no voi perse. tavoitteena olis päästä taistelusukeltajaks armeijaan mut ku koulutus tapahtuu joka toinen vuos raivaajasukeltaja- ja taistelusukeltaja koulutus. ite oon menos 2009 eli raivaajasukeltajaks -_- ei pahemmin nappaa... koulutetaanko raivaajasukeltajat pelkästään purkamaan miinoja ja tollaista vai annetaanko niillekkin rynkky käteen ja käsketään pelastaa maailma??? saisko jotain kuvausta heidän toimesta? kts paljon.
raivaajasukeltaja
15
6301
Vastaukset
- FN80
Vai olet sinä päättänyt mennä raivaajasukeltajaksi...käy toki ensin valintakokeissa, ennen kuin teet liian pitkälle vedettyjä suunnitelmia. Mutta, olit sitten raivaaja- tai taistelusukeltaja, samanlaisen rispektin saat, olit kummalla linjalla tahansa! :)
http://www.mil.fi/merivoimat/joukot/esukeltajat/- MI4
kai siitä propsit saa, mut se miinojen purkaminen ei ihan oo mun suurimman kiinnostuksen kohde :/ mut jos sinne pääsee niin ois aika jees :D
- kiinnosta...
MI4 kirjoitti:
kai siitä propsit saa, mut se miinojen purkaminen ei ihan oo mun suurimman kiinnostuksen kohde :/ mut jos sinne pääsee niin ois aika jees :D
... niin älä edes pyri.
Motivaatiotasi tullaan koettelemaan joka tapauksessa... - suk.kokelas
kiinnosta... kirjoitti:
... niin älä edes pyri.
Motivaatiotasi tullaan koettelemaan joka tapauksessa...Siellä valintakokeissa kyllä huomataan, että ketkä sinne todella haluaa ja ketkä ei!
- Valintakokeet läpäissy
Todellisuudessa raivaajasukeltajat on arvostetumpi linja ku taistelu. ÍTe kyllä menossa taistelusukeltajaks mutta kuitenkin. Raivaajat saa sukeltajan pätevyyden ja pääsee sukeltamaan enemmän ja syvemmälle. Ja jos haluat vaan leikkiä kommandoa rynkyn kanssa niin ei välttämättä ihan oikea paikka tuo SukK
- kessu-85
olin -85 öbiksessä ja silloin varsovan rauhan sopimuksen mukaa koulutettiin vain raivaajia,
ei mikään kevyt koulutus, 500 hakijasta 16 pääsi kursille ja 13 sai "siivet". Cooperi nousi alokasajan 3040m 10kk päästä 3430m ja silloin oli pieni flunssa päällä! Suosittelen!!!
Ps. joka sukelluksesta saa rahaa(v85. noin kk 1000mk)- punainen seos
Terve,
Itse kävin Raivaajan. Pääsykokeissa luulin että haku oli taistelu ja raivaaja puolille yhteinen ja vuodessa pidetään molemmat - porukka jaetaan kahtia. Näin ymmärsin jossain Öpiksen SukK demossa, mutta sinä vuonna sitten pidettiinkin vain raivaaja (01). Joten pettymys oli pieni koska halusin TST puolelle, koska näin demossa että Raivaaja näytti paljon raskaammalta (laitteet, varusteet, tehtävät).
Lopulta tajusin että Raivaaja on se varsinainen sukeltaja koulu josta saa "hopeiset" siivet, TST puolen saadessa vain "pronssit". Suk koulutusta on siis paljon enemmän ja saa sukeltaa syvälle, ja seoskaasuilla leikitään. Eli suk koulutuksena paljon parempi ja mielenkiintoisempi - silti ammuttiin rynkyllä, pistoolilla ja painittiin paljon !-) - ACSC
Joopa joo! Tuominen?, Laukkaset? tai Kuusinen? Terveisin luettelosta puuttuva.
- Tosi-rambo
punainen seos kirjoitti:
Terve,
Itse kävin Raivaajan. Pääsykokeissa luulin että haku oli taistelu ja raivaaja puolille yhteinen ja vuodessa pidetään molemmat - porukka jaetaan kahtia. Näin ymmärsin jossain Öpiksen SukK demossa, mutta sinä vuonna sitten pidettiinkin vain raivaaja (01). Joten pettymys oli pieni koska halusin TST puolelle, koska näin demossa että Raivaaja näytti paljon raskaammalta (laitteet, varusteet, tehtävät).
Lopulta tajusin että Raivaaja on se varsinainen sukeltaja koulu josta saa "hopeiset" siivet, TST puolen saadessa vain "pronssit". Suk koulutusta on siis paljon enemmän ja saa sukeltaa syvälle, ja seoskaasuilla leikitään. Eli suk koulutuksena paljon parempi ja mielenkiintoisempi - silti ammuttiin rynkyllä, pistoolilla ja painittiin paljon !-)Jaa. Meillä on tuossa naapurustossa yksi kapiaisen kersa (aivan hirveä lelli-ipana), joka kävi sukeltajakoulutuksen tuossa pari vuotta sitten. Ruumiinrakenteen perusteella se atk-nörtti ei ihan vastannut sitä illuusiota, jota kyseisen joukko-osaston miehistön kunnosta levitellään.
