HS: Dementiapotilaita Helsingissä...

Psykopatologia

1

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivustaseuraaja

      Hollannissa on nykyään käytössä vapaaehtoinen eutanasia joka perustuu että henkilö allekirjoittaa hoitotahtonsa vain sillä erolla,, Suomen vastaavaan hoitotahtoon että se voidaan tehdä jo parantumattoman sairauden edetessä. Hollannin malli, Suomessa tyhjentäisi osastot Alzheimer potilaista ja siten yhteiskunta säästäisi.

      Alzheimer henkilö on helposti johdateltavissa ja allekirjoittaa vaikka blanco paperin johon saa itse rustata sitten allekirjoituksen hakija oman tahtonsa mukaan etenkin jos on omainen ja kiire päästä perinnölle.

      Onhan vastaavia tapauksia jo sattunut Hollannissa jossa joidenkin Alzheimer,omaiset avusti hoitotahdon täyttymisessä.

      Se miten juridisesti pätevä on todetun keskivaikeaa Alzheimerin tautia sairastavan henkilön allekirjoitus Suomessa,siitä oli äskettäin käräjäoikeuden päätös jossa oikeuskelvottoman allekirjoitus kauppatapahtumassa oli lainvoimainen ja se perustui,lähiomaisten suulliseen todisteluun käräjillä jolloin allekirjoitus oli vaan oikeutusperuste,muodollisuus ja käräjäoikeus muodosti päätoksensä siitä kuullun perusteella ,mikä oli allekirjoittajan terveen mielen aikana osoittama ,oletettu tahto. siten jäi oikeuskelvottoman suorittama kauppatapahtuma voimaan, suullisen todistelun perusteella vaikkakin suulliset todistelijat olivat edunsaajina asuntokaupassa ja heitä vastassa suullisena todistajana käräjillä oli tunnettu Suomalainen gerontologi ja hänen useampisivuinen lääkärinlausuntonsa asiakirjatodisteluna henkilön ei oikeustoimikelpoisuudesta kauppatapahtuman ajoilta.
      Joten lääkärinlausuntojen todistusvoima ja painoarvo käräjillä on siis joskus melko merkityksetöntä.
      .

      Tapaus oli kun serkukset haki asunto-osakkeen omistusoikeus kirjaan allekirjoituksen Alzheimer henkilöltä ja siten saivat asunnon nimiinsä ja toiset serkut nosti kanteen ja hävisivät vaikka koko asunnon omistus siirto perustui jo todetun Alzheimerin tautia sairastavan henkilön tekemään allekirjoitukseen.

      Käräjäoikeus perusteli päätöstä MM:suullisen kuullun perusteella muodostettu päätös että on noudattetu henkilön terveen mielen aikana suorittamaa suullinen lupaus jonka kuulijoina oli,,, (edunsaajat,myyjäosapuoli) siksi .jne-

      Tämän voi suhteuttaa Eutanasiaan ja hoitotahtoon ja jos joku väittää Alzheimer henkilön allekirjoituksia lainvoimattomiksi,niin sukulaiset voi mielensä mukaan yhdessä todistaa hänen terveen mielen aikana suorittamaa suullista tahdonilmaisua,,mistä vaan.

      Kaikkihan on vaan juriikkaa ja juridistakikkailua
      ja laki on vaan tilannekohtainen tulkintakysymys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      250
      45426
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      35
      11284
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      218
      10924
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9741
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8558
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      232
      6554
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3230
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2269
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      40
      1817
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1550
    Aihe