pahasti näyttää siltä että 1:18 metalliautoharrastus olisi hiipunut niin vähäiseksi että niitä ei löydy enää kauppojen hyllyiltäkään vaikka niissä oli tarjolla halvimpien valmistajien malleja. Nettikaupoissakin saatavuus vähänkin erikoisempien mallien kanssa on muodostunut ongelmaksi.
Oletteko muut huomanneet saman vai liekö tämä vain paikallinen ilmiö?
1:18 diecast metal autot kadonneet
3
681
Vastaukset
- Die Cast
Näyttää toi 1:43 yleistyvän entisestään, mutta kyllä niitä 1:18 mallejakin löytää alan liikkeistä. Jos ei niillä ole just sitä mitä etsit, niin ainahan kannatta kysyä, jos voivat sellaisen vaikka toimittaa.
- JemmamieS
Mul muutama malli.mikä sul hakusessa?
- kyllä.löytyy.vielä
Melkein 10 vuotta vanha ketju mutta tosiaan välillä 18 mittakaavassa oli todella vaisua tarjontaa. Sittemmin on tullut esim. Otto-Models jolla on hyvin yksityiskohdaisia 1/18 resiinimalleja, itselläkin on heidän Opel Calibra Turbo 4x4 punaisena, on hieno :)
Metallisiakin malleja on edelleen saatavana mutta kivijalkakaupoissa niitä ei kovin paljoa ole, Motonetissä taitaa olla jotain Yatming (vai mikä sen nimi nykyään olikaan) autoja mutta ennenhän oli tavaratalojen leluosastoillakin 18 mittakaavan metalliautoja, niitä ei enää juuri ole ja pienemmissäkin mittakaavoissa leluosastoilla autot vaan vähenee ja vähenee mutta sensijaan tyttöjen pinkkejä ällötyksiä on hyllyt täynnä >_<!
Itse olen kyllä pääasiassa tilaillut malleja Saksalaisista verkkokaupoista, mallit ovat halvempia eikä postikulutkaan tule kovin kalliiksi, DHL on edullinen ja tehokas kuljetuspalvelu, tosin Suomen puolella Posti on ainakin tähän saakka kuljettanut paketit, ne tuodaan kotiovelle asti :)
Vielä on saatavana niitä edullisempiakin 1/18 malleja mitä 10 vuotta sittenkin esim. Maisto, Welly ja Motormax valmistajilta mutta laadukkaammat mallit ovat kallistuneet huimasti. Noista edullisista malleista Welly on viime aikoina parantanut laatua huomattavasti ja tuonut "välikoon" mallejakin eli 1/24 mittakaavassa hyviä malleja, ainakin uusissa malleissa on realistiset oviensaranat perinteisten "koiranjalkojen" sijaan, esim. itsellä on Wellyn 1/24 Range Rover Evoque valkoisena jossa on oikeat ovensaranat. Malli on metallia ja hyvin tehty muutenkin.
Myös 1/kolkytjotain mittakaavoissa on mielenkiintoisia autoja joita en ole muissa mittakaavoissa vielä löytänytkään, esim. Kia Rio (2011-2015, pre-facelift) jonka sain tilattua Brittiläisestä nettikaupasta, etuovet aukeavat ja on ilmeisesti ikäänkuin leluauto mutta laatu on enemmän oikean pienoismallin luokkaa kuin leluauton.
Ainakaan tämän korimallin Kia Rioa ei ole vielä missään muussa mittakaavassa pienoismallina ja itsellä on 1/1 autona Kia Rio joten pakkohan se oli saada ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Täti-ihminen Sofia ja nuori kanadalainen lätkänpelaaja
Sofialla on kiikarissa Logan Thompson 25v, Las Vegasissa pelaava kanadalaispelaaja. Tätä se kai tarkoitti, kun sanoi Seiskalle, ettei tiedä kuinka pit2143922Some pillastui: Farmin voitto pedattiin Teemulle?!? "Törkee temppu" "Taina oli ihan vailla mahiksia"
Ohhoh, Farmi-kaksintaistelu ja finaali on saanut tunteet kuumiksi - ja ehkä syystäkin Suomi24 Keskustelu -palstalla... Olisiko Tainalla ollut mahdolli323512Suomessa todettu ilmeisesti eka apinarokkotapaus
Euroopassa matkailleella miehellä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008841676.html1271893Voiko Martinaa muuta kuin nauraa
Baha oli "tiedän, että ollaan loppuelämä yhdessä."😂 Pikkarainen oli " tässä on nyt se oikea ihminen, en luovu susta koskaan."😂 Lippispojasta sanoo "3541673Mitäs ajattelisit
Jos saisit häneltä tänään pienessä sievässä lähetetyn viestin puhelimeen "haluan nähdä" tai "ikävä"?1031240- 37849
Sofia ilmestyi eilen illalla instaansa, on silmät surulliset ja koko kasvojen olemus .
Ei ole koskaan helppoa eroa olemassa, vaikka kuinka sitä toisin jotkut väittävät.53809- 49728
- 55693
En halua nähdä sua enää
jos et tunne mitään mua kohtaan. Mitä muuta kuvittelet? Olen roikkunut sinussa. SINUSSA!66626