HS: Dementiapotilaita Helsingissä...

Psykopatologia

1

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivustaseuraaja

      Hollannissa on nykyään käytössä vapaaehtoinen eutanasia joka perustuu että henkilö allekirjoittaa hoitotahtonsa vain sillä erolla,, Suomen vastaavaan hoitotahtoon että se voidaan tehdä jo parantumattoman sairauden edetessä. Hollannin malli, Suomessa tyhjentäisi osastot Alzheimer potilaista ja siten yhteiskunta säästäisi.

      Alzheimer henkilö on helposti johdateltavissa ja allekirjoittaa vaikka blanco paperin johon saa itse rustata sitten allekirjoituksen hakija oman tahtonsa mukaan etenkin jos on omainen ja kiire päästä perinnölle.

      Onhan vastaavia tapauksia jo sattunut Hollannissa jossa joidenkin Alzheimer,omaiset avusti hoitotahdon täyttymisessä.

      Se miten juridisesti pätevä on todetun keskivaikeaa Alzheimerin tautia sairastavan henkilön allekirjoitus Suomessa,siitä oli äskettäin käräjäoikeuden päätös jossa oikeuskelvottoman allekirjoitus kauppatapahtumassa oli lainvoimainen ja se perustui,lähiomaisten suulliseen todisteluun käräjillä jolloin allekirjoitus oli vaan oikeutusperuste,muodollisuus ja käräjäoikeus muodosti päätoksensä siitä kuullun perusteella ,mikä oli allekirjoittajan terveen mielen aikana osoittama ,oletettu tahto. siten jäi oikeuskelvottoman suorittama kauppatapahtuma voimaan, suullisen todistelun perusteella vaikkakin suulliset todistelijat olivat edunsaajina asuntokaupassa ja heitä vastassa suullisena todistajana käräjillä oli tunnettu Suomalainen gerontologi ja hänen useampisivuinen lääkärinlausuntonsa asiakirjatodisteluna henkilön ei oikeustoimikelpoisuudesta kauppatapahtuman ajoilta.
      Joten lääkärinlausuntojen todistusvoima ja painoarvo käräjillä on siis joskus melko merkityksetöntä.
      .

      Tapaus oli kun serkukset haki asunto-osakkeen omistusoikeus kirjaan allekirjoituksen Alzheimer henkilöltä ja siten saivat asunnon nimiinsä ja toiset serkut nosti kanteen ja hävisivät vaikka koko asunnon omistus siirto perustui jo todetun Alzheimerin tautia sairastavan henkilön tekemään allekirjoitukseen.

      Käräjäoikeus perusteli päätöstä MM:suullisen kuullun perusteella muodostettu päätös että on noudattetu henkilön terveen mielen aikana suorittamaa suullinen lupaus jonka kuulijoina oli,,, (edunsaajat,myyjäosapuoli) siksi .jne-

      Tämän voi suhteuttaa Eutanasiaan ja hoitotahtoon ja jos joku väittää Alzheimer henkilön allekirjoituksia lainvoimattomiksi,niin sukulaiset voi mielensä mukaan yhdessä todistaa hänen terveen mielen aikana suorittamaa suullista tahdonilmaisua,,mistä vaan.

      Kaikkihan on vaan juriikkaa ja juridistakikkailua
      ja laki on vaan tilannekohtainen tulkintakysymys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9522
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7722
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      155
      5319
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      152
      4983
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      139
      4205
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      174
      2064
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      1965
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      292
      1686
    Aihe