Kuulemma on aika tyypillistä että intin erikois-joukko osastoihin valitaan paljonkin nuoria lähinnä perhe- ja sukulaissuhteiden perusteella. Tämän takia taso on jo valmiiksi hieman kehno.
Itse suosittelisin hakemaan sodankylän sissiksi. Koska siellä on todistetusti raskas ja vaativa koulutus, eikä se ole mikään lellipentujen uimakoulu. Siellä susirajalla on jo valmiiksi vittumaiset olosuhteet kun talvella on keskimäärin 30 astetta pakkasta ja kesällä mukavasti hyönteisiä kiusana. Etelässä taas ei ole talvisin edes lunta, koska siellä on niin lämmin ja hyönteiset eivät siellä edes viihdy, kun ei ne pajukot niillä leveysasteilla kasva. - sotahullu
Tosi-rambo kirjoitti:
Jaa. Meillä on tuossa naapurustossa yksi kapiaisen kersa (aivan hirveä lelli-ipana), joka kävi sukeltajakoulutuksen tuossa pari vuotta sitten. Ruumiinrakenteen perusteella se atk-nörtti ei ihan vastannut sitä illuusiota, jota kyseisen joukko-osaston miehistön kunnosta levitellään.
Kuulemma on aika tyypillistä että intin erikois-joukko osastoihin valitaan paljonkin nuoria lähinnä perhe- ja sukulaissuhteiden perusteella. Tämän takia taso on jo valmiiksi hieman kehno.
Itse suosittelisin hakemaan sodankylän sissiksi. Koska siellä on todistetusti raskas ja vaativa koulutus, eikä se ole mikään lellipentujen uimakoulu. Siellä susirajalla on jo valmiiksi vittumaiset olosuhteet kun talvella on keskimäärin 30 astetta pakkasta ja kesällä mukavasti hyönteisiä kiusana. Etelässä taas ei ole talvisin edes lunta, koska siellä on niin lämmin ja hyönteiset eivät siellä edes viihdy, kun ei ne pajukot niillä leveysasteilla kasva.Tuo on ihan tosijuttu. Kapiaisten kersat tunnetusti pääsevät suhteilla aika helposti noihin erikois-hommiin, eikä se niiden kunto paljon kupissa paina. intissä on muutenkin aika tyypillistä että sukulaissuhteilla saa paljon enemmän kuin oikealla yrittämisellä. Meilläkin oli aikoinaan skappareiden ipanoita ja sukulaisia mukamas johtotehtävissä, vaikkei ne niistä muuta tajunneetkaan kuin teorian. Käytännön taitoja niillä kun ei ollut edes teltan pystyttämiseen asti.
- lenkille1
Ostin kirjan Vedenalainen veljeskunta. Kirja keroo hyvin merivoimissa tapahtuneen sukellustoiminnan. Alan nyt treenaamaan että pääsisin varusmieheksi raivaajalinjalle ja myöhemmin armeijan hommiin.
- perus hetero
Kuulostaa aika homoseksuaaliselta tuollanen vedenalainen veljeily. Oletteko jotain kumipuvussa viihtyviä pervertikkoja?
- VänrikkiMaiskis
Pinnan alla meillä on hauskempaa, muisk *hali*
- urheilija4
Tietääkö kukaan mistä ton kirjan voi ostaa ? Haluaisin myös raivaajasukeltajaksi ja varusmiespalvelukseen merivoimiin. Olen aloittanut jo lenkit ja uintiharjoittelun. Saako sieltä sellaisen lisenssin että pääsen armeijan jälkeen Thaimaahan sukeltelemaan? Montako ällää pitää olla ylioppilastodistuksessa että pääsee kadettikouluun ja sitten sukeltajien komentajaksi.
- jpe3
urheilija4 kirjoitti:
Tietääkö kukaan mistä ton kirjan voi ostaa ? Haluaisin myös raivaajasukeltajaksi ja varusmiespalvelukseen merivoimiin. Olen aloittanut jo lenkit ja uintiharjoittelun. Saako sieltä sellaisen lisenssin että pääsen armeijan jälkeen Thaimaahan sukeltelemaan? Montako ällää pitää olla ylioppilastodistuksessa että pääsee kadettikouluun ja sitten sukeltajien komentajaksi.
Kadettikoulun priimukset haluavat yleensä presidentin adjutanteiksi. Mutta myöhemmin ura avautuu vaikka erikoisjoukon komentajaksi. Koulupapereilla ja suhteilla on aina kova merkitys. Puolustusministeriksi ei tarvitse olla sotilaskoulutusta siinä riittää oikea puolueen ammattikirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051699
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k921312- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214820Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718