan isoa työtä, jos vain jaksaa perehtyä siistimiseen alusta alkaen, ja hankkii oikeanlaiset "välineet".

      Haukkuherkkyys on pommien ominaispiirre, onhan kyseessä myös pystykorvainen rotu. On toki niitä, jotka haukkuvat vähemmän kuin toiset, mutta yleensä on todella harvinaista, jos tapaa sellaiseen pommiin, joka ei haukkuisi.

    • maikki

      mulla on melkein 3-v pommi, ja opetin siihen pienestä pitäen, ettei haukuta , etenkään turhaan. Joten ei nekään hauku, jos kouluttaa ne siihen. Mikä onkaan ihanampaa, kun maailman suloisin hauveli joka ei ärsytä millään tapaa :)

    • pommi2

      Voiko pomeranian trimmatta kesäksi kaikki pois, paitsi jättää häntään ja päänympärille ? kuinka nopeasti turkki kasvaa takaisin?

    • tsädääm

      Koiralle on itselleenkin mukavampaa, kun turkkia on trimmattu edes vähän. Ei tietenkään ole pakko muotoon trimmata, mitä näyttelyitä harrastavat tekevät, mutta esimerkiksi takapuolta kannattaa vähän lyhentää, ettei kakat jää karvoihin kiinni, varsinkin, jos tulee vähän löysemmän oloista. Ja kesäisin voi lyhentää vähän mahan alusta ja muualta, jolloin koiralla on helpompi olla. Ei ole kuitenkaan kesäksi pakko kokonaan turkkia pois ajaa, koira pärjää ihan hyvin, kunhan muistaa huolehtia muuten sen viilentämisestä ja veden saamisesta.

      Lisäksi jos turkkia trimmaa edes vähän, on sitä myös helpompi harjata ja muutoin hoitaa. Harjaamistahan kannattaa harrastaa melko usein. On melko takkuuntuvaa sorttia tuo karva. Itse väittäisin ainakin, että jos hyvää huolta haluaa pommista pitää, vaatii turkki aika paljon hoitamista, joten siihen kannattaa varautua koiraa ottaessa.

      Haukkumisesta sen verran, että jokainen koira on yksilö. Ei voida silleen yleistää. Toki monet pienet koirarodut haukkuvat osittain herkemmin, sillä niillä on vahtiviettiä. Mutta samoin kuten iso, niin myös pieni koira on aina koulutettavissa. En näkisi, että jotain haukkumista kannattaa ottaa niin isona asiana pientä rotua harkittaessa.

      Pommilla on vähän lonkkavikoja, mutta kannattaakin olla selvillä pennun ja sen vanhempien terveydestä sitä ottaessa. Lisäksi pommit on yleisesti melko pitkäikäisiä. Minun edellinen pommi eli 15-vuotiaaksi.

    • Anonyymi

      Meillä 11 kk vanha pommi ei hauku herkästi paitsi ulkona. Trimmata pitäis kuulemma 3-4 kk välein. Meillä trimmausväli on noin 6 kk. Karva kasvaa aika pitkäksi ja paksuksi.
      Muuten kiva rotu leimautuu ihmiseen aika vahvasti, ei tykkää olla yksin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2551
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      349
      2180
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2012
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      14
      1850
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1608
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1142
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1119
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      990
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      965
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      938
    Aihe