Kännykkäsäteily

armaseetu

Oletko potenut päänsärkyä, jonka syytä et oikein tiedä? Jyskyttävä migreenityyppinen pääsnsärky on ollut itselläni jokaviikkoinen riesa. Se alkoi kun aloitin yritystoiminnan jossa luulin, että minun pitää olla joka hetki tavoitettavissa puhelimella. Kännykkä on ollut siitä lähtien lähes koko ajan lähelläni, myös öisin yöpöydällä auki. Päänsärkyä on esiintynyt usein öisin ja aamulla herätessä, kuten myös päivällä työssäollessa. Noin kolme viikkoa sitten välähti mielessä, että jospa puhelimella olisi joku merkitys tähän elämän laatua merkittävästi huonontavaan vaivaan. Jätin puhelimen toiseen huoneeseen yöksi ja kas kummaa, yöllinen päänsärky hävisi. Tämän havainnon jälkeen suoritin säteilymittauksen, jolla ei ole tieteellistä arvoa. Tämä mittaus kuitenkin osoitti, että jos kännykkä on alle puolen metrin etäisyydellä, on säteily melko voimakasta. Kännykkähän on yleensä mukana ja useasti taskussa. Säteilyongelmaa on melko turha täällä kännyköiden kärkimaassa yrittää virallista tietä saada julki,
mutta kukin voi lievittää ongelmaa kännykän käyttötapoja muuttamalla. Virallisten tutkimusten mukaanhan merkittäviä säteilyvaikutuksia kännykän käytössä ei tietenkään ole.

5

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järveen mutta

      yrittäjä minäkin. Etenkin pitkistä puheluista saan kipua ja korvasärkyä.

      Kovasti epäilyttää koko vehje, mutta nokiasuomessa on vain yksi totuus: ei terveyshaittoja!

    • Kas kun tuo on täysin totta.

      Luepa tämä ja anna sanan levitä:
      http://docs.google.com/View?docid=dvrznf9_3zpsh8q

      Ja hanki toki kirjallisuutta jos siltä tuntuu..

      Itse olen aistinut todella herkästi monet jutut, etenkin 3G-säteily on pahinta..

      joten laita sana kiertään ! :)

    • luurittaja

      Tänään ilta-lehdessä ainakin oli artikkeli, jossa on nyt todistettu säteily todeksi ja muuttavan solujen muotoakin ja voi olla syynä jopa aivokasvaimeen...Eli, nyt pienenee ainakin puhelinlasku vähenevän käytön myötä.
      Koska tämä asia nyt on pystyty siis todistamaan, niin luulis että sille tehdäänkin jotain..

      • kännykänvaihtoko?

        Omistan kännykän, joka on valmistettu magnesium-metalliseoksesta. Ollut käytössä kuusi vuotta.
        Viime vuoden huhtikuussa oikeaan korvaan ilmestyi outo suhina. Myöhemmät tutkimukset (magneettikuvaus) osoittivat, että minulla on oikeassa korvassa tasapaino-kuulohermokasvain. Se on vielä pieni, eikä toistaiseksi leikata. Eilen sain kaksi pitkää puhelua, jonka jälkeen korvan suhina koveni tuli terävä-ääniseksi ja vasemmassa korvassa tuntui painon tunne. Tätä kesti noin tunnin ajan. Nyt mietin, vaihdanko puhelinta, vai vähennänkö puhelut minimiin. Ruotsissa on tutkittu, että em kasvaimien lisääntymisriski on 2-kertainen pitkäaikaisessa kännykkäkäytössä.


      • Anonyymi
        kännykänvaihtoko? kirjoitti:

        Omistan kännykän, joka on valmistettu magnesium-metalliseoksesta. Ollut käytössä kuusi vuotta.
        Viime vuoden huhtikuussa oikeaan korvaan ilmestyi outo suhina. Myöhemmät tutkimukset (magneettikuvaus) osoittivat, että minulla on oikeassa korvassa tasapaino-kuulohermokasvain. Se on vielä pieni, eikä toistaiseksi leikata. Eilen sain kaksi pitkää puhelua, jonka jälkeen korvan suhina koveni tuli terävä-ääniseksi ja vasemmassa korvassa tuntui painon tunne. Tätä kesti noin tunnin ajan. Nyt mietin, vaihdanko puhelinta, vai vähennänkö puhelut minimiin. Ruotsissa on tutkittu, että em kasvaimien lisääntymisriski on 2-kertainen pitkäaikaisessa kännykkäkäytössä.

        6g tappaa? ainakin ampiaisia?

        https://www.google.fi/search?q= kännykkäsäteily kwskustelu


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10491
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      140
      8749
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6057
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4228
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      50
      4210
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4050
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3709
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3159
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3097
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2945
    Aihe