Riittääkö pelkällä vatupassilla "noin" katsominen siihen että salaojat saadaan riittävään/sopivaan kaatokulmaan(suunnitelmissa 0.5%)?
Kuinka te olette asian tehneet laserillako?
Salaojat kulmaan vatupassillako?
9
4613
Vastaukset
- Jocu
Katsellaan, että kaatoa on. Ei se kulma niin tarkka lyhyillä matkoilla ole.
Pelloilla on eri asia. - Ano Muumi
Montussa pyöriessä silmä saattaa tehdä kepposia, joten kannattaa tarkastaa vatupassilla että kaatoa on. Kannattaisikohan ottaa ammattilainen kaveriksi, jos passin käyttö on hakusessa? Laita passi putken päälle ja nosta sitä alampaa päätä passista, niin että kupala tulee keskelle. Jos passin toinen pää on silloin kiinni putkessa ja metrin passin toinen pää on puoli senttiä irti putkesta, niin silloin putkessa on 0.5% kaatoa.
- salaneuvos
Itse tasasin ojanpohjan hiekan laudan syrjällä salaojaputkea varten. Laudan päälle vatupassi niin tulee hyvä kaato. Välille jäävät kolotkin paljastuvat.
- Jukka
Edelleen en pidä tärkeänä sitä että salaojaputkisto myötäilee talon linjoja viivatarkasti. Putken ollessa max. n.50cm etäisyydellä anturasta riittänee vai kuinka te viisaammat???
- sami
Asiantuntijat kyllä pitää tärkeänä sitä että putki kulkee koko ajan lähellä anturaa. Mutta ehkä voidaan antaa periksi sen verran että 50cm kulma voidaan oikastaan vaikka kahdella 45 asteen kulmalla eikä tehdä sitä kolmella 90 asteen kulmalla... Mutta toisaalta onko sillä yhdellä ylimääräisellä kulmalla juurikaan merkitystä talon hinnassa.
- nero (timpuri)
pistäppä kallistusta 1 cm/m se on hyvä sääntö.
käytän itse sellasta erikoista passia jossa kaato tulee automaattisesti ostin saksasta
sellasen jännän vehkeen.- Jussi
Teippaa passin toiseen päähän sopivan paksuinen korotuspala, niin on helppo mittailla. Kahden metrin passiin kahden sentin palikka niin saat 1 % kaadon. Vielä parempi on, jos käytät pitkää, suoraa lautaa, johon kiinnität passin ja laudan toiseen päähän se korotuspala.
Salaojaputkien asennus ei sitten ole mitään millimetrihommaa, pääasia on, että putkessa on riittävä kaato ja että putki ei jää mistään kohdasta notkolle siten, että sinne jää vesi seisomaan. - mutta
Jussi kirjoitti:
Teippaa passin toiseen päähän sopivan paksuinen korotuspala, niin on helppo mittailla. Kahden metrin passiin kahden sentin palikka niin saat 1 % kaadon. Vielä parempi on, jos käytät pitkää, suoraa lautaa, johon kiinnität passin ja laudan toiseen päähän se korotuspala.
Salaojaputkien asennus ei sitten ole mitään millimetrihommaa, pääasia on, että putkessa on riittävä kaato ja että putki ei jää mistään kohdasta notkolle siten, että sinne jää vesi seisomaan.jos sinullakin on niinku pitäs 20cm sepeliä anturoiden alla,niin kaadolla ei suurta merkitystä
ei siellä kuitenkaan koskaan vesi virtaa.
- tekomies
passi putken päälle ja jos kaato on oikeeseen suuntaan nii sillo on hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553793- 332231
- 402104
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171721Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401552Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251492- 801447
- 1411186
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221143Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115