on mahdollista mieltää, että yksi hyvin pieni pohjoisuomalainen luterilainen herätysliike voisi olla ainoa pelastava uskonsuunta ??? Olen miettinyt asiaa joskus, kun matkaan maailmalla.
kerrotko miten
eerriikilä
6357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mikähän se uskonsuunta mahtaa olla? ite oon uusi luomus Jeesuksessa Kristuksessa ja kuulun helluntaisrk:n ja ajattelen että yhtä lailla katolilaiset,luterilaiset,jehovantod,ortodoksit ym...pelastuu sillä usko Jeesukseen riittää!
alkaa vl-rajaaminen tuntua epätodelliselta. Olen ollut pitkiä aikoja Kreikassa ja seurannut (vähän osallistunutkin) kreikkalais-ortodoksien naapurieni hartaaseen uskoon ja heidän ehdottomaan luottamukseensa Jumalan johdatukseen.
Väkisinkin tuli mieleen, että miten ihmeessä joku SRK Oulussa voi edes kuvitella tuomitsevansa nämä kristityt helvettiin? Mikä on se erityinen opillinen harha näillä kristityillä, että heidän uskoaan ei SRK hyväksy?
Oulun SRK edustaa omaan napaansa tuijottamisessa idiotismin korkeinta potenssia.
Genetiivin pääte unohtui.
joltakin vanhoillislestadiolaiselta.Perusteluja tai näkemyksiä siitä, miten muutama satatuhatta pohjois -pohjanmaalta, koko maailman miljardista kristitystä,olisi ainokaiset pelastetut ??
kynttilänjalkana, jota kohti kuljemme. Jokaisessa seurapuheessa tämä kerrotaan ja siihen uskomme. Itkekää sitten helvetin vaivassa kun ette SRK:hon uskoneet. Aamen